Kupujete či prodáváte nemovitost? Prověřte si ji – získejte tržní odhad ceny

1710
Rodinný dům prodaný přes Tajovský reality

Kupujete či prodáváte nemovitost? Nechejte si ji pořádně prověřit!

Koronavirová pandemie posílila zájem Čechů o pořízení vlastního bydlení. Dům či byt vnímají lidé nejen jako místo, kde prožijí většinu svého života, ale také jako bezpečnou a konzervativní investici. Poptávka po nemovitostech trhá rekordy a jejich ceny rostou. Pokud se chystáte prodat či naopak nakoupit nemovitost, odborníci doporučují – nechejte si ji pořádně prověřit!

Mít po všech stránkách prověřenou a zkontrolovanou nemovitost je výhodné jak pro kupujícího, tak možná trochu překvapivě i pro prodávajícího. Málokdo je totiž zároveň odborník na stavební konstrukce, revizní technik, plynař, elektrikář, statik či právník. Co si tedy pod termínem prověřená nemovitost představit a proč je důležité vědět o nemovitosti co nejvíce informací?

Prodaný rodinný dům (foto v noci) - Tajovský rerality

Proč nemovitost prověřit? Specifika novostaveb i domů k rekonstrukci

„Dům či byt naprostá většina z nás kupuje či prodává jednou za život. Jde často o mnohamilionový obchod, řada lidí si kvůli nákupu bere hypotéky na desítky let. Je proto vhodné, aby kupující měl vždy co nejvíce relevantních informací o nemovitosti, kterou si pořizuje. A prodejce by mu je měl poskytnout v co nejširší míře. Jedině pokud obě strany přesně ví, v jakém je nemovitost stavu, jaké má klady či případné nedostatky, jedná se o oboustranně férový obchod,“ vysvětluje Jan Tajovský, jednatel společnosti Tajovský reality s.r.o.

Ať už se jedná o novostavbu nebo rekonstruovanou nemovitost, vždy se hodí i podrobná fotodokumentace z výstavby. Například proto, aby majitel věděl, kudy přesně v domácnosti vedou rozvody inženýrských sítí a v budoucnu třeba nenavrtal při montování poličky přívod plynu či vody.

Rodinný dům při rekonstrukcí - foto Tajovský realityRodinný dům po rekonstrukcí - foto 2, Tajovský reality

Speciálním a mimořádně užitečným dokumentem je pak technický průkaz nemovitosti. „Technický průkaz nemovitosti vám poskytne maximálně podrobné analýzy, které se kupované nemovitosti týkají. Upozorní vás při tom i na nejméně pravděpodobné komplikace, které by se mohly v následujících letech vyskytnout. Tak přesně víte, co kupujete a co od nemovitosti můžete očekávat,“ upozorňuje Tajovský a dodává, že technický průkaz nemovitosti tvoří nezávislý stavební odborník.

„Řada lidí si kupuje starší nemovitosti k následné rekonstrukci. Zejména u těchto budov je opravdu nutné znát jejich přesný stav. Ovšem třeba to, že sto let starý dům nemá zateplené podkroví, není žádná vada. Tehdy se tak domy stavěly. Pro kupujícího je však důležité mít od odborníka potvrzené, že krovy jsou v pořádku a může si tak bez problémů postavit obytné podkroví,“ vysvětluje.

Rodinný dům před rekonstrukcí - foto Tajovský realityRodinný dům po rekonstrukcí - foto Tajovský reality

Vhodný čas na nákup nemovitosti? Právě teď!

Touha po tom mít vlastní nemovitost a bydlet „ve svém“, je u Čechů dlouhodobě známá. Potvrzuje to i neutuchající zájem o koupi domů a bytů, který v době koronavirové epidemie zaznamenal raketový nárůst. Je vhodný čas na nákup nemovitosti právě nyní?

