Základní výbava realitního makléře – co je potřeba do začátku?

1662
Realitní agent, úsměv - ilustrační foto

Stát se realitním makléřem je snem mnohých lidí, kteří touží po svobodě i finanční nezávislosti. Co všechno budete na začátku kariéry potřebovat a jak si prvních pár měsíců co nejvíce usnadnit? Na to vše jsme se podívali ve spolupráci s realitní společností Keller Williams v článku „Základní výbava realitního makléře – co je potřeba do začátku?“.

Legislativa pro práci realitního makléře

Ještě před pár lety se mohl stát realitním makléřem skutečně každý. V těch dobách si tato kariéra také získala trochu horší pověst. Dnes už naštěstí realitní makléři musí splňovat poměrně náročná pravidla, která na ně klade stát.

Pokud se chcete stát makléřem, musíte splňovat jeden z následujících požadavků:

  • mít tříletou praxi v realitách,
  • magisterský titul v ekonomickém, stavebním, právním či podobném oboru,
  • bakalářský titul společně s praxí v oboru a absolvováním mezinárodně uznávaného kurzu dle § 60a zákona č. 111/1998 Sb. se zaměřením na nemovitosti organizovaného na státem akreditovaném ústavu,
  • nebo složení zkoušky způsobilosti.

Pokud máte studium či zkoušku odborné způsobilosti za sebou, můžete se do prodeje pustit. Ještě však nemáte ani zdaleka vyhráno. Co budete potřebovat dál?

Vybavení a finance

Dostatečnou finanční rezervu by měl mít každý začínající podnikatel. U realitních makléřů to platí několikanásobně, protože v prvních měsících budete do podnikání investovat nezanedbatelné částky. Už jen zkouška odborné způsobilosti společně se školením může vyjít až na 15 000 Kč.

Počítejte s tím, že investovat do rozjezdu podnikání předtím, než se vám podaří prodat první nemovitost, budete minimálně půl roku, možná i déle.

Pokud začínáte bez podpory realitní kanceláře budete kromě základního vybavení potřebovat také vlastní vybavenou kancelář a foťák.

Zapomenout nesmíte ani na všechny smlouvy, které vám připraví zkušený právník. A to je stále pouze špičkou ledovce. Naštěstí na to všechno nemusíte být sami.

Jak si začátek usnadnit?

Přes 90% začínajících realitních makléřů se už v prvním roce vrací do klasického zaměstnání. Svůj sen zahodí a už si na něj ani nevzpomenou. Není divu. Investice do rozjezdu kariéry je skutečně vysoká a současně nejistá.

Naštěstí na to všechno nemusíte být sami. Pokud chcete začít s prodejem nemovitostí, nejsnadnější to budete mít v zavedené realitní kanceláři. RK vám totiž poskytne plnohodnotné zázemí, poradenství, školení, ale také své vlastní právníky, smlouvy a veškeré know-how.

Stále budete potřebovat dostatečnou finanční rezervu i trpělivost, ale začátek v RK je mnohem příjemnější a jistější kariérní volbou.

Chcete se o práci realitních makléřů dozvědět více? Navštivte web realitní společnosti Keller Williams, kde se dozvíte o práci v realitách skutečně vše.