Snížení účtů za energie pomůže nejen v obtížné situaci

293
Kalkulačka účtenka peníze úspory

Jak vážné ekonomické dopady bude mít současná situace na domácnosti, v této chvíli nevíme. Je však dobré být připraven, a udělat, co se dá. Třeba snížit si účty za energie. Navíc kvůli tomu není třeba ani nikam chodit. Více v článku „Snížení účtů za energie pomůže nejen v obtížné situaci“.

Čekají nás úsporná opatření

razantním úsporám v domácnosti bude muset v nejbližší době přistoupit pravděpodobně řada z nás. Velké úspory, až tisíce korun ročně, můžete získat třeba změnou dodavatele elektřiny a plynu. A ty můžete v nadcházejících měsících opravdu potřebovat. Není to navíc nic těžkého a nemusíte kvůli tomu ani nikam chodit, jen je potřeba začít včas.

Nejdříve si zjistěte, jakou úsporu vám změna přinese. „Pokud se podíváte na nezávislé internetové kalkulačky, třeba na stránkách ERÚ nebo portálu TZB-info.cz, jednoduše získáte obecné srovnání podle předem daných kritérií. K posouzení finanční výhodnosti se hodí poslední vyúčtování, ze kterého zjistíte vaši spotřebu a tarif.

Na nic nečekejte

Je jasné, že platit nižší účty budete chtít co nejdřív. V případě, že máte smlouvu se současným dodavatelem uzavřenu na dobu neurčitou, s novým dodavatelem budete moci začít šetřit po uplynutí tříměsíční výpovědní lhůty. Pokud je uzavřena na dobu určitou, budete muset počkat od jejího vypršení, abyste se vyhnuli sankcím za její předčasné ukončení. Překontrolujte si tedy stávající smlouvu a po výhodnějším dodavateli se podívejte co nejdříve. Navíc tak můžete stihnout získat levnější energie před topnou sezónou, kdy za ně utratíme nejvíc.

Nikam nemusíte chodit

Změnu dodavatele energií můžete v klidu vyřídit z pohodlí domova, aniž byste museli někam chodit. Stejný způsob platí i v případě, když chcete nabídku nejprve projednat s obchodním zástupcem vybrané společnosti po telefonu. A pokud se vám nabízené řešení líbí, stačí opět jednoduše veškeré smluvní dokumenty elektronicky podepsat na vašem chytrém zařízení či počítači. I v tomto případě platí, že nikam chodit nemusíte.

Peníze také nejsou všechno

Finanční úspora je důležitá, ale rozhodně byste měli zohlednit i to, jestli je vámi vybraná společnost dostatečně silná a stabilní a jaké služby poskytuje. Zjistěte si také, jaký zákaznický servis vám může nový dodavatel nabídnout. Dovoláte se například zdarma a rychle na zákaznickou linku? Vrátí vám přeplatek vždy, včas a bez vytáček?

Dobrým vodítkem pro výběr dodavatele je i to, jestli se přihlásil a byl přijat do Deklarace 2.0 na ochranu spotřebitelů. Ta je společnou iniciativou Svazu obchodu a cestovního ruchu a nejvýznamnějších dodavatelů energií, kteří se nad rámec zákona rozhodli bránit práva spotřebitelů. Pokud si zvolíte kohokoliv z jejích signatářů, budete mít jistotu férového jednání.