„To je zajímavá otázka. Někteří škarohlídi tvrdí, že až přijde krize, ceny nemovitostí klesnou. Toto věští již řadu let, a místo toho ceny nemovitostí setrvale a dlouhodobě rostou. Faktem však je, že se blíží konec období nízkých úrokových sazeb hypoték, přičemž ceny stavebních materiálů rostou. Kdo si chce pořídit vlastní bydlení, neměl by příliš váhat. Díky vysoké poptávce také platí, že kdo prodává nemovitost, s velkou jistotou rychle najde kupce,“ uzavírá Jan Tajovský.

Z pohledu prodávajícího také může nastat jiný extrém.

Nerealistické představy o cenách nemovitostí škodí prodávajícím a odrazují kupující

Kdo chce v současnosti prodat nemovitost, má šanci na rychlý prodej a dobrý obchod. Zvýšená poptávka po nemovitostech by však lidem neměla zaslepit zdravý rozum ohledně cenotvorby. Řada prodávajících má totiž zcela nerealistické požadavky na prodejní cenu svých nemovitostí a požadují za ně absurdní částky.

Jan Tajovský a tým Tajovský reality

V případě prodeje nemovitosti je proto vhodné nechat si poradit odborníky, kteří se realitním trhem denně zabývají. Ti jsou schopni určit optimální cenu nemovitosti, která bude maximálně výhodná pro prodávajícího a zároveň také akceptovatelná pro kupujícího.

Příklad za všechny

 „V jedné nejmenované malé obci na Blanensku naše realitní kancelář zprostředkovávala prodej zrekonstruovaného domu s velkým pozemkem za 6,5 milionů korun. V té samé obci, ve které není ani obchod, se na nás obrátil majitel jiného, menšího domu v mnohem horším stavu. Za svou nemovitost ovšem požadoval těžko uvěřitelných 8 milionů korun. Za tuto částku neměl jakoukoli šanci dům prodat,“ říká Tajovský.

Je pravda, že ceny nemovitostí jsou mnohdy vysoké, ovšem ocenit svou nemovitost nerealisticky vysoko je pro prodejce to nejhorší, co může udělat. „Plně rozumím tomu, že každý prodávající chce za svůj dům či byt získat co nejvíce peněz. To je přirozené. Neadekvátní cena nemovitosti však spolehlivě odradí všechny potenciální kupce, kteří by o ni jinak měli zájem. Ani když posléze majitel cenu sníží, tito zájemci se mu už nemusí vrátit,“ upozorňuje Tajovský.

Brno je drahé, zájem o bydlení v okolí metropole roste

Co se týče aktuální situace na realitním trhu v Jihomoravském kraji, ceny nemovitostí v Brně během posledních několika let narostly do takové výše, že průměrná rodina na vlastní byt v jihomoravské metropoli bohužel už pomalu nedosáhne. Ruku v ruce s touto situací tak vzrůstá poptávka po nemovitostech v přijatelné dojezdové vzdálenosti od Brna. Za cenu dvoupokojového panelákového bytu v Brně totiž lze na jižní Moravě pořídit i starší dům se zahradou.

„Pokud měla koronavirová pandemie nějaké pozitivum, tak to bylo zjištění, že řadu profesí lze plnohodnotně vykonávat na home office – tedy odkudkoliv. Lidé tak zjistili, že nemusí denně dojíždět do práce a podle všeho tento stav potrvá i po odeznění epidemie. I to je jednou z příčin, proč roste poptávka po bydlení i v širším okolí jihomoravské metropole,“ upozorňuje Tajovský.

„Domnívám se, že trend zvyšování poptávky po bydlení dále od velkých měst bude pokračovat. Například dojezdová vzdálenost do jedné hodiny od Brna je pro mnohé z nás zcela přijatelná. A lidé se spokojí i s omezenějšími službami, které menší obce poskytují. Na oplátku totiž získají klidnější bydlení, čistší vzduch, bezprostřední blízkost přírody či bližší komunitní vztahy se sousedy,“ uzavírá Jan Tajovský.