Zazimování rostlin v zahradě – jaké úkony provést, na co nezapomenout?

1141

Mezi hlavní úkony, na které bychom před mrazy na zahradě neměli zapomenout, je řádně ošetřená a uklizená sezonní zahradní technika, nádoby na dešťovou vodu, vypuštěné zavlažovací systémy, zazimované bazény, vyplatí se péče i o skleník. Více v článku „Zazimování rostlin v zahradě – jaké úkony provést, na co nezapomenout?“.

Ochraňte choulostivé rostliny

Důležité je na zimu připravit zejména rostliny. Častou chybou bývá, že lidé dávají na zimu rostliny v truhlících a jiných nádobách do skleníku, aby je ochránili před mrazem. Ve skleníku však teploty v zimě běžně klesají pod bod mrazu, a to zejména v noci. Naopak přes den, když svítí slunce, může ve skleníku teplota přesáhnout běžně i 20 °C. Při takové teplotě se rostliny probouzejí a mohou začít pučet. V noci však mráz narašené pupeny zničí. Rostlina se tak zbytečně vysiluje a pokud se to děje opakovaně po celou zimu, může ji to i zahubit.

Rostliny by se proto měly umístit do chladné místnosti, kde teplota tolik nekolísá. „Nemáte-li takovou místnost, můžete zkusit metodu, kdy se truhlíky a květináče zahrnou do kompostu, aby kořeny tolik nepromrzaly. Rostliny je vhodné pak zakrýt bílou textilií, aby byly ochráněny před holomrazy,“ doporučuje Petr Tichý, produktový specialista sítě prodejen Hecht – specialista na zahradu.

Zazimovací úkony v zimní zahradě, ilustrační foto (Hecht)

Zazimovací úkony provedeme také v zimních zahradách, přejdeme na zimní režim pro rostliny.

Před holomrazy je nutné chránit i další rostliny na zahradě, a to nejen ty teplomilné. Osvědčeným způsobem je zakrytí chvojím, použít však můžete i kompost, slámu nebo seno. Někdo doporučuje i listí, to však nesmí být napadené chorobami. Navíc je snadno rozfouká vítr. U citlivějších rostlin není od věci obalit jejich nadzemní část bílou textilií.

Mnozí si myslí, že v zimě už není třeba se o rostliny příliš starat. Ovšem většina stále zelených rostlin vyžaduje i v zimě mírnou zálivku. Zejména pokud je zima suchá a mrazivá. Zalévat je však nutné opatrně, nejlépe lehce vlažnou vodou v době, kdy nemrzne.

Příprava zeleninových a květinových záhonů na další sezonu

Pokud to se svojí zahradou myslíme opravdu vážně, a chceme příští jaro a léto profitovat z krásy, zeleninové a ovocné úrody i bujícího života, je třeba připravit před zimou také záhony, případně vybudujeme nové.

Dejte pozor na trávník

Zahrada v zimě pod sněhem, stromy, trávník (Pixabay)

Trávník sice v zimě žádnou přílišnou péči nevyžaduje, měli bychom si však dávat pozor, abychom na něj zbytečně nevstupovali, když mrzne. Promrzlý pažit je křehký, poláme se, a tím se otevírá chorobám a plísním. Jestliže se i v zimě potřebujete po zahradě pohybovat, například chodit do dřevníku nebo kůlny, je dobré mít vybudované chodníčky. Ty nakonec oceníte i po zbytek roku, když prší a zahrada je rozblácená,“ uzavírá Petr Tichý, produktový specialista sítě prodejen Hecht – specialista na zahradu.

Zazimování a údržba zahradní techniky

Zelenina ve skleníku, zahradnické práce ve skleníku (Pixabay)

Zkontrolovaný by měl být také skleník, zda není nějaká jeho část uvolněná. Polykarbonátové skleníky s hliníkovou konstrukcí raději pod hřebenem podepřete trámkem nebo fošnou, aby se v zimě pod těžkým sněhem lišta hřebene neohnula. Zlikvidujeme zbytky rostlin, pohnojíme a zoráme půdu.

Před mrazy uklidíme robotické sekačky a nabijeme jejich baterie (nejvíce baterií uškodí kombinace vybití a chladných teplot či mrazu). Vyplatí se připravit je na další sezonu, očistit, zkontrolovat žací nože nebo je vyměnit.

Robotická sekačka v trávníků (Pixabay)

Zkontrolujeme také nádoby na dešťovou vodu, zda jsou vypuštěné a nejlépe obrácené dnem vzhůru, aby je led neponičil. Obdobně by měla být ze stejných důvodů vypuštěná voda i ze všech venkovních zavlažovacích systémů, rozvody vody k zabudovanému bazénu. Toto se vyplatí nepodceňovat, mráz má velkou sílu a hledat trhlinu v podzemních rozvodech si opravdu nikdo na jaře nepřeje.