Ceny nemovitostí v ČR i EU nadále rostou. Proč?

662

Nemovitosti nadále zdražují, a to nejen v České republice, ale i v jiných zemích Evropské unie. Ve třetím čtvrtletí roku 2020 ve srovnání se stejným obdobím loňského roku ceny tuzemských nemovitostí vzrostly o 8,4 procenta. V Evropské unii rostly v průměru o 5,2 procenta. Vychází to z čerstvých dat Eurostatu.

Nejrychleji nemovitosti zdražovaly v Lucembursku, v Polsku, v Rakousku a na Slovensku. Česká republika v tomto žebříčku obsadila páté místo.

Vývoj cen nemovitostí v členských státech EU

Nejvyšší meziroční nárůst cen nemovitostí ve třetím čtvrtletí roku 2020 byl zaznamenán v Lucembursku (+13,6%), Polsku (+10,9%) a Rakousku (+8,9%). Česká republika v tomto žebříčku obsadila páté místo.

Ceny nemovitostí naopak klesaly na Kypru (-1,4%) a v Irsku (-0,8%).

Čtvrtletní vývoj

Ve srovnání s předchozím čtvrtletím, tedy s druhým čtvrtletím roku 2020, byl nejvyšší nárůst zaznamenán v Maďarsku (+5,2%) v Dánsku (+4,2%) a Lotyšsku (+3,7%), zatímco poklesy byly pozorovány na Kypru (-4,8%), v Rumunsku (-2,6%), Itálii (-2,5%) a Chorvatsku (-0,6%).

Dům se stromy berlin-77791_Pixabay_1024px

Podívejme se na důvody

„Jedním z důvodů, proč ceny nemovitostí rostou, je paradoxně strach z budoucnosti. Lidé chtějí investovat své peníze s jistotou. Bezpečným přístavem pro uložení financí je tak pro solventní lidi investice do nemovitostí. Bohatí lidé, kteří se nechtějí pouštět do rizikovějších investic, kupují jak byty, tak i domy, které pak dále pronajímají. Roste i počet běžných lidí, kteří si nekupují jednu nemovitost za život, ale i třeba dvě a více ročně,“ komentuje situaci Kamila Houšková z portálu RealityPro.eu.

Víc, než kdy jindy je otázka, co s realitním trhem udělá stále nekončící druhá koronavirová vlna a avizovaná třetí vlna, o které se čím dál víc mluví. „V poslední době vzrůstá zájem i o pozemky. Lidé například chtějí stavět rekreační nemovitost svépomocí, aby alespoň někde ušetřili. Každopádně investice do nemovitosti, a to jak pro investici, rekreaci či vlastní bydlení určitě není krok vedle. Půjčky se případně někdy dají i konsolidovat a splátka úvěru nemusí razantně zatížit rodinný rozpočet. V případě finanční krize lze bez větších problémů prodat i nemovitost zatíženou hypotékou,“ uzavírá Kryštof Kubajko z Videobydleni.cz.

Mezi další důvody patří také štědrá politika vlád, nalévání nových peněz do ekonomiky, a prozatím nevyplněná očekávání ohledně vlivu pandemie koronaviru. Tento trend tak bude nejspíše i nadále pokračovat.

Bytový panelový dům Wyzyny