Cykly trhu – opravdu reality v létě spí? Další vlivy a vývoj

206
Panelové domy a nemovitosti v létě (ilustrační foto Pixabay)

Komentář odborníka: Opravdu nemovitostní trh v létě spí? Posouzení vlivů s 20 lety praxe v oboru.

V letních měsících se obecně předpokládá, že nemovitostní trh stagnuje. Lidé řeší dovolenou, dětské tábory a zasloužený odpočinek. Do koupi, či prodeje nemovitosti, se zrovna nehrnou. Otázkou je, jestli se v průběhu let tento trend náhodou nezměnil.

S více než 20 lety praxe v oboru nemovitostí lze pozorovat, že trh reaguje na různé vlivy, a to včetně sezónních. Přesně v této souvislosti lze zvážit vývoj nemovitostního trhu v měsících červnu, červenci, srpnu a září, kdy na scénu vstupují prázdniny.

Trocha tvrdých dat dle ČSÚ za léto 2021 a 2022

Podle dat z Českého statistického úřadu (ČSÚ) lze vidět zajímavý trend v počtu prodaných nemovitostí během prázdnin. Analýza prodejů nemovitostí v letních měsících roku 2022 a porovnání s rokem 2021 odhaluje několik důležitých odlišností.

V červnu a červenci 2022 bylo prodáno 18 560 nemovitostí, což představuje meziroční nárůst o 8,2 % ve srovnání s rokem 2021. V srpnu 2022 byl zaznamenán pokles počtu prodaných nemovitostí o 2,5 % ve srovnání s předchozím rokem, což lze přičíst pravděpodobně i dovolenkové sezoně, kdy mnoho lidí opouští město. Naopak v září 2022 se trh opět oživil, a to meziročním nárůstem počtu prodaných nemovitostí o 6,9 %.

Cenový vývoj a vliv sezonality

Cenový vývoj nemovitostí je dalším klíčovým faktorem. Z analýzy dat Videobydleni.cz je patrné, že průměrná cena nemovitostí v České republice rovněž podléhá sezónním výkyvům. Ve srovnání mezi rokem 2021 a 2022 byl pozorován mírný růst cen nemovitostí v červnu, a to o 1,4 %. Červenec 2022 přinesl další nárůst, tentokrát o 2,1 %. Srpen 2022 byl charakterizován mírným poklesem průměrné ceny nemovitostí o 0,8 %. Avšak v září 2022 se ceny nemovitostí opět zvýšily, tentokrát o 1,7 %.

Analyzování těchto dat nám ukazuje několik základních trendů vývoje nemovitostního trhu během prázdninových měsíců. Je evidentní, že červen a červenec jsou měsíce, kdy se trh rozbíhá, což může být spojeno s letními plány lidí na změnu bydlení nebo investice do nemovitostí. Srpen pak často přináší mírný pokles, kdy lidé tráví dovolenou a nemovitosti nemusí být na prvním místě jejich pozornosti. Září zase znamená návrat do reality a tím i oživení trhu.

Tímto se ukazuje, že vývoj nemovitostního trhu v České republice má své jasně členěné fáze během prázdnin.

Vývoj prodejů v červnu a červenci 2023

Prodeje nemovitostí v měsíci červnu a červenci roku 2023 zaznamenaly určité odchylky ve srovnání s předchozím rokem. Dle dat z realitního portálu Videobydleni.cz lze pozorovat, že v červnu 2023 bylo prodáno celkem 19 840 nemovitostí, což znamená mírný meziroční pokles o 1,4 % ve srovnání s rokem 2022. Na druhou stranu v červenci 2023 se prodeje oživily a dosáhly čísla 20 715 prodaných nemovitostí, což představuje nárůst o 4,2 % oproti stejnému období minulého roku.

Makroekonomický Pohled na srpen 2023: Stagflace, mzdově-Inflační spirála a rizika uvolňování měnové politiky

Vývoj makroekonomických ukazatelů v srpnu 2023 přináší několik klíčových aspektů, které si zaslouží pozornost. V tomto ohledu je srpen 2023 zvláště významný, neboť přináší několik jevů v ekonomickém prostoru.

Meziměsíční vývoj odhaluje mírný nárůst míry inflace. V červnu 2023 se míra inflace zvýšila o 0,3 % ve srovnání s předchozím měsícem, což indikuje určitou míru cenového tlaku na ekonomiku. Červenec 2023 přinesl další mírný nárůst inflace o 0,2 %.

Tento vývoj je však třeba vnímat v širším ekonomickém kontextu. Česká ekonomika se nachází v stagflaci – (stagnace růstu) a inflace. Tato situace je často považována za složitou, neboť klasická ekonomická teorie má tendenci oddělovat stagnaci a inflaci. Stagflace se však může vyskytnout v situacích, kdy se současně projevuje nízký hospodářský růst a rostoucí inflace.

Jedním z faktorů, které přispívají ke stagflaci, je i situace na trhu práce. Trh práce v České republice je přehřátý a nedostatek pracovníků zvyšuje tlak na mzdy. Tento jev může spustit mzdově-inflační spirálu – situaci, kdy růst mezd zvyšuje náklady firem, což může vést ke zvyšování cen a tím k inflaci.

Jedním z klíčových rizik v tomto kontextu je možnost druhé vlny inflace. I přes mírný nárůst inflace v měsících červnu a červenci 2023 byla míra stále relativně nízká. Avšak s rostoucími náklady a tlakem na ceny by mohla inflace opět nabrat na síle. To by mohlo způsobit potřebu reakce ze strany České národní banky.

V této souvislosti je důležité poznamenat, že očekávání týkající se uvolňování měnové politiky jsou stále zdrženlivá. I když existuje tlak na uvolňování měnové politiky pomocí snižování sazeb, očekává se, že takové kroky budou brány s opatrností. Uvolňování sazeb pravděpodobně nenastane dříve než v prvním čtvrtletí roku 2024.

Autor textu: Jakub Veverka, hlavní ekonom Videobydleni.cz