Granulová myčka nádobí umyje i připálené zaschlé kousky do 2-3 minut

1877
Granuldisk - jak to funguje

Věděli jste, že existuje myčka nádobí, která zvládne i připálené zaschlé kousky do 2-3 minut?

Opakovaně použitelné nádobí a příbory slouží lidstvu již dlouhá léta jako prostředek ke stolování. Za využití nádobí jsme schopni jej přemístit z kuchyně k jídelnímu stolu, jídlo vypadá lépe a po použití prostě nádobí umyjeme. To však na rozdíl od dobrého jídla, nepatří k oblíbeným činnostem, patrně stejně dlouhou dobu, po jakou užívání nádobí lidstvo pamatuje. Jak to řešit?

Mytí nádobí – činnost, která musí být, ale témeř nikdo ji nemá rád

Mytí nádobí dříve řešilo služebnictvo. Ze šedesátých let pamatujeme u našich babiček výsuvné mycí stoly se dvěma kovovými dřezy, kam se nahřála a napustila voda, nádobí namočilo, mechanicky očistilo, opláchlo, vyndalo a nechalo okapat nebo osušilo utěrkou. Někdy vaření i mytí nádobí zastala sama hospodyně, jindy se hodila domácí dopomoc, nebo se mytí stalo menší společenskou událostí, u které se napovídala spousta historek.

Moderní doba a lidstvo se snažily tuto ne zcela příjemnou povinnost co nejvíce eliminovat nebo alespoň zpříjemnit. Pomáhají moderní mycí prostředky, v posledních letech s důrazem nejen na mycí schopnosti ale také na ekologii. Dopad na životní prostředí stran spotřeby vody, nebo použité chemie, případně snadno odbouratelných látek je plusem, který budeme více a více vnímat my všichni. Pak také vznikl jeden poměrně sofistikovaný přístroj, který umí s mytím nádobí a příborů velmi dobře pomoci – myčka nádobí.

Historie myček nádobí

Mnozí by si mysleli, že myčky nádobí dorazily do našich domácností až v devadesátých letech nebo po miléniu. Do mnohých domácností nejspíše ano, západní svět však pamatuje vznik myček nádobí a počátek jejich využívání již od roku 1850 ! Dobrá, myčky nádobí, které bychom zařadili mezi domácí spotřebiče, můžeme zařadit do padesátých, šedesátých let, kdy tradičně pohodlnější americké domácnosti, zařazovaly tento spotřebič do běžné výbavy kuchyně a domácnosti.

Tomu předcházela vývojová stadia, jako mechanické mytí za pomocí ručního pohonu a kliky, první motorem poháněná myčka údajně spatřila světlo světa v roce 1886 v Americe. Je symbolické, že ji vynalezla žena? Inu, pokud někdo miluje večírky, ale o to méně si potom užívá mytí nádobí, musí vymyslet řešení!

První myčky nádobí také byly neforemné a velké, časem došlo k logickému kroku – unifikaci jejich rozměrů, tedy zejména šíře, tak aby se daly do moderních kuchyní vestavět. Dnes jsou tedy nejrozšířenější myčky šíře 60 cm, které obvykle postačí provozu rodinné domácnosti, a pokud se nedostává místa v kuchyňské lince nebo stačí o něco menší mycí kapacita, pak myčky o šíři 45 cm. Podobnou situaci známe například u praček, lednic, případně jiných spotřebičů – velikost někdy také rozhoduje.

Jak probíhá mytí nádobí v gastro provozech?

A pak tu máme ještě jeden sektor, o nějž jsme se otřeli v podobě večírků, hostin panstva na zámcích, a v moderní době také tzv. HORECA (hotely, restaurace, catering), prostě provoz restauračních provozů, restaurací, jídelen, hotelů, podnikového stravování a podobně. Tam obvykle v některých časech dochází k velké potřebě mytí nádobí, ať už tzv. černého (pekáče, plechy, hrnce či kastroly, mísy a jiné nástroje) nebo talířů, misek, podšálků, hrnků a příborů, vidliček, nožů, lžic a lžiček.

Některé provozy řeší stále mytí nádobí manuálním způsobem – na rozdíl od rodin, které angažovaly hospodyni, pomocnou sílu nebo v případě bohatších rodin služku – najmou opět pomocnou sílu na mytí nádobí. Tato profese je v nabídce jobů a prací dlouhodobě neoblíbená, ne příliš dobře hodnocená a honorovaná, avšak samozřejmě, tam kde není jiné řešení, velmi potřebná a nezbytná!

Jinde dochází k využívání kombinace „paní na mytí nádobí“ a přístrojů k tomu určených, tedy průmyslových myček. Majitelé či provozovatelé gastro provozů, by měli hledět na ekonomiku provozu, efektivitu a v neposlední řadě také na ekologii a dopad na životní prostředí. Tedy spotřebu vody, použitý způsob mytí (chemie, délka mycího cyklu, případné vychytávky zvyšující efektivitu), spotřebu energií a také čas, délku mytí.

Co je průmyslová myčka, jak se liší od té domácí?

