Probuzení chaty ze zimního spánku. Pozor na větrání a spalinové cesty komína, radí experti
Vymést pavučiny, nasekat dřevo a připravit po zimě chatu nebo chalupu na letní sezónu – to je každoroční rutina nejednoho českého majitele rekreační nemovitosti, který po zimě přijede zkontrolovat svůj příbytek. Kromě těchto běžných úkonů by se lidé měli věnovat také technickému stavu domu. Často totiž zapomínají například na běžnou kontrolu oken, střechy nebo rozvodů, která zabere maximálně desítky minut a může ušetřit spoustu času i finančních prostředků. Více v dnešním článku „Jak na probuzení chaty nebo chalupy ze zimního spánku“.
Ne na všechno ale tuzemští kutilové stačí sami, služby odborníka jsou potřeba například ke kontrole spalinových cest komína. Ta je ze zákona povinná jednou ročně.
První jarní návštěva nemovitosti
Jarní údržba nemovitosti vyžaduje čas a pozornost věnovanou detailům. První návštěva v novém roce bývá nepříjemnou povinností každého chalupáře, chladné zimní měsíce se totiž podepíšou na každé neobývané nemovitosti. Při prvním kroku dovnitř po dlouhé zimě vás nejspíš uvítá výrazný zápach zatuchliny. Většina českých chat a chalup je totiž alespoň částečně ze dřeva, což je přírodní materiál náchylný k plísním.
V takovém okamžiku je do jisté míry lákavé okamžitě otevřít všechna okna a dveře, aby se vzduch rychle obměnil. Mohla by to být ale první závažná chyba. „Přestože je větrání klíčové pro osvěžení vzduchu, je důležité věnovat pozornost teplotě stěn a vnějšího pláště domu,“ upozorňuje Petr Přichystal ze společnosti Lomax, která se v Česku a na Slovensku věnuje výrobě oken, dveří nebo stínící techniky. Pokud ještě panují nízké teploty, doporučuje větrat krátce a opatrně, aby nedošlo ke kondenzaci vlhkosti na studených stěnách, což by mohlo vést k jejich poškození. Ideální variantou s příchodem teplejších dnů je postupně prodlužovat dobu větrání. „Lidé by měli klidně začít na jedné minutě, nechat zdi natemperovat a zatopit, aby se adaptovaly na vnitřní teplotu a rychle nepopraskaly,“ upozorňuje Přichystal.
Zima může zanechat své stopy taky na komínech, kamnech či krbech. Pokud je chata přes zimu nikým neobývaná a v zimě se netopí, na jaře je na kontrolu nejvyšší čas. „Kominík by měl zkontrolovat spalinové cesty alespoň jednou ročně, tuto povinnost uživatelům dokonce ukládá zákon. V případě krbu či kamen se může vyplatit také návštěva kamnáře. Ten kontroluje například přívod i odvod vzduchu, dvířka, kvalitu těsnění či zda nedošlo k deformaci některých částí zařízení,“ říká Richard Dorazil ze společnosti Hoxter, která se zabývá výrobou krbových a kamnových systémů. Pokud komín neprocházel pravidelným čištěním, zvyšuje se riziko vznícení sazí a následného požáru.
Péči zaslouží fasáda, okna i dveře
Zimní období je pro exteriér nemovitosti velkou zkouškou, a právě proto by chalupáři neměli zapomínat ani na tak banální věc, jakou je fyzická obhlídka pláště budovy. „Působení sněhu a ledu může způsobit trhliny a poškození fasády, okapů, svodů, oken nebo dveří. Chalupě určitě neprospívají stará nebo zkřížená okna bez možnosti větrání,“ říká Přichystal s tím, že pokud lidé objeví na první pohled viditelné škody na plášti domu, měli by neprodleně zajistit jejich opravu, aby se předešlo dalšímu zhoršování stavu a možnému negativnímu vlivu na izolační schopnosti domu.
