Na návštěvě v domě s Autopilotem

1969

Na návštěvě v domě s Autopilotem: poznejte chytré bydlení

Nenápadný dům v Horním Rakousku patří mezi nejmodernější stavby na světě. V malebném městečku Kollerschlag jej vystavěla společnost Loxone, aby mohla ukázat v praxi svůj systém chytré domácnosti. Měl jsem šanci zde dva dny pobýt a rád bych se o to s vámi podělil. Více v článku „Na návštěvě v domě s Autopilotem“.

Komfortní vrátný

Hned u vchodu mě zaujal inteligentní intercom – videovrátník. Stačí zazvonit a z nedalekého sídla společnosti nás uvidí, mohou s námi mluvit, i nám vzdáleně otevřít dveře. Jak by se mi něco takového hodilo, když čekám balíček a nejsem doma, říkám si.

Nicméně já dostal zapůjčený elektronický klíč, tudíž není třeba zvonit. Stačí přiložit a dveře se odemknou a rovnou se deaktivuje alarm. Pokud by někdo ztratil klíče, prostě se smaže ze systému. Tedy žádné výměny zámků v celém domě. Navíc přístupový systém umožňuje nastavit omezený přístup jen v určité době a do vybraných míst. Skvělé třeba pro zahradníka či uklízečku.

Elektromobil k domu patří taky

Zastavme se ale ještě před vchodem. Je zde dobíjecí stanice na elektromobil. Jelikož je Showhome vybavený solárními panely a domácími bateriemi, většinu roku se zde „tankuje zadarmo“. Moc toho nenajezdíme, ale i tak třeba 500 korun týdně za benzín padne. Tudíž lákavá představa.

Můžeš prosím rozsvítit?

Sotva vejdu, rozsvítí se světlo. Stejně to funguje v celém domě. Pokud není dostatek přirozeného světla, tzv. Autopilot zapne vhodné osvětlení. Večer navíc postupně mění nastavení světel tak, aby to bylo příjemné pro oči i náš organizmus. Člověk to ale možná ani nepostřehne.

Bydlení s Autopilotem je pro Loxone velké téma. Jeho výhody si užívají již desítky tisíc domácností po celém světě. Autopilot se stará věci, které nemůžete nebo nechcete dělat a řešit sami. Jak to v praxi vypadá?

Teplo nebo zima? Kdykoliv tak akorát

Teď jsem v obývacím pokoji. Je zde příjemná teplota. Jelikož je dnes venku celkem horko, pomáhá tomu i chlazení. V ostatních místnostech ale není aktivní. Je to totiž zbytečné, nikdo se zde nepohybuje. V každém pokoji je teplota nastavená individuálně pro různé časy. V koupelně je večer a ráno trochu vyšší atp.

Autopilot ví, kdy má začít chladit či topit, aby v nastavenou dobu již dosáhl požadované teploty. Reflektuje při tom i změny počasí, víkendy, svátky atp.

Zastínění není věda

Jelikož mají obytné místnosti okna od stropu až na zem, je zde velké téma stínění. Řeší jej venkovní žaluzie. Stačilo by jednou zapomenout zastínit a ve dne jako tento by se pokoj změnil na skleník. Naštěstí i o stínění se stará Autopilot.

Autopilot zná polohu slunce, počasí, teplotu v místnosti a ví, zda v ní někdo je. Když hrozí přetopení, sám zastíní. V zimě naopak, pokud nikdo není v pokoji, žaluzie vytáhne. V dobře izolovaném domě jako je tento lze takto ušetřit většinu nákladů na vytápění a chlazení. Stejně tak žaluzie vyjedou, když se slunce přehoupne na druhou stranu domu, protože v pokojích jsou květiny.

V obýváku se ale žaluzie chovají jinak, jelikož Autopilot ví, že zde jsem. Pouští dovnitř maximum přirozeného světla. Naklápí postupně lamely tak, aby mě slunce neoslňovalo. Později, až se setmí, žaluzie na všech oknech se zatáhnou, abych měl soukromí.