Víte, že průmyslová myčka, je taková „plechová krabice“, stroj ke kterému je připojen stůl nebo stoly, jízdní dráha pro boxy (soustava stolů k myčce), do nichž se skládá použité špinavé nádobí, a v němž se z myčky snadno po mycím cyklu nádobí vyveze a může nechat odkapat nebo sušit? Váží obvykle 100-300 kilo, s rozměry přibližně metr krát metr krát 2,5 metru. Spotřeba průmyslové myčky, vzhledem ke své kapacitě a intenzitě mytí, bývá 10 000 i 17 000 Wattů, napájení třífázovým proudem 380 V (respektive 400 V), dávkování chemie není o jedné tabletě včetně leštidla, ale o tekutých prostředcích, které gastro provozy pořizují po kanystrech. Délka mycího cyklu na klasické a nepříliš zaschlé nádobí bývá například od 60 do 180 sekund, tedy od jedné minuty do tří minut, případně se cyklus ihned nebo za čas zopakuje.

Kuchař u profi myčky Granuldisk

Jakou nejtěžší situaci ke zvládnutí si dokážete představit pro myčku nádobí?

Co dělat v případě zaschlého, velmi špinavého nebo dokonce zaschlého a připáleného černého nádobí? Vymazlená pečínka, pekáč buchet, mastné hrnce – to vše, pokud někdo navíc odstavil a nenamočil nebo neumyl hned po dovaření a pečení – se promění rázem v noční můru! Tedy spíše v závod s časem – pokud obsluha potřebuje hrnce a pekáče znovu, a ony ještě nejsou umyté.

Pssst! Je tu myčka, která udělá se zaschlým a připečeným nádobím hotové zázraky, navíc do 2-3 minut!

Existuje jeden moderní pomocník, o kterém často nevědí ještě ani profíci – a nám v domácnostech se o něm zatím může také jen zdát – ale kdo ví, za pár let?.. Tím kouzelným pomocníkem je granulová myčka. Ne že by se místo mycích prostředků, tedy tablety, tekutých mycích prostředků či leštidel a soli, použily mycí granule nebo peletky. Ale přístroj, který chytře a efektivně kombinuje vodu, teplotu, tryskání tlakové vody a chemie (jako klasická myčka) a přidává k tomu ještě účinný mechanický faktor – otryskávání malými plastovými granulemi PowerGranules®, které napomohou rychle, efektivně a přitom šetrně očistit nádobí včetně připálených a zaschlých míst, v řádu jednotek minut! Využívá k tomu až 80 000 zásahů nádobí granulemi za jedinou sekundu.

Granuldisk - jak to funguje - princip mytí power granulemi

Shrňme si to – granulová myčka v gastro provozu, je schopna umýt i to „nejtěžší“ nádobí, odložené pekáče, zapomenuté zaschlé hrnce či příbory – v neuvěřitelném čase, do dvou až tří minut! Maximálně 3 minuty neboli pouhých 180 vteřin stačí na umytí zapečeného černého nádobí, pekáčů, hrnců a dalšího kuchyňského náčiní. V reálu často stačí program na 120 sekund, tedy 2 minuty na to, aby byly umyty i 65 cm hluboké nádoby (GN – gastronorm výkon 6 GN na 1 program až 156 GN za půl hodiny). Podívejte se na video, jak to funguje, u největší myčky této řady.

Ekonomika a ekologie

Velmi důležitý parametr, který pak zajímá ekonomicky smýšlející majitele a provozovatele větších kuchyní a gastro provozů, je úspora vody, kdy program ECO ušetří až 1600 litrů za den a až 480 000 litrů za rok, v porovnání s ručním mytí ve dřezu (měřeno při 600 pokrmů za den, 300 dní provozu v roce). Spotřeba vody na 1 cyklus jsou jen 4 litry. Pokračujme úsporou chemikálií. Profi myčka s granulemi při zmíněném výkonu ušetří až 3,5 litru chemie za den a až 1000 litrů za rok, v porovnání s ručním mytím ve dřezu. Ekonomika hovoří jasně, vhodně zvolený přístroj se zaplatí do několika málo let a poté už jdou úspory do kapsy majitele. Granule PowerGranules® jsou plně recyklovatelné, tedy až přijde jejich čas, nechají se jako náplň recyklovat do běžného plastového odpadu.

Mezi referencemi švédských průmyslových myček Granuldisk najdeme světové gastro provozy, hotely, restaurace, stejně jako provoz Městské nemocnice Ostrava. V České republice dodávku zajistí, namontuje a servisuje společnost Multi CZ s.r.o.

Budoucnost domácích spotřebičů

Dočkáme se i v domácnostech technologií, které přemění tradiční domácí myčky nádobí na tabletu nebo tekutý mycí prostředek, leštidlo a sůl – přístroj, který zvládne umytí nádobí na nejkratší program kolem půlhodiny – na něco s desetinovou spotřebou chemie a časem umytí například do pěti minut? Bude běžné, že nám myčka, pečící trouba, nebo lednice nahlásí do smartphonu splněný úkol nebo potřebu dokoupit zásoby či blížící se termín spotřeby?

Zajímá Vás téma domácích pomocníků a spotřebičů, téma úklidu, technologií, a moderních vychytávek do domácnosti? Více článků a inspirace najdete zde. Píšeme také o chytré domácnosti, alternativních formách úklidu (babské rady), inspirujeme pozvánkami na stavební a zahradní výstavy a veletrhy.