Pojištění domácnosti: Víte, za co platíte?

617
Pojištění domácnosti a nemovitosti (Pexels)

Pojištění domácnosti patří k produktům, které by vám v repertoáru pravidelných nákladů rozhodně neměly chybět. Pravděpodobnost události jako požár nebo vloupání je sice relativně malá, ale rozhodně ne zanedbatelná. A když zrovna nemáte po ruce hasicí přístroj nebo pouta, je dobré být připraven aspoň formou adekvátního pojištění.

Domácnost vs. nemovitost

Než se pustíme do detailů, je třeba na úvod vytyčit rozdíly mezi pojištěním domácnosti a pojištěním nemovitosti. Tyto služby se totiž zákazníkům často pletou, přitom jejich definice je celkem jednoznačná. Pojištění domácnosti se vztahuje na její vybavení, movité věci, tedy na vše, co lze přemístit. Nevztahuje se však na nemovitost jako takovou. Oproti tomu pojištění nemovitosti je vázáno zejména na pevné části obydlí jako zdi, podlahy, stropy, fasádu.

Pojištění domácnosti byste tedy měli mít v každém případě, protože nikdy nevíte, co se může stát. O finální nabídce pojišťovny přitom rozhoduje řada faktorů jako velikost bytu či domu, jeho umístění, druh a hodnota vybavení. Často si také můžete nechat domácnost ještě připojistit vůči dalším vlivům.

Co se týče pojištění nemovitosti, záleží, jak bydlíte. Pokud je vaše nemovitost součástí bytového domu, je na místě konzultovat situaci se správcem. Možná totiž pojištění nemovitosti už platíte, nezřídka bývá součástí pravidelných plateb za celkovou správu domu.

Na co se pojištění domácnosti vztahuje

Pojištění domácnosti se zpravidla nevztahuje pouze na vybavení domácnosti jako nábytek či elektroniku, ale také na vaše osobní věci, od oblečení až po veškeré cennosti. Problém by tedy pro pojišťovnu neměla být například skříň, televize, boty ani šperky doma uložené v době pojistné události. Součástí pojistného krytí je také např. dlažba či tapeta, které jsou stále součástí domácnosti a nikoli nemovitosti. Pojistka se dokonce vztahuje také na kolo ve společné domovní kolárně, popř. na vaší zahradě.

Jak vybrat správnou pojišťovnu

Při uzavírání jakékoliv pojistky si pečlivě přečtěte pojistnou smlouvu, která by měla být vždy napsaná srozumitelně i pro laika. S technologickou dobou přestali být lidé vůči znění smluv obezřetní, protože je dnes lze většinou podepsat jedním kliknutím na počítači. Tuto fázi však určitě nepodceňte.

Ve smlouvě si ověřte, že vaše pojistka kryje všechny potenciální události, které by vám mohly v budoucnu zavařit, od požáru a povodně přes zásah bleskem a prasklé potrubí až po únik vody a vandalismus. Nezapomeňte si také pohlídat výluky, které ve smlouvách často bývají. Může to být např. úmyslné zavinění, způsobení škody pod vlivem omamných látek, ale také třeba terorismus.

Nezapomeňte na limity

Jedním z klíčových kritérií výběru pojišťovny jsou limity plnění, tedy maximální částka, kterou je pojišťovna ochotna za danou věc vyplatit. Pojišťovny tyto limity stanovují buď v absolutních číslech, nebo v procentech z celkové pojistky. Například u elektroniky bývá limit ve vyšších jednotkách až nižších desítkách procent, věci osobní potřeby jsou v řádech nižších jednotek procent, stavební části domu pak nanejvýš kolem 10 %. Své limity mají i věci určené k výkonu povolání, domácí mazlíčci či sportovní potřeby. Je tedy třeba si dát pozor na ty limity, které se vás týkají.