Grilování je stále oblíbenější kratochvíle a příležitost k setkávání. Lidé s oblibou využívají plynové grily, které kombinují výhody grilů na uhlí i na elektřinu. LPG je dobrou volbou z praktického, ekologického i zdravotního hlediska. Ideální jsou přitom 5kg láhve plněné čistým propanem. Akce svolané na poslední chvíli můžete zachránit plynem doručeným do 3 hodin od objednávky. Více v delším článku „Léto – grilování, karavaning – výhody LPG láhví a na co dávat pozor“.
Předností plynových grilů je zejména snadné použití i údržba. Zapálení grilu je otázkou chvilky a není nutné zdlouhavě rozpalovat dřevěné uhlí. Plyn vyniká též snadnou a rychlou regulací plamene. LPG tak kombinuje výhody elektrického grilu s výhodami grilu na uhlí.
Zastánci dřevěného uhlí mohou namítnout, že rozpálené uhlíky dokážou dát pokrmům nezaměnitelnou chuť a vůni. Faktem ovšem je, že příprava jídla na plynu, případně na elektrice je zdravější, protože nevznikají škodlivé výpary z přepáleného tuku. Dřevěné uhlí ale také samo o sobě produkuje mnohem více pevných částic a kouře, který obsahuje rakovinotvorné látky.
Jakou láhev s plynem využít?
Plyn v láhvích je praktickým zdrojem energie pro domácnosti či chataře, kutily i profesionální řemeslníky nebo gastronomická zařízení a v neposlední řadě majitele karavanů.
Podle účelu využití jsou tak k dostání plynové láhve různě velké, o různé kapacitě. V kombinaci s plynovým grilem se často používaly a stále používají láhve obsahující 10 kg LPG. V poslední době se ale prosazuje i praktičtější řešení. Na grilování se totiž lépe hodí pětikilová láhev.
„Menší hmotnost i velikost umožňuje snadnou manipulaci a je praktická, protože pětikilová láhev nemusí stát vedle grilu a překážet. Vejde se totiž do útrob většiny grilů,“ vysvětluje Jiří Karlík, odborník na LPG a generální ředitel společnosti Primagas. „Menší objem není na škodu – pětikilová láhev, kterou plníme výhradně čistým propanem, je stále dostačující, aby vydržela klidně i celou grilovací sezonu. I při maximálním výkonu typického grilu většinou vystačí 5 kg LPG minimálně na 8 hodin nepřetržitého provozu, takže v praxi i výrazně déle,” dodává Jiří Karlík.
Propan-butan nebo čistý propan?
Dodavatelé LPG dnes již často nabízejí plynové láhve plněné nikoliv tradiční směsí propanu a butanu, nýbrž pouze čistým propanem. Výhodou pro vaření a grilování je zejména skutečnost, že propan neobsahuje nenasycené uhlovodíky, díky čemuž nezanechává při vaření či grilování žádné skvrny na nádobí. Dále obsahuje naprosté minimum síry, takže při jeho spalování nevznikají jedovaté oxidy síry.
Výhoda spočívá i v rozdílných fyzikálních vlastnostech obou plynů, a to v různé teplotě varu. Zatímco butan se přestává při teplotách kolem nuly odpařovat a zůstává v láhvi nevyužitý, propan se odpařuje i při teplotách hluboko pod bodem mrazu (do mínus 42 °C). Díky tomu spotřebujete v zimě veškerý obsah láhve, aniž by v ní zůstával nevyhořelý butan. Proto vyhledávají láhve s čistým propanem např. karavanisté, oceníte je rovněž třeba při zimním grilování.
Kde koupit plyn v láhvi?
LPG je k dostání v široké obchodní síti od hobbymarketů, přes čerpací stanice až po rozličné lokální prodejce. Firemní provozovny nebo pravidelní zákazníci, kteří odebírají alespoň několik láhví měsíčně, mohou využít i závoz přímo od dodavatele. Unikátní novinkou je expresní doručení LPG láhve kurýrní službou, které v Česku funguje od loňska.
