Domy v Česku hlídají častěji kamery s umělou inteligencí, cena klesá

1695
TORLIN instalace kamery

Přibývá Čechů, jejichž domy hlídají kamery s umělou inteligencí. Důvodem je i nižší cena

Také v oblasti bydlení sází stále více Čechů na moderní technologie: místo běžného zabezpečení své domovy nechávají hlídat kamerovými systémy s umělou inteligencí. Vyplývá to ze statistik značky TORLIN, která za poslední rok osázela svými chytrými kamerami desítky českých domů, ale i prodejen nebo průmyslových podniků. Celkem 58 domů a dalších nemovitostí vybavil TORLIN v uplynulých měsících systémem s chytrými kamerami. Ten v sobě má zabudovanou umělou inteligenci, která se neustále zdokonaluje a učí novým dovednostem. Více v článku „Domy v Česku hlídají častěji kamery s umělou inteligencí, cena klesá“.

Co umí chytré kamerové systémy?

Chytré kamery například majitele přes mobil upozorní na přítomnost lupiče, rozeznají člověka od zvířete nebo ohlásí parkující auto na dvoře. Zákazníci TORLINu přitom nejsou jediní, kdo chytré kamery využívá. Sází na ně stovky dalších obydlí v Česku.

TORLIN detekce osob

„Ze začátku Češi neměli o inteligentní kamerové systémy příliš zájem a vlastně o chytrých kamerách nic moc netušili. Poslední dobou ale pozorujeme, že řada vlastníků nemovitostí chce svůj dům a svou rodinu zabezpečit i jinak než klasickými kamerami, které přestávají na mazané zloděje stačit. Chytré kamery navíc neplní jen roli ochránce, ale i praktického pomocníka. Třeba vás upozorní, když zapomenete zavřít dveře od garáže,“ popisuje sílící fenomén Jan Hlavička, ředitel TORLINu.

Záznam o pohybu psa putuje do „zvířecí škatulky“

V čem je technologie inteligentních kamerových systémů oproti klasickým kamerám napřed? Zatímco obyčejné kamery jen zaznamenávají dění kolem domu, s těmi chytrými má člověk obydlí pod kontrolou odkudkoliv na světě. Sledovat dění na zahradě či před vchodem může pomocí webové aplikace klidně z práce, na dovolené nebo během víkendu na chatě.

TORLIN klientská aplikace

„Nedávno jsme spustili vylepšenou verzi aplikace TORLIN App. Díky ní má uživatel o svém obydlí maximální přehled. Zapracovali jsme na designu, rychlosti nebo na přehledném filtrování záznamů. Když například před kamerou na zahradě projde pes, chytrý kamerový systém ho pozná a do záznamů v aplikaci tuto nahrávku uloží pod ikonou zvířete. Takto si člověk bez námahy zpětně dohledá, co se v době jeho nepřítomnosti dělo,“ uzavírá Jan Hlavička. Předpokládá se, že zájem o inteligentní kamerové systémy v domácnostech do budoucna ještě poroste. Čím dál větší oblibě se těší i mezi menšími podnikateli.

Systém je schopen také například rozeznávat, zda osoby pohybující se po staveništi mají ochranné helmy, umí počítat počty zákazníků, analyzovat pohyb po prodejně, měří délku čekání ve frontě, umí měřit teplotu, nebo číst a zpracovat data z etiket.

Statisíce už nejsou potřeba

Jedním z hlavních důvodů, proč inteligentní kamerové systémy dlouho sloužily jen v komerční oblasti, byla jejich vysoká cena, v některých případech mohly jít náklady i do statisíců. To už je však minulost. Dnes jsou chytré kamery cenově dostupné prakticky pro každého, kdo vlastní dům a požaduje nadstandardní ochranu.

„Často jsme od lidí v okolí slýchali, že by u sebe doma rádi chytré kamery vyzkoušeli, ale nebyli ochotní do nich investovat velkou částku. I proto jsme naši řídící jednotku TORLIN Neuron a chytré kamery pro domácnosti stlačili na takovou cenu, aby byl systém finančně dostupný široké veřejnosti,“ pokračuje Hlavička.

Značka TORLIN

Značka TORLIN poskytuje a vyvíjí od roku 2017 inteligentní kamerové systémy, a to pro firmy i domácnosti. Patří pod ryze českou společnost Headsoft s.r.o. V roce 2020 provedla celkem 129 instalací, z toho 71 v prodejnách a zbytek na domech a jiných nemovitostech. Celkově tak objekty osázela 936 kamerami. Řadu dalších projektů realizuje v průmyslovém sektoru.