Správné uspořádání ložnice – jak na něj?

2900
Ložnice 1

Necítíte se ráno dostatečně odpočatí? Možná jen nemáte správně uspořádané zařízení v ložnici. Kam patří postel, a co byste naopak v její blízkosti naopak nikdy mít neměli? Více v článku „Správné uspořádání ložnice – jak na něj?“.

Ložnice by měla být především místem odpočinku. Možná vám přijde, že na jejím zařízení až tak nezáleží, když v ní většinu času stejně prospíte. Není to ale tak úplně pravda. Špatné uspořádání by také mohlo mít za příčinu, že v ní budete víc bdělí, než jste původně zamýšleli.

Na posteli a jejím umístění záleží

Že se na posteli nevyplatí šetřit, je jasná věc. Nikdo nechce rozvrzanou postel, která se o slovo hlásí každým převalením. Do té pak samozřejmě patří kvalitní matrace, ze které vás nebudou bolet záda. Ale to není všechno. Na tom, jak dobře se vyspíte, se podepisuje i umístění postele. Ideální umístění je čelem u zdi tak, aby byl k lůžku přístup z obou stran. Doporučujeme, aby nebyla umístěná přímo pod oknem a z postele byste ani neměli přímo koukat na vchodové dveře. Pro spoustu lidí je také nepříjemné, když z postele vidí svůj odraz v zrcadle. Zrcadla tak raději od svého spaní umístěte dále.

Tip: Chcete změnit vzhled své postele rychle a levně? Pořiďte si levné povlečení, které můžete měnit podle nálady. I to má velký vliv na tom, jak se v ložnici budete cítit a jak pohodlně se vám v ní bude spát.

Ložnice 2

Ložnici si nechte jen na spaní

Pokud je to možné, nechte ložnici co nejméně obloženou nábytkem. Potřebujete-li využít každý kousek prostoru, doporučujeme volit postel s úložným prostorem, kam se pohodlně vejde například sezónní oblečení. Samozřejmě ne vždy jde umístit nábytek do jiné místnosti. Malé panelákové byty a garsonky vám na výběr moc nedají. Přesto se snažte alespoň opticky oddělit spací zónu od té obytné. K tomu vám mohou pomoct paravány nebo policové díly, regály či knihovny.

Nezapomeňte na osvětlení

Nespoléhejte jen na jedno hlavní stropní svítidlo, zejména pokud si před spaním ještě chvilku čtete, uvítáte malou lampičku přímo u postele. Dobré osvětlení navíc dokáže opticky prostor trochu přifouknout, takže si nebudete připadat stísněně. Myslete ale na to, že bílé světlo zabraňuje tvorbě melatoninu, který ke kvalitnímu spánku nezbytně potřebujeme. Proto do ložnice volte jen teplé světlo a ideálně mějte vypínač se stmívačem, díky kterému snadno navodíte intimní atmosféru.

Ložnice 4

Jaké barvy a dekorace se hodí do ložnice?

Světlé a zemité barvy působí harmonicky a pomohou tedy zklidnit mysl a připravit na spánek. Takové barvy se hodí na stěny i na ložní povlečení. Určitě se vyhněte zářivým barvám, jako je oranžová, agresivní červená i zbytečně tmavým barvám. Pokud se tmavých barev nechcete vzdát, mějte je v menší míře ve formě dekorací. Jako dekorace se do ložnice hodí také živé květiny a obrazy, které ve vás vyvolávají pozitivní energii. Pokojovky navíc pomáhají pročistit i vzduch.

Ložnoce 3

Co v ložnici naopak nemá místo?

Do ložnice nepatří zejména elektronika, ať už se jedná o televizi nebo počítač. I když se vám u puštěného filmu třeba usíná dobře, rozhodně to na kvalitě spánku nepřidá. Pokud máte pracovnu a ložnici v jedné místnosti, opět doporučujeme tyto dvě zóny alespoň oddělit paravánem.

Klidnému spaní nepomůže ani těžký obraz nad postelí nebo masivní police. Také si z ložnice nedělejte odkladiště věcí, které uklidíte „potom“. Rozložené žehlicí prkno a hromada nevyžehleného prádla, která připomíná, co vás zítra čeká, nikomu klidný spánek nezajistí. Naopak uklizená místnost a pořádek má na klidné nastavení mysli větší vliv, než by se mohlo zdát.

Samozřejmě není možné řídit se všemi radami stoprocentně. Ideálně dejte při zařizování na svůj pocit a vkus. Přeci jen sami nejlépe víte, v čem se cítíte nejlépe.