Doručení v den objednávky – takzvané same day delivery – se již osvědčilo kupříkladu u jídla či květin. Aktuálně tento koncept rozvíjí v segmentu LPG společnost Primagas ve spolupráci s kurýrní společností DoDo.
Léto je sezónou LPG láhví. Na co dbát při jejich používání a skladování?
LPG láhve jsou nezbytnými pomocníky při mnoha oblíbených letních aktivitách. Využívají je karavanisté, poslouží v kempu, napájejí plynové grily a slouží jako zdroj energie pro vaření i vytápění chat. Na co si dát pozor při nákupu a jak se o plynové láhve starat? A víte, proč LPG láhve nikdy neplnit na čerpačkách? O tom, v druhé polovině dnešního článku.
Chalupaření, kempování, zahradní grilování
Léto je za rohem, a to znamená čas na víkendy i dovolené na chalupě, turistika a kempování, výlety karavanem či zahradní grilovačky. Při všech těchto oblíbených sezónních aktivitách bývají praktickými pomocníky LPG láhve. Ty slouží jako zdroj energie na chatách či chalupách i v karavanech a pohánějí kempingové vařiče i moderní a výkonné plynové grily. Pro kempingové vařiče se nejčastěji používají malé dvoukilogramové plynové láhve, v karavanech a na chatách se nejlépe uplatní láhve desetikilové. Ty se často používají i do zahradních grilů, u nich se ovšem nabízí i praktičtější varianta lehčích pětikilogramových láhví. Lépe se s nimi totiž manipuluje a objem vydrží klidně celou sezonu, obzvláště, jde-li o láhev plněnou čistým propanem, který je výhřevnější než směs propanu a butanu.
LPG láhve jsou praktickým pomocníkem, který je při správné manipulaci a údržbě zcela bezpečný. K dostání jsou na čerpacích stanicích, v hobbymarketech, u lokálních dodavatelů či obchodníků s domácími potřebami. Objevují se dokonce už i první e-shopy, kde si lze objednat doručení LPG láhve až domů, a to dokonce i expresně.
Kontrolujte pečeť, stav láhve i datum tlakové zkoušky
Při nákupu je vždy důležité pečlivě dbát na spolehlivost prodejce či distributora a ověřit si dobrý stav prodávaných láhví. Každá láhev musí mít ventil zapečetěný plombou, případně fólií. Díky tomu poznáte, že ji před vámi nikdo nepoužíval, že byla řádně naplněna kvalitním dodavatelem a před expedicí prošla kontrolou. Zkontrolujte i datum poslední tlakové zkoušky, které by mělo být vyraženo na límci láhve a někdy se značí i nástřikem na jejím vrcholu. Datum poslední zkoušky by nemělo být starší než 15 let, což je značeno nápisem „P15Y“. Pokud tento údaj na těle láhve nenajdete, poslední zkouška láhve by neměla proběhnout před více než 10 lety. „Důležitým ukazatelem je zároveň i fyzický stav láhve. Rozhodně si neberte láhve zrezlé, promáčklé nebo s poškozeným límcem,“ radí Ivan Indráček, výkonný předseda České asociace LPG, a pro podrobnější informace ohledně zacházení s LPG láhvemi doporučuje web Bezpecnelahve.cz provozovaný asociací.
Jak na skladování a údržbu?
Co se skladování týče, LPG láhve je potřeba uskladnit vždy ve stojaté poloze, ve větraných prostorech, mimo přímé slunce a zdroje tepla, ideálně mimo obytné prostory a ne pod úrovní terénu, tedy třeba v suterénních sklepech. Při připojování láhve ke spotřebiči postupujte dle doporučení výrobce spotřebiče nebo podle produktového štítku, kterým osvědčení dodavatelé láhve opatřují.
Před připojením odšroubujte bezpečnostní plastovou krytku a také zkontrolujte, zda je v pořádku těsnění. Pozor na to, že převlečná matice, kterou našroubujete na ventil láhve místo plastové krytky, má opačný závit.
