Investování: Jak se dnes bydlí v pravém francouzském zámku?

336
Investování do nemovitostí, francouzský zámek Arc-en-Barrois, foto 01A

Měli jste někdy sen stát se zámeckým pánem a zažít historický život a hrátky šlechty i v dnešní době? Dnes se podíváme v novém investorském seriálu o nemovitostech v zahraničí, na jedno velmi netradiční místo s historií. Více v článku „Investování: Jak se dnes bydlí v pravém francouzském zámku?“.

Tradiční i neobvyklé investiční lokality pro nákup nemovitostí v zahraničí

V případě tzv volných peněz, vhodných na investice, se řada Čechů a Slováků poohlíží po vhodných nemovitostech. Pro dnešek ponechme stranou jiné formy zhodnocování peněz. Mezi oblíbené investice patří apartmány, byty, domky, vily v zahraničí. Pro investory ze zemí, které postrádají (teplé) moře, logicky patří přímořské lokality ve Španělsku, Itálii, Chorvatsku, Černá Hoře, Bulharsku, Albánii, o něco exotičtěji pak působí Severní Kypr, Turecko, Egypt nebo Kapverdy, a zejména z důvodů celoročně teplého podnebí i přes delší vzdálenost, pak třeba Thajsko, Srí Lanka nebo Bali. Tématu investic do nemovitostí v zahraničí se budeme dále věnovat. Dnes se však jakoby přeneseme v čase do 18. a 19. století a zavítáme do světoznámé oblasti Champagne a Burgundska – pojďme se podívat na jednu velmi netradiční investiční nemovitost v zahraničí.

Francouzský zámek, který dnes díky slovenské investorce do nemovitostí navštívíme, patřil dříve knížatům, královským rodinám a francouzské šlechtě, dnes je k dispozici (i po částech) majitelům či investorům z celého světa. Jak se žije v moderní době, na zámku v proslulé oblasti Champagne? Pohled do historie, i do současnosti a rozhovor s jednou s majitelek komnat v Arc-en-Barrois bude dnešním cestovatelským pohledem.

Zámek

Zámek v Arc-en-Barrois patřil od středověku knížatům, královským rodinám a francouzské šlechtě. Během revoluce v roce 1789 byla část zámku poničena a později za první republiky zkonfiskována. Při obnově monarchie v roce 1830 převzal zámek a jeho rozsáhlé lesy do vlastnictví král Ludvík Filip (1830-1848), člen rodu Orléánů. Král později převedl majetek na svoji sestru princeznu Adelaide d’Orleans, která byla jednou z jeho blízkých rádkyň.

V roce 1844 iniciovala princezna Adelaide přestavbu zámku do dnešní podoby, aby mohl sloužit jako lovecký zámeček. Bohužel sama se nikdy nedočkala dokončení zámku. Zemřela v roce 1846, dva roky před dokončením v roce 1848. Její synovec, princ z Joinville, zdědil zámek, který s pádem monarchie v roce 1848 připadl rodu Orleánů. Za 1. světové války sloužil zámek jako provizorní anglická nemocnice.

Rozlehlý les a okolní pozemky koupil stát a teprve na počátku 70. let. Orléánci zámek samostatně prodali soukromým zájemcům, kteří jej přeměnili na hotel. Jako poslední francouzský zámek postavený královskou rodinou má tedy Chateau d’Arc-en-Barrois velmi zvláštní postavení.

V roce 2001 koupil zámek nizozemský lodní magnát a budovu kompletně zrekonstruoval, aby z něj udělal luxusní hotel, především pro golfové nadšence. Všechny použité materiály jsou vysoké kvality s novou elektroinstalací v celém objektu, výtahem se dá dostat do všech pater a výtah na jídlo (němý číšník) vede ze sklepa do kuchyňské spíže v přízemí i do 3. patra.

Zámecká fasáda z pískovce byla šetrně očištěna a střecha opravena a nahrazena přírodní břidlicí tak, aby byl nejen pohádkový výhled shora dolů, ale krásná i střecha samotná.

Hodovní síně byly vybaveny neobvykle velkými, krásnými benátskými lustry od Murano Glasswork v Benátkách. Nábytek byl čalouněn tak, aby ladil se závěsy a přehozy. Všechny podlahy a všechny společné prostory a pokoje byly renovovány s materiály velmi vysoké kvality, pro ubytování vyhovujícím různým požadavkům.

Freancouzský zámek - bar

Nizozemský lodní magnát však projekt hotelu musel zastavit a zámek na nějakou dobu zakonzervoval. Po tu dobu zůstal majetek střežen a pod dohledem.

