Ceny energií se zbláznily! Tržní ceny mohou být řešení

2605
Ceny energií prudce rostou - ilustrační foto

Panika na trhu! Ceny energií se zbláznily! Zachránit vás mohou tržní ceny!

To, čeho se všichni děsili, už je tady. Ceny energií vystřelily prudce nahoru a dodavatelé nemohou dělat nic jiného než zdražit. Zachránit vás mohou tržní ceny. Jak je to možné, se dozvíte v článku „Ceny energií se zbláznily! Tržní ceny mohou být řešení“.

Logicky se vám může zdát, že když máte smlouvu s fixací ceny, žádné zdražování vás nemůže ohrozit. Je pravda, že dodavatelé umí vyrovnat menší cenové výkyvy, ale jen stěží lze očekávat, že dokážou vyrovnat jakýkoli cenový rozdíl. A právě tato situace nastala.

Ceny letí nahoru …

Pokles cen elektřiny během loňska byl jen dočasný a konec koronavirové krize neznamená pro všechny dobrou zprávu. Cena na burze, kde dodavatelé pro své zákazníky kupují energii, je zhruba o devadesát procent vyšší než ta, za kterou se na rok 2021 průměrně obchodovalo v loňském roce. Nikdo nečekal, že se přechod na bezemisní energetiku obejde bez následků, ale veletoč, který nastal, překvapil všechny.

Došlo totiž ke třem nenadálým událostem: Za prvé ceny emisních povolenek, které jsou pro finální ceny energií klíčové, vystřelily do nebe. Kvůli spekulacím jen za letošní rok zdražily skoro o pětaosmdesát procent. Za druhé se do závratných výšin katapultovala i cena zemního plynu, který je důležitým zdrojem při nahrazování výroby elektřiny z uhlí. Cenu vyšroubovalo vzhůru Rusko, aby donutilo evropské země k co nejrychlejšímu zprovoznění plynovodu Nord Stream 2. A konečně za třetí je tu tlak EU na rozvoj elektromobility. Ten s sebou nese předpoklad, že se v budoucnu spotřeba elektřiny vzroste, a to samozřejmě znamená i růst její ceny.

… poletí zas jednou dolů

Vzhledem k tomu, že ceny jsou právě teď na rekordní výši, opravdu nedává smysl upínat se na fixované ceny. Jediné, čeho byste tím dosáhli, by bylo zafixování vašich plateb v nesmyslné výši. Navíc až ceny zase poklesnou, platby by vám zůstaly v původní, rekordní výši, což je něco, co skutečně nechcete.

V současné situaci je proto mnohem lepší a smysluplnější přejít na tržní ceny, kdy platíte takovou cenu, za jakou se elektřina a plyn v daném okamžiku prodávají na burze. Tedy takovou cenu, kterou neurčuje dodavatel ale trh. Při poklesu cen budete první, kdo na tom vydělá.