Odborníci také doporučují jednou za 5 let vyměnit plynovou hadici a jednou za 10 let pak regulátor tlaku plynu, který se připojuje na kohout tlakové lahve. Průběžně kontrolujte těsnost všech spojů, pomůže vám s tím pěnotvorný roztok nebo i obyčejná mýdlová voda.
Plnění na čerpačkách je trestné. A nebezpečným hazardem
Poměrně rozšířeným nešvarem je u uživatelů plynových láhví jejich plnění na čerpacích stanicích LPG pro automobily. To je však zákonem zakázáno, navíc se tak vystavujete velkému riziku, že láhev přeplníte. „Každá plynová láhev musí mít takzvaný odpařovací prostor odpovídající dvaceti procentům objemu. Touto bezpečnostní rezervou je eliminován tlak vznikající při tepelné roztažnosti propan-butanu. V případě přeplnění je tento prostor menší a s rostoucí okolní teplotou je tedy láhev více natlakovaná,“ varuje Ivan Indráček s tím, že z přetlakované láhve může plyn unikat a způsobit požár. Doporučuje proto měnit prázdné láhve za láhve odborně naplněné dodavatelem.
Kompozitní láhve jsou ještě bezpečnější a praktičtější, ovšem dražší
Pokud si potrpíte na inovace, lze v současné době kromě klasických ocelových LPG láhví narazit již i na láhve kompozitní. Materiál kompozitu u LPG láhví je v podstatě něco jako laminát, respektive skelná vlákna nasycená pryskyřicí. Z obdobného materiálu byla v Česku vyvinuta také například palivová nádrž pro pohon satelitu na oběžné dráze.
Kompozitní láhve jsou nejen lehčí, nekorodují a lze je skladovat naležato, ale především nehrozí jejich exploze, pokud by se dostaly k ohni. V případě požáru se totiž materiál vytaví a plyn vyhoří. Každá láhev rovněž obsahuje speciální ventil, který zajišťuje její rychlé uzavření v případě prasknutí plynové hadice.
Nevýhodou je u kompozitových láhví cena. Náklady na jednu láhev se pohybují v řádech tisíců korun, což tak například u karavanistů, kteří zpravidla potřebují láhve dvě, znamená poměrně značnou investici. Ovšem vzhledem k tomu, jaký rozmach karavaning v tuzemsku v posledních letech zažívá, se již lze na trhu setkat i se službou pronájmu kompozitních láhví, u nichž vedle symbolického poplatku za pronájem karavanisté platí již jen cenu samotného plynu.
O České asociaci LPG
Česká asociace LPG (ČALPG) je spolkem sdružujícím distributory a prodejce LPG, kteří působí na trhu v České republice. Jeho hlavními úkoly jsou přispívat ke kultivaci tržního prostředí v oboru, spoluvytvářet kvalitní legislativu, obhajovat a posilovat dobré jméno LPG jako alternativního paliva s plně rozvinutou infrastrukturou a velmi nízkou úrovní emisí. ČALPG aktivně působí v rámci Hospodářské komory ČR a evropské asociace Liquid Gas Europe. Je vydavatelem a správcem technických předpisů (TPG) pro oblast LPG.
Další články
- Podle čeho vybírat krb či kamna? Zaměřte se na to…
- LPG – plyn primárně pro odlehlejší oblasti. Vloni zájem rostl…
- Rizika vytápění: 25 % Čechů si myslí, že ucítí únik…
- Topení i bez ruského plynu? Co je LPG, LNG, CNG?…
- Proč a jak přejít na vytápění plynem (z uhlí) i…
- Přemýšlíte nad novou terasou? Jaký materiál vybrat?
- I starší dům může být více ekologický a nákladově úspornější…
- Pád českého stavebnictví se prohloubil, červnová produkce klesla o desetinu
- Růstový trend starších domů i bytů pokračuje, v Praze ceny…
- Ikonický radiátor Zehnder Tetris získal prestižní Red Dot Design Award
- 3 tipy na úsporné praní. Šetří peníze i energie
- Výsledky soutěže o nejlepší návrh koupelny s radiátory Zehnder 2024