Názor – Zbytečná daň z nabytí nemovitosti (konečně) končí

Bytový dům - ilustrativní foto PA

Zbytečná daň z nabytí nemovitosti (konečně) končí, kupující bytu či domu ušetří až stovky tisíc korun

Poslanci v úterý 15.9.2020 odpoledne definitivně schválili zrušení nesmyslné daně z nabytí nemovitosti, která činí čtyři procenta z kupní ceny. Vydělají na tom hlavně zájemci o bydlení, protože ušetří stovky tisíc korun.

U bytu či domu za pět milionů korun tak kupující ušetří příjemných 200 tisíc korun. Opatření má zpětnou účinnost a týká se už všech nemovitostních transakcí, u kterých byl dokončen vklad do katastru během prosince 2019 a později.

Dobrou zprávou je také to, že se zároveň zcela neruší daňové odpočty úroků u hypoték, jak původně vláda navrhovala.

Nesmyslná daň

Daň z nabytí nemovitosti považuji za nesmyslnou a dlouhodobě za její zrušení bojuji. Už dlouho poukazuji na její nadbytečnost. Jsem rád, že po opakovaných snahách o její zrušení to tentokrát vyšlo. Už před časem někteří členové horní komory parlamentu mluvili o tom, že je tato daň nemorální. S tímto názorem souhlasím. Zcela špatná je daň z nabytí nemovitosti ze samé podstaty.

Jasněji je to vidět, pokud nemovitost zaměníme jakýmkoliv jiným zbožím. Co byste říkali tomu, kdyby stát vybíral daň z nabytí auta? Možná nic, protože i auto běžná domácnost pořizuje jen jednou za dlouhý čas. Tak jinak. Chtělo by se vám pravidelně odvádět státu nad rámec DPH další část z ceny pečiva, drogerie či jídla jako speciální daň? Jen za to, že si toto zboží kupujete.

Daň z nabytí nemovitosti je stejně nesmyslná, jako by byla daň z nabytí rohlíku, mýdla či masa. Člověk je v podstatě pokutován za to, že si pořizuje nemovitost. A to už vůbec nemluvím o tom, že ji kupující platí už jednou zdaněnými penězi. Příklad vícenásobného zdanění jako vyšitý.

Také čtěte  Solární ohřev vody už nestačí. Lidé chtějí elektřinu pro celý dům

Na daň si hypotéku nevezmete..

Tato daň navíc výrazně zatěžuje zájemce o nemovitost. V případě bytu či domu za pět milionů korun musí státu odvést 200 tisíc korun. Ty přitom musí nalézt ve vlastní kapse, protože na tuto částku nelze čerpat hypotéku.

Naopak stát z této daně výrazné výnosy nemá. Každoročně vybírá kolem 13 miliard korun. Otázkou zůstává, kolik peněz na její výběr vynaložil. I kdyby to byla nula, což zcela jistě není, jsou zisky státu z této daně v porovnání s ostatními příjmy zanedbatelné.

Nemluvě o tom, že výběr komplikují četné výjimky, protože spousta typů nemovitostí je od odvodu daně z nabytí osvobozena. Jsem proto velmi rád, že tato daň z našeho daňového systému jednou pro vždy zmizí.

O autorovi názoru

RNDr. Evžen Korec, CSc., generální ředitel a předseda představenstva, EKOSPOL a. s.