Na návštěvě v The Flow Building v Praze před otevřením – osvětlení

1155
The Flow Building Praha - noční pohled na budovu

Od recepce, přes open space až po nouzové osvětlení. The Flow Building vizuálně propojují nadčasová svítidla od společnosti Zumtobel

Roh Václavského náměstí a Opletalovy ulice v Praze dlouho zakrývalo před zraky kolemjdoucích stavební oplocení. Od poloviny roku 2018 za ním vyrůstala unikátní stavba The Flow Building. V červenci roku 2020 byl objekt zkolaudován a multifunkční prostor obsadili první nájemci. Budova disponuje certifikátem udržitelnosti BREEAM, a to v nejvyšší dosažitelné úrovni „outstanding“, první takové budově v České republice.

Na zkompletování budovy se podílela svým osvětlením také společnost Zumtobel.

Historie a současnost

Na místě budovy Flow Building stál dříve Dům u Turků z roku 1880, který byl v roce 2017 zbourán. Novostavba dále nahradila původní budovu Pražské akciové tiskárny, která byla od roku 1989 opuštěná a k jejímu úplnému zbourání došlo v roce 2013. Stavba byla dříve známa pod názvem Květinový dům, nicméně později se název změnil na The Flow Building, který má evokovat „ducha nepřetržitého koloběhu města“.

The Flow Building Praha - noční pohled na budovu

Za architektonickým návrhem stojí architektonický ateliér Chapman Taylor. Podle jejich slov si přáli vytvořit moderní budovu s odkazem na bohatou tradici české architektury. Typické jsou pro ni čisté linie s vertikálními prvky zdobící fasádu. S okolím stavbu spojuje světlý kámen použitý na fasádě – spišský travertin, který je také aplikován na sousedním hotelu Jalta. Většina dalších exteriérových prvků fasády je rovněž bílá.

The Flow Building Praha - detail osvětlení v ploše

Multifunkční budova nabízí 15 tisíc metrů čtverečních kancelářských a 6 tisíc metrů čtverečních maloobchodních prostorů. Disponuje 9 nadzemními a 3 podzemními podlažími se 129 parkovacími místy včetně 50 míst pro nabíjení elektromobilů.

The Flow Building Praha - osvětlení vjezdu do garáží

Společnost Zumtobel dodala širokou škálu svítidel: od kancelářských po nouzová

Ve všech kancelářských patrech budovy (3.NP až 9.NP) byla použita v obvodovém „límci“ stejná svítidla od společnosti ZumtobelCARDAN Evolution, což pomáhá vizuálnímu sjednocení při pohledu zvenku. Vestavné svítidlo CARDAN evolution určené především pro maloobchodní prodej a kanceláře kombinuje výjimečnou flexibilitu použití s nenápadným vzhledem.

The Flow Building Praha - detail osvětlení

Jako hlavní kancelářské svítidlo v celé budově slouží MIREL Evolution. Pro sjednocení prostor s podhledem i bez podhledu byla použita obdélníková varianta v závěsném i vestavném provedení. Architekty zaujal netradiční a zároveň nadčasový vzhled svítidla. Zároveň se vyznačuje mimořádnou úsporností, vysokou kvalitou osvětlení a variabilitou použití.

The Flow Building Praha - šatnaThe Flow Building Praha - zasedací místnostiThe Flow Building Praha - pohled ze zasedací místnostiThe Flow Building Praha - osvětlení chodeb

Ve společných prostorách se také vyjímá svítidlo SLOTLIGHT Infinity Slim, které bylo umístěno na několika chodbách, recepcích i v open space prostorech.

The Flow Building Praha - lobby 1

Toto štíhlé designové svítidlo díky svému tvaru vydává světlo ve formě až 50 metrů dlouhé souvislé světelné linie bez viditelných spojů s rovnoměrným osvětlením i za rohy.

The Flow Building Praha - lobby 2

Chodby, a především hlavní lobby osvětluje svítidlo ONICO. Toto výkonné a zároveň vysoce flexibilní svítidlo vhodné pro širokou škálu prostor je dostupné v několika variantách lišící se velikostí i způsobem instalace.

Bezpečnost a osvětlení v The Flow Building

O celkovou bezpečnost budovy se stará centrální a řídící bateriový systém ONLITE Central. Tímto systémem jsou řízena všechna nouzová a evakuační svítidla. Jako protipanická a úniková svítidla byla použita svítidla RESCLITE PRO. Ve společných prostorách jsou instalována svítidla s piktogramy ARTSIGN a PURESIGN, v zázemí budovy a na parkovištích pak svítidla ERGOSIGN a CROSSIGN.

Chcete vědět více o budově The Flow Building?

Pokud Vás budova zaujala a chcete se podívat virtuálně dovnitř, prohlédnout si plánky podlaží a daší fotografie, navštivte oficiální stránku zde . Hned plné tři podlaží by měl zaujímat také první, v Česku dlouho očekávaný obchod s módou a doplňky, PRIMARK (Primark byl založen v irském Dublinu v roce 1969, v roce 2020 provozoval 373 obchodů, největší v britském Birminghamu, kromě Prahy plánuje prodejny v Polsku, ohlášena byla také prodejna v Bratislavě a v Brně).

The Flow Building Praha - vizualizace z theflowbuilding.cz

Pohled na aktuální situaci – exteriér „VN47“ z webkamery najdete zde .

O Zumtobel Group

Skupina Zumtobel Group je mezinárodní hráč na poli světelného průmyslu a vedoucí dodavatel inovativních světelných řešení, komponent a souvisejících služeb. Prostřednictvím klíčových značek Zumtobel, Thorn, Tridonic a acdc skupina nabízí komplexní portfolio produktů a služeb zákazníkům po celém světě. Základ pro vývoj inovací a vstup do nových oblastí podnikání tvoří po desítky let získávané know-how týkající se vlivu světla na člověka. Ve světelném odvětví je skupina lídr na evropském trhu. Skupina sídlí v Dornbirnu v rakouské spolkové zemi Vorarlberg.

Na českém trhu ZG Lighting Czech Republic s.r.o., člen skupiny Zumtobel Group, nabízí profesionální osvětlení značek Thorn a Zumtobel. Pro další informace prosím navštivte: https://z.lighting/en/ .