Současná etapa existence a užívání zámku

V roce 2010 zakoupili dánští investoři královský zámek se zcela novou koncepcí – 214 let poté, co král Ludvík-Philippe opustil Dánsko, odkud v roce 1793 uprchl před revolucí.

V letech 2011-2012 byl zámek ještě vylepšen a modernizován o malou knihovnu a salon, novou kuchyni a zrekonstruovanou terasu. V létě je všem majitelům k dispozici sezónní bazén. A zde se dostáváme k majitelce několika, jak to říci, apartmánů či menších bytů v zámku, které pořizovala jak pro svoji rekreaci, tak i jako investici. V současné době nabízí jeden z apartmánů na prodej a stát se tak zámeckým pánem v adekvátním rozsahu může opravdu kdokoliv!

Pojďme si o této investorské příležitosti a velmi nevšedním prostředí říci více. Až potud jsme čerpali z textů, které jsou k dispozici na webu Château d’Arc-en-Barrois. Informační průvodkyní nám bude paní Michaela Bourjeily.

Staňte se zámeckým pánem za překvapivě dostupných podmínek

Soukromá majitelka tohto zámeckého apartmánu, slovenka Michaela má zkušenosti s investováním do nemovitostí již po několik let. Má investiční aktivity do nemovitostí na Slovensku, v Rakousku a zde ve Francii.

Francouzský záme, pokoj, lampička, postel, čtení francouzská literatura  
Francouzský zámek - koupelna s umyvadlem

Michaela se k nápadu a možnosti pořídit si investici v podobě apartmánu ve francouzském zámku dostala přes ubytování přes Booking. Jednou z možností jak využit tuto investici v době vlastního nepoužívání, je krátkodobý pronájem přes Airbnb a Booking.

Zámek leží v oblasti Champagne a Burgundska

Bývalá provincie Champagne v severovýchodní Francii dnes náleží povětšinou do regionu Grand Est. Hlavním městem středověkého hrabství Champagne bylo Troyes. Oblast proslulá svým šumivým vínem, jenž jako jediné může nést označení šampaňské, se v této formě rozvíjelo od 17. století.

Zámek Château d’Arc-en-Barrois se nachází v blízkosti slavné „Champagne Route“, kde se výrobou šampaňského zabývá více než 15 000 rodin. Zde může člověk těžit z nákupu některého z nejlepších šampaňských na světě. „Naprostá většina výrobců šampaňského jsou malé rodinné podniky, které neprodávají svá vína do supermarketů, takže skvělé nabídky a zážitky z vína…“ jsou dostupné za nevýslovně nízké ceny. Vzhledem k poloze poblíž Champagne a Burgundska by byla další doporučení zbytečná; slovo gastronomický požitek přichází ke slovu v okolí.

Bývalý francouzský region Burgundsko, dnes region Burgundsko-Franche-Comt, s hlavním městem Dijonem. Burgundsko bylo důležitým centrem Keltů. Ve středověku se zřízení Burgundska měnilo a tak postupně bylo Burgundským hrabstvím, Burgundským vévodstvím či Dolní a Horní Burgundské království, která se později sjednotila.

Okolí zámku

Oblast je dostupná jen cca 6 hodin autem od nás ze střední Evropy, do Paříže je možné dojet přibližně za 3 hodiny. Pro návštěvu zámku a výlety do okolí se jeví jako nejvhodnější prostředek vlastní auto. V nejbližším okolí je jen něco málo krámků, pekárna, lékárna. Pro zábavu a relaxaci lze využít 12 jamkové golfové hřiště, termální lázně, znát budete jistě značku vody Vittel. Komunita zámku pak má i vlastní značku šampaňského vína.

Château d’Arc-en-Barrois se nachází uprostřed idylické vesnice pár hodin jízdy od Paříže. Vesnice Arc-en-Barrois nabízí školu, poštu, dvě pekárny, místní supermarket „Casino“, řeznictví, kavárnu, restauraci s doporučením Michelin a mnoho nedalekých sportovních zařízení. Jednoduché požitky přírody jsou všude kolem se vším od horkých pramenů, cyklistiky, jízdy na koni a kulturních zážitků na vysoké úrovni. A – když život na vesnici nestačí – můžete během pár hodin cestovat do Paříže nebo Basileje. Ale vesnice, jak uvidíte, až si ji užijete, má silné tlukoucí srdce!

Po příjezdu uvidíte náměstí, které se nachází hned u vchodu do zámku, s pomníkem padlým ve světových válkách, nově zrekonstruovanou radnici, starou lékárnu a nádherný Hotel du Parc.

