Růst cen materiálů i prací zpomaluje, vrátí se cenově dostupné byty?

403
Výstavba bytů (Building construction 1664228 Pixabay)

Růst cen stavebních prací i materiálu zpomaluje, na trh by se mohly vrátit cenově dostupné byty

Ceny stavebních prací i materiálů, které se v minulých měsících utrhly z řetězu, pravděpodobně pomalu dosáhly svého maxima. Podle aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) vzrostly ceny materiálů a výrobků spotřebovávaných ve stavebnictví v dubnu meziročně o 7,8 procenta, což je o 2,4 procentního bodu méně než v březnu. Ceny stavebních prací se ve čtvrtém měsíci meziročně zvýšily o rovných šest procent oproti březnovému růstu o 9,4 procenta.

Meziměsíční srovnání dokonce ukazuje na stagnaci cen. Stavební práce v dubnu 2023 v porovnání s březnem zdražily jen o 0,3 procenta, stavební materiál dokonce nepatrně zlevnil o 0,1 procenta. Po mnoha měsících dvouciferného růstu jde jednoznačně o dobrou zprávu. I březnové zdražení o deset procent znamenalo, že investor rodinného domu za deset milionů korun dal za jeho výstavbu letos o milion korun více, než kolik by zaplatil za stejnou stavbu ještě před rokem. O situaci před dvěma roky ani nemluvě.

Jako první se očekávaný pokles cen stavebních prací a materiálu projeví u velkých bytových projektů, u nichž umí investoři vyjednat lepší podmínky. Dá se tak očekávat, že by se na trh mohly v nejbližší době vrátit cenově dostupnější nové byty.

Ekospol 3067 (Ekobyty Nad Lesy)Vizualizace Ekospol – Ekobyty Nad Lesy

Dobrá zpráva je to i pro stát a další veřejné investory, kteří by mohli ušetřit nejen na velkých infrastrukturních zakázkách. Právě u finančně náročných dopravních staveb za stovky milionů až miliardy korun bylo zdražování ve stavebnictví vidět nejvíce. Pokud by se současný trend potvrdil i v následujících měsících, vyděláme na tom úplně všichni. Za stejné peníze bude moct vzniknout víc kilometrů dálnic, železnic či jiných infrastrukturních staveb.

Hypoteční trh stále zůstává utlumený, průměrná sazba hypoték opět nepatrně vzrostla

Hypoteční trh v Česku se stále potácí u dna. Po mírném březnovém oživení se v dubnu opět vrátil ke stagnaci na nízkých úrovních. Banky a stavební spořitelny podle aktuálních dat Hypomonitoru České bankovní asociace (ČBA) poskytly v dubnu roku 2023 hypoteční úvěry v celkovém objemu 10,6 miliardy korun, což je meziměsíčně o 16 procent méně.

Meziročně byl objem hypoték ve čtvrtém měsíci letošního roku o 40 procent nižší. Už před rokem přitom hypoteční trh meziročně ztrácel. Za celý loňský rok se objem nově poskytnutých hypoték propadl o 57 procent na 162 miliard korun, přičemž počet poskytnutých hypoték byl loni nejnižší za posledních 20 let.

Objem skutečně nově poskytnutých hypoték bez refinancování v dubnu dosáhl 8,8 miliardy korun po březnových 10,3 miliardy korun. Objem refinancovaných úvěrů (interně či z jiné instituce) pak činil 1,8 miliardy korun oproti březnovým 2,3 miliardy korun.

Zájem o hypotéky bývá v dubnu pravidelně o něco nižší než v březnu, nicméně oproti situaci před vypuknutím koronavirové pandemie jsou objemy hypoték stále o polovinu nižší. A to i přesto, že ceny nemovitostí neustále rostly.

Banky v dubnu poskytly 2,9 tisíce nových hypotečních úvěrů, zatímco ještě v březnu jich bylo takřka 3,5 tisíce. Pokud tato čísla srovnáme s minulými roky, zjistíme, že zájem o hypotéky je stále velmi nízký. Průměrný počet nových hypoték se v první polovině minulého roku pohyboval kolem 6 tisíc a předloni pak dosahoval 9,5 tisíce.

Úroková sazba u hypoték

Úroková sazba u skutečně nově poskytnutých hypotečních úvěrů podle Hypomonitoru ČBA v dubnu zastavila předchozí tříměsíční nepatrné zlevňování, když mírně vzrostla z 5,86 na 5,89 %. Stále se tak pohybuje na nejvyšších úrovních za posledních dvacet let. Nabídkové sazby jsou přitom ještě o něco vyšší, pohybují se v rozmezí šesti až sedmi procent.

Nějaké výraznější zlevnění hypoték se přitom v nejbližší době čekat nedá. Úroky u hypoték se odvozují od základních úrokových sazeb stanovovaných Českou národní bankou, která opakovaně avizovala, že je v nejbližší době snižovat nebude, naopak stále více mluví o dalším zvyšování. Prostor pro zásadní pokles hypotečních sazeb tu tak v nejbližších měsících nebude.

Nájemní bydlení a vyšší atraktivita nemovitostí pro zhodnocení investice

To dopadne nejen na hypoteční trh, ale i ten realitní. Většina zájemců o nové bydlení už na hypotéku nedosáhne a bude se muset spokojit s nájemním bydlením. Tento přesun z vlastnického do nájemního bydlení zvýší atraktivitu nemovitostí pro drobné i velké investoři. Ti v nich nebudou hledat jen ochranu peněz před stále velmi vysokou inflací, ale také vyšší zhodnocení investice díky rostoucím cenám nájmů.

Drahé hypotéky výrazně zasáhnou také rozpočty desítek tisíc domácností, kterým letos končí fixační období. Oproti výhodným úrokům z let minulých letos zaplatí na splátkách o tisíce korun měsíčně navíc.

Průměrná výše hypotéky podle Hypomonitoru mírně vzrostla nad třímilionovou hranici na aktuálních 3,001 milionu korun. Při splatnosti 15 let s aktuální úrokovou sazbou činí měsíční splátka 25 146 korun. Při dvouprocentním úroku, který mohl získat v minulých letech, pak klient za stejnou hypotéku měsíčně platil 19 312 korun. Pokud bude domácnost nyní refinancovat z dvouprocentního úroku na současný průměr, zaplatí o 5834 korun měsíčně více. Splátky hypotéky tak z rodinného rozpočtu vytáhnou ročně o více než 70 tisíc korun navíc. Pro představu: To je více než jedenapůlnásobek průměrné měsíční mzdy v ČR.

Komentář RNDr. Evžena Korce, CSc., generálního ředitele a předsedy představenstva EKOSPOL a. s.

Zdroj foto – Pixabay a Ekospol.