Pokud bych šel na terasu, stačí vzít na kliku. Dotyčná žaluzie vyjede sama. Zůstane nahoře i pokud se za mnou zabouchnou dveře, neboť Loxone zná polohu kliky. Nestane se tak, že bych zůstal uvězněn venku.

S autopilotem, nebo dle svého gusta

Samozřejmě, že Autopilot nemůže vědět vše, tudíž stejně jako v letadle můžu vzít ovládání kdykoli do svých rukou. Mám k tomu k dispozici tlačítka na zdech či aplikaci.

Ovládání mobilem je populární téma, ale popravdě, na běžné úkony to není vůbec pohodlné ani chytré. Aplikace je perfektní na řadu věcí jako nastavování režimů, statistiky, vzdálený přístup, notifikace atp. V běžné denní rutině je ale klasické tlačítko nenahraditelné.

Tlačítkový standard … prosím?

I přes to, kolik je zde technologií, elegantní design interiéru nenarušuje zástup vypínačů a jiných krabiček. V každé místnosti je jen jedno dotykové tlačítko, víc není třeba.

Asi bych se smál, stejně jako možná budete vy, kdyby mi někdo řekl, že ovládání světel, žaluzií a audia tlačítkem na zdi může být zážitek. Ale skutečně byl.

Říkají tady tomu Tlačítkový standard, který zhmotnili do podoby ovládacího prvku, jenž se jmenuje prostě Touch. Má pět dotykových ploch. Ta největší uprostřed je vyhrazena pro to nejdůležitější – světlo. Dva levé rohy patří stínění a ty pravé pak audiu. Žádné otravné cvakání, stačí letmý dotyk.

Regulace osvětlení

Světelných okruhů v obýváku bylo asi 7 nebo 8. Něco bodovky, něco lustry a také LED pásky. Vše stmívané a většina světel také barevná. S tímto arzenálem dokážete místnost kompletně proměnit. Osvětlení ovlivní nejen vzhled, ale i orientaci, zrakovou pohodu (například LED pásky za televizí), vaši náladu a koncentraci (barvy) či dojem prostoru.

Ovládat to starým způsobem byste ale nechtěli. Potřebovali byste několik stmívačů a ovladačů barevných kanálů. I s popiskami by vám nastavení požadované scény trvalo tak dvě minuty. V chytrém domě na to samé stačí půl vteřiny.

Podobné je to s žaluziemi. Jeden dotyk a sjedou nebo vyjedou – všechny. Opět klidně několik minut úspory času pokaždé, když to potřebujete udělat.

Dokonce i hudba a ozvučení?

K dokonalé náladě patří i hudba. Hudební sbírku či streamovací služby máte přitom k dispozici v každém pokoji i na terase díky Loxone Music Serveru. Přehrávat můžete cokoli vás napadne. V každé místnosti něco jiného či všude to samé.

Ovládání a zvuk ve více místnostech

Integrované multiroom audio přináší i další výhody. Můžete si třeba nastavit libovolnou melodii a hlasitost zvonku, který bude zvonit jen v požadovaných místnostech. Pokud budou děti spát, snadno jej nahradí třeba zablikání světel. Audio zároveň poslouží jako alarm či pro hlasové notifikace. Domácnost vám tak může říct cokoli z reproduktorů, například, že začalo pršet a jsou otevřená okna.

Ovládání je stejně jednoduché. Horní tlačítko – přidám hlasitost, dolní – uberu. Dva stisky nahoře a přepnu na jiný zdroj, dva dole a audio vypnu.

Více-stiskové ovládání

Další kouzlo je odchod z místnosti. Dva stisky na prostředek a vše v místnosti se vypne a aktivuje se opět Autopilot.