Zámek obklopuje krásná stará kamenná zeď podél východní strany s bazilikou ze 13. století na západě.

Když vstoupíte do zámeckého areálu kovanou branou, uvidíte třicet krásných lip zdobících fasádu podél obce a množství starých vzrostlých stromů po celém pozemku. Podél západní strany zámku protéká řeka Aujon – kdysi součást obepínajícího příkopu – neobyčejně hezká řeka s množstvím ryb, pokud se vám poštěstí nějakou chytit.

Zámeckým pánem v 21. století

Co vše může nový zámecký pán nebo paní (přeneseně každý majitel bytu) na zámku a v okolí dělat? Jak už zaznělo, zámek není žádná umělá či moderní novostavba se vzhledem tradice. Má ducha a byla by velká škoda ji poznamenat pouhými kopiemi uměleckých děl nebo moderním nábytkem. Salónky a chodby zdobí originály obrazů, vše je v tradičním místním stylu. Zámek disponuje dvěma velkými kuchyněmi, malou a velkou jídelnou.

K dispozici jsou jak společné vnitřní části zámku, tak i udržované zahrady a park. Perfektní příležitost pro dlouhodobé bydlení stejně jako únik z moderní doby do časů, kde se tolik nespěchá, sociální sítě představuje reálný kontakt a aktivity s lidmi z celého světa.

Příležitostí pro vynesení večerní róby je po dohodě a dle programu dost a dost. Nic není povinné, ale v podstatě vše je po dohodě možné.

Kuchyně jsou spíše využívány pro radost spolumajitelů zámku (to je cca z 1/50 každý majitel apartmá), ale zejména společné kulinářské akce a večírky.

V určitých obdobích se zde konají lovecké akce a hony, opět další příležitost k zábavě nebo pozorování života, který ve městě a shonu známe jen z filmových podání.

Zámecký pán přece nepracuje. Jak je zajištěna údržba a servis?

Společné prostory mají zajištěný trvalý profesionální servis. Úklid, údržbu, opravy, péči o zeleň a park. Přibližně za současných 260 € měsíčně je o vše ve společných prostorách, vně i uvnitř, postaráno. Zámecký pán (paní Michaela, host nebo Vy) si obhospodařuje jen svůj apartmán, nebo i na tuto péči si zjedná místní servis dle dohody.

Jak už bylo řečeno, zámek má hlavního investora, který umožnil pořídit si jednotlivé byty několika úrovní soukromými investory, s nejpočetnější dánskou komunitou. Další vlastníci, jichž si paní Michaela všimla, jsou ze severní Evropy, v poslední době několik podílů vykoupil americký investor, Francouzi, možná Rusové či Ukrajinci, jedna česká manželka, já – Slovenka. Poměr dříve majoritní skupiny Dánů se tedy pravděpodobně (z)mění v Američany, kteří nejspíše umožní prodej dalších podílů a učiní pravidla pro krátkodobější pronajímání benevolentnějšími. Dosud platí, že apartmá nejsou určena pro masovou turistiku a pronajímání, majitel by měl být přítomen se svými hosty.

Jaké prostory jsou jednotlivým zájemcům k dispozici, jaké apartmány byly v zámku k dispozici ke koupi? A dá se ještě něco pořídit, nebo může případný zájemce už jen snít?

Zámek se rozkládá na pěti podlažích, z toho třech sloužících pro ubytování, z nichž každé poskytuje jiný typ a velikost pokojů. Větší a vícepokojové byty s vyššími okny jsou v nižších patrech, směrem do střechy jsou pak situovány menší byty a menší okna. Najdete se zde také tzv duplexy (byty na 2 podlažích). Paní Michaela vlastní jeden menší byt na 2.poschodí. Každý byt v zámku má svého majitele, ale občas dochází i k prodeji. Pokud chce někdo z majitelů svoji část / konkrétní apartmán prodat, může jej nabídnout komunitě nebo prodat a zajistit si nového zámeckého pána nebo paní sám.

Pokud by Vás zajímalo více informací, kontaktujte nás, předáme Váš kontakt paní Michaele. A perlička na závěr, kdybyste si chtěli pořídit svoji část zámku pro svoji rekreaci, bydlení nebo jako investici, jakých na světě není moc, paní Michaela uvažuje o prodeji menšího apartmá v Château d’Arc-en-Barrois. Jedná se o pokoj č. 215. Komunikace je samozřejmě možná slovensky, česky, německy nebo anglicky.

Použité fotografie: webové stránky zámku Arc-en-Barrois, komunita spolumajitelů, a majitelka apartmánu Michaela.