Zapomenout by chataři neměli ani na střechu. „Letošní zima totiž byla plná střídání mrazů a teplých období, kdy tající sníh opět zmrzl, což může konstrukci poškodit mnohem víc, než kdyby tři měsíce v kuse mrzlo,“ varuje Přichystal. Vlhkost a nízké teploty mohou negativně ovlivnit i nábytek a uložené zásoby ve skříních. Při jarním úklidu je proto důležité nezapomenout na důkladnou kontrolu a čištění nábytku, matrací a jiných částí interiéru, kde se mohou tvořit plísně.
Pozor na mechanická i skrytá poškození
Poměrně častou nepříjemností spojenou s jarní kontrolou chaty je poškozený vodovodní systém či elektroinstalace. Zde je důležité vyhledat případné praskliny, úniky vody v důsledky jejího mrznutí v potrubí a další známky opotřebení. Ve většině případů mohou za vlhkost ve sklepě po zimě popraskané svody. Základem by měla být raky zkouška všech světel a zásuvek. Bzučení většinou signalizuje krátké spojení (možný zkrat), které může vést až k vyhoření zásuvky nebo dokonce požáru.
Pozornost je nutné v neposlední řadě věnovat také garážovým vratům, které stačí opláchnout studenou vodou bez přidání jakýchkoliv chemických prostředků, v případě usazenin je možné použít vodu mýdlovou. „V opačném případě lidé riskují poškození vrat solí, která se dovnitř přes zimu dostala. Samozřejmostí je také kontrola jejich pohonu a zavíracího a zabezpečovacího mechanismu. Komplikovanější práce, jako například seřízení vrat nebo pohonů, by lidé měli svěřit do rukou odborníkům,“ radí Přichystal s tím, že v některých případech stojí náprava podobných pokusů podstatně víc než prvotní kontrola.
Příčinou poškození a technických závad, které se v chatě či chalupě přes zimu objevily, nemusí mít na svědomí vždy jen příroda. Někdy si za problémy mohou lidé sami, když nevhodně zrekonstruují nebo modernizují svou nemovitost.
„Majitelé chat a chalup by měli respektovat materiály, ze kterých je jejich nemovitost postavená, a to jak z praktických důvodů, tak z těch designových. Například plastová okna zasazená do starší dřevostavby nedávají smysl z hlediska izolace ani zachování původního vzhledu,“ vysvětluje Přichystal.
Klíčová slova k článku: jarní probuzení chaty, jarní probuzení chalupy, jarní probuzení nemovitosti, příprava chaty na sezonu, příprava chalupy na sezonu, příprava nemovitosti na sezonu, chata v sezóně, chalupa v sezóně, nemovitost v sezóně, větrání, vyvětrání, čerstvý vzduch, zatuchlina, vlhkost, kondenzace, plíseň, sůl, soli, fasáda, okna, dveře, garažová vrata, komín, spalinové cesty, střecha, okapy, svody vody, rozvody vody, rozvody elektřiny, elektroinstalace, osvětlení, zabezpečení, zámek, zabezpečovací mechanismus, seřízení, prvotní kontrola, trhliny, údržba, krb, kamna, vyhoření, zkrat, kontrola světel, kontrola zásuvek, zkouška světel, zkouška zásuvek, bzučení, jiskření, hromosvod, bleskosvod.
Další články
- Na co všechno myslet při zařizování garáže?
- Výpadek proudu – co na to čidla alarmů, garážová vrata…
- Příslušenství k domu Češi pořizují hlavně v sezoně. S frontami…
- Srovnání garážových vrat: rolovací vs. výklopná
- Na návštěvě v domě s Autopilotem
- PPG představilo barvu roku 2025 – neutrální tmavý odstín Amethyst…
- Fotovoltaika vs. povodně – co (ne)dělat
- Ve znamení teplých barev: Zútulněte svůj domov pro dlouhé podzimní…
- I starší dům může být více ekologický a nákladově úspornější…
- Pád českého stavebnictví se prohloubil, červnová produkce klesla o desetinu
- Růstový trend starších domů i bytů pokračuje, v Praze ceny…
- Ikonický radiátor Zehnder Tetris získal prestižní Red Dot Design Award