Lahůdkou je pak speciální verze Touch Stone zabudovaná v kuchyňské lince. Můžete ovládat vše i mokrýma rukama, položit něj horký hrnec…

Možnosti více stisků využívá Tlačítkový standard v dalších obvyklých situacích, kde může ušetřit čas i starosti. Všichni to známe každý den, když jdeme spát. Zhasnout, zamknout, vypnout, ztlumit topení, zastřežit, co okna a vrata od garáže?

V chytrém domě stačí třikrát stisknout tlačítko u postele. Vše potřebné za mě udělá a zkontroluje Loxone Smart Home. Pokud by něco přece jen vyžadovalo vaši pozornost, máme tu zmíněné reproduktory či mobilní aplikaci, takže to rozhodně budeme vědět.

Jelikož dům ví, že jdeme spát, přepne i Autopilota do nočního režimu. Takže když jsem v noci potřeboval do koupelny, stačilo dát nohu z postele. Tlumeně se rozsvítily LED pásky. Dost světla na bezpečnou cestu a žádné zbytečné oslnění, aniž bych musel po tmě hledat vypínač či případně vzbudil manželku.

Budíček jsem si nastavil na 7 ráno. O příjemné probuzení se postaraly žaluzie, které pustily dovnitř denní světlo, a příjemná hudba, jež pozvolna zvyšovala hlasitost. No, na svůj vřískající budík se už asi nikdy nebudu koukat jako dřív.

V koupelně samozřejmě už nahřátá podlaha a hudba k příjemné sprše. Odvětrávání se spustilo až po odchodu z koupelny. Na potřebnou dobu se sám zapnul i žebřík, na nějž jsem dal vysušit ručník.

Odchod z domu je podobná situace, jako když jdete spát. Na kolik věcí musíte myslet? V chytrém domě na jedinou – trojstisk u odchodových dveří.

Úspora času

Podle Loxone ušetří průměrná čtyřčlenná rodina ve střední Evropě v rodinném domě díky Autopilotovi a efektivnímu ovládání zhruba 139 hodin ročně. Samozřejmě mě hned napadlo si to vynásobit svou hodinovou mzdou. „No panečku!“

Alarmy

Zmínil jsem alarm. Ten je organickou součástí domu, jelikož všechny potřebné senzory tam již jsou. Proti starému způsobu alarmu má ale více možností. Jednak je přirozeně propojen s detekcí úniku vody či kouře, druhak může sám reagovat. Při vloupání nebo požáru může rozsvítit světla a vytáhnout žaluzie, v případě úniku vody zase uzavře ventil.

Skvělých věcí, které ocení běžný člověk, zde najdete mnohem víc. Za všechny zmíním ještě ovládání sauny. Díky aplikaci si ji můžete zapnout třeba už cestou ze sjezdovky. Žádné čekání a kontrola teploměru – když bude nahřátá, Loxone vám dá vědět. Samozřejmě, pokud by byly otevřené dveře, tak ji nezapne. A po saunování se o odvětrání a vysušení postará Autopilot.

Showhome v Kollerschlagu je veřejně přístupný pro prohlídky v němčině či angličtině (po předchozí domluvě) ve stanovených termínech. Objednat se můžete ZDE .

Je to poněkud z ruky? Navštívit můžete i vzorovou chytrou domácnost v Českých Budějovicích. V několika místnostech zde zdarma vše důležité uvidíte a vyzkoušíte si na vlastní kůži. Rezervace ZDE .

Fakta o domě:

LOKALITA Kollerschlag, Rakousko
OTEVŘENÍ 15. června 2016
VÝSTAVBA 9 měsíců
OBYTNÝ PROSTOR 262 m2
MÍSTNOSTI 9; z toho 5 pokojů pro hosty
KONSTRUKCE Železobeton a dřevo
ENERGETICKÁ TŘÍDA A
NÁKLADY € 700.000,-
OVLÁDÁNÍ DOMU Loxone Smart Home

Na návštěvě byl: Ondřej Brynych

Zajímá vás více o chytrých domácnostech? Zde jsou další články na toto téma:
Je smart home budoucnost bydlení? Nikoliv
Top 5 funkcí, které milujete v chytré domácnosti