Rizika vytápění: 25 % Čechů si myslí, že ucítí únik oxidu uhelnatého

851
Hlásič oxidu uhelnatého Honeywell u plynového kotle

Češi mají mezery v souvislosti se zabezpečením a ochranou svého domova před únikem nebezpečného plynu oxidu uhelnatého (CO) z jejich topných zařízení. Vyplývá to z aktuálního průzkumu společnosti Resideo Technologies Inc. (NYSE: REZI), který byl proveden v průběhu srpna 2022 jako součást edukační kampaně „Udělejte z domova bezpečné místo.”

Dle tohoto průzkumu 65 % obyvatel České republiky vlastní zařízení, ze kterého může unikat CO (oxid uhelnatý), tedy takové, které spaluje plynná, kapalná či tuhá paliva. Jedná se zejména o plynové trouby a kotle, krbová kamna, krby, grily, ale také výfukové plyny od automobilu v garážích.

Téměř tři čtvrtiny respondentů (74 %) si tento fakt uvědomují a 62 % lidí také dle svých slov provádí pravidelnou kontrolu těchto zařízení. Nicméně téměř polovina Čechů se také domnívá, že u nich doma nemůže oxid uhelnatý unikat a 25 % lidí si dokonce myslí, že by unikající plyn ucítila. Podobně neuspokojivá část (26 %) populace nepodniká žádné kroky vedoucí k zabezpečení proti otravě CO (například jen pětina lidí využívá detektor oxidu uhelnatého).

Neviditelný zabiják

Oxid uhelnatý je plyn lidskými smysly nedetekovatelný, proto je někdy přezdíván jako „neviditelný zabiják“ – při úniku může navíc otrávit osoby v celé budově. V České republice jsou ročně zaznamenány stovky případů otravy, z nichž desítky končí fatálně.

nadcházející topnou sezónou navíc přichází další rizikové období, kdy lidé budou mimo klasické vytápění využívat i další alternativy a spalovat ve větším množství dřevo, uhlí i další paliva. Spolu s tím však v důsledku nedokonalého spalování roste také riziko otravy.

„Každoročně zaznamenáváme na našem území několik případů otravy oxidem uhelnatým. Většinou se jedná o velice smutné osudy, nezřídka kdy končící úmrtím. Například loni v Praze a před lety v Pardubicích došlo k otravě hned několika členů jedné domácnosti, pražský případ dopadl vcelku dobře, pardubický skončil tragicky. Oxid uhelnatý je tichý zabiják, není vidět, není cítit a příznaky otravy bývají nespecifické, často zpočátku špatně rozpoznatelné a mohou velice rychle (v řádu minut) přejít do ztráty vědomí, zástavy dechu, úmrtí,“ sdílí svou zkušenost MUDr. Marek Dvořák, PhD., MBA, urgentní lékař.

Prevence, která zachraňuje životy

Prevence je přitom velice snadná a oproti ceně života prakticky zadarmo – jde o pravidelné revize, správné větrání, funkční detektory,“ dodává.

Ve většině případů lze podobným scénářům zabránit. Kromě pravidelného servisu a údržby zařízení je jedním z klíčových preventivních opatření také instalace detektoru, který únik CO, či vznik kouře a tepla z požáru spolehlivě odhalí.

Hlásič oxidu uhelnatého Honeywell u krbových kamen

Nové detektory Honeywell Home

Společnost Resideo tak tento rok představila řadu Honeywell Home R200 zaměřenou na detektory oxidu uhelnatého, kouře a hlásiče požáru, která je nyní dostupná i v Evropě. Je vhodná pro většinu typů residenčního bydlení a nahrazuje předchozí řadu oblíbených detektorů XSeries. Spolehlivost těchto produktů je přísně testována – detektory mají veškerou evropskou certifikaci i certifikaci na úrovni jednotlivých zemí. Jedná se současně o jediná zařízení na trhu (včetně monitoru CO2 R200C2), na které se standardně vztahuje desetiletá životnost i záruka1.

Díky možnosti propojení až 12 zařízení do sítě, mohou detektory spustit poplach všechny najednou, i když detekuje CO, kouř nebo požár nebo požár pouze jeden z nich. Uživatel je tak okamžitě informován o možném nebezpečí. V neposlední řadě mají naše detektory elegantní, moderní a jednoduchý design, díky kterému se snadno přizpůsobí každému interiéru.

 „Jednou z našich klíčových hodnot jsou potřeby zákazníků. Rozšířením produktové řady a dostupnosti detektorů do dalších evropských zemí můžeme zajistit ochranu více uživatelů před nebezpečím, které sami nemohou vidět,“ okomentoval uvedení nové řady detektorů R200 Oleksandr Baluta, produktový manažer pro Českou republiku, Slovensko a Ukrajinu.

Poznámky

  • 1 Platí smluvní podmínky. Úplné informace o pravidlech naleznete v instalačních příručkách k příslušným produktům.
  • Ochranná známka Honeywell Home je používána na základě licence společnosti Honeywell International Inc.