Myčka která umyje připálené zaschlé nádobí do 3 minut

1071
Ruka v granulích do granulové myčky

Revoluce v mytí nádobí je zase o krok blíž

Mytí kuchyňského nádobí, jako jsou plechy, pánve, hrnce, a to zejména ty, kde je špína připálená, všichni známe. Všichni při něm svorně nadáváme a přejeme si, aby to pokud možno udělal někdo za nás. Někdy nás nezachrání ani klasické myčky, ani zázračné reklamy na různé mycí prostředky, které doslova říkají, že stačí jedna kapka a špína je pryč. Tak to bohužel v reálu nefunguje, a tak se stále trápíme s drátěnkami a hrubou silou a drhneme a drhneme. S podobnými problémy se setkávají všichni, kdo se v kuchyni pohybují, ať to jsou domácnosti anebo profesionální kuchyně v restauracích, hotelech či jídelnách. A právě při vývoji pro tyto profesionální kuchyně přišli na to, jak s podobnými problémy jednou provždy zatočit. Je tu totiž “Myčka která umyje připálené zaschlé nádobí do 3 minut”. A to není překlep, čtěte dál!

Schema rychlosti mytí granulovou myčkou

Nový trend v mytí nádobí

V českých a slovenských profesionálních kuchyních se totiž čím dál více rozšiřuje nový trend v mytí provozního nádobí – je jím nahrazení tradičních myček na nádobí myčkami granulovými, pracujícími na principu mytí směsí malého množství vody s velkým množstvím plastových granulí. Trend, který v České republice a na Slovensku před zhruba 15 lety odstartovala společnost Multi CZ, zabývající se projekcí a vybavením gastronomických provozů.

Kuchař u profi myčky Granuldisk

Proč a jak vzniklo geniální řešení?

Základní motivací, která stála za myšlenkou nahradit konvenční mytí tím granulovým, byla snaha vytvořit z té nejméně oblíbené a rovněž nejvíce nákladné činnosti něco, co by učinilo z mytí nádobí mnohem příjemnější činnost jak pro personál, tak pro provozovatele kuchyní. Mytí provozního nádobí, tedy plechů, gastronádob apod. totiž není jednoduché, nečistoty jsou většinou na povrchu silně připálené a byť speciální, ale stále tradiční myčky nádobí, myjící pouze pomocí vody s chemií, nejsou schopné takto znečištěné nádobí, bez zdlouhavého manuálního předmytí ve dřezu, umýt.

Také čtěte  Netradiční architektura - dům vyrůstající z moře v Dánsku

Jak na to? V případě personálu trpí nejvíce ruce. Mít několik hodin denně ruce ponořené v agresivním roztoku vody a chemie a mechanicky drhnout připálené zbytky jídla drátěnkou není nic příjemného. Z hlediska efektivity provozu jde zase o činnost, při které dochází k extrémní spotřebě vody, chemie a času.

Granule v rukách

Z toho důvodu byly vymyšleny granulové myčky nádobí, které toto všechno nahrazují mechanickým působením plastových granulí, vystřelovaných proti znečištěnému povrchu pod vysokým tlakem, doplněných malým množstvím vody a minimálním množstvím chemie.

Méně vody, minimum chemie, kompletní mytí i za 2-3 minuty… A výsledek?

Výsledky jsou ohromující! Co trvalo tradičním způsobem několik hodin denně a ještě s diskutabilními výsledky, trvá dnes zlomek této doby a nádobí je vždy perfektně umyté. Dokážete si představit, že je možné mít za 2-3 minuty vše umyté? Včetně zaschlých připálených černých kousků? Bez jakékoliv námahy?

Personál oceňuje, že nádobí vůbec nemusí předmývat a stačí jej pouze vložit do myčky, provozovatelé kuchyní jsou zase nadšení tím, že spotřebují zlomek vody a drahé chemie. A všichni jsou raději, pokud mohou skončit s touto prací o několik hodin dříve.

Očekávané trendy

Ing. Jan Vaško, MBA, ředitel pardubické společnosti Multi CZ, k tomu dodává: „Zpočátku bylo zákazníky obtížné přesvědčit o výhodách granulové mycí technologie oproti té konvenční, a to zejména kvůli vyšší počáteční investici do pořízení takové myčky, nicméně zákazníci si teď již uvědomují, že se jim investice do této myčky vrátí díky významně nižším nákladům na její provoz v období zhruba 6 měsíců až 2 let, v závislosti na velikosti a náročnosti provozu, a jako bonus jim nadále po celou dobu životnosti myčky zůstávají výhody v podobě krátkých umývacích časů a vysoké efektivity mytí. Tyto myčky jsou dnes již velmi dobře zavedené v nemocničních kuchyních, školních a závodních jídelnách, kde si zákazníci po velmi pozitivních zkušenostech objednávají již druhé generace granulových myček, velký prostor ale existuje v případě kuchyní ve velkých hotelových řetězcích. V západních státech EU tyto hotely již na granulovou mycí technologii ve velké míře přešly, v ČR tento trend postupně očekáváme v příštích letech.“

Také čtěte  Pronájmy vs trvalý pobyt. Jakých rizik se pronajímatelé obávají?

Granule do granulové myčky
Ekologické hledisko

Kromě toho, že taková myčka je velmi efektivní co se týče výkonnosti a provozních nákladů, je rovněž velmi efektivní co se týče zátěže na životní prostředí.

Klasická myčka je kromě své mycí funkce znečišťovačem vody. Do klasické myčky jednou stranou naléváte čistou vodu a obrovské množství mycí chemie, protože to je to jediné, co při konvenčním mytí pomůže s výsledkem mytí. Z profesionální myčky pak vychází hektolitry špinavého chemického roztoku (v případě domácí myčky na nádobí litry), který putuje do kanalizace.

Oproti tomu granulová myčka nahrazuje množství vody a zejména obrovské množství chemie působením malých plastových recyklovatelných granulí.

Pojďme se nad tím zamyslet. Chemií klasickou myčku proplachujete neustále. V granulové myčce spotřebujete chemie naprosté minimum, a to pouze k dosažení hygienické čistoty nádobí. Mechanicky je nádobí dokonale umyté působením již zmíněných granulí, které jsou po ukončení mycího cyklu zachyceny v nádobě uvnitř myčky a použity v dalším a dalším mycím cyklu, a tak dále až do cca 3500 mycích cyklů, kdy je třeba je vyměnit.

Jedna plastová granule z granulové myčky v ruce

Staré granule lze zrecyklovat s ostatním plastem a zátěž pro životní prostředí tak není prakticky žádná. Rovněž hospodaření s vodou je velmi efektivní – v myčce spotřebujete jen vodu na finální oplach nádobí. Napustí se pak jen ekvivalent spotřebované oplachové vody (již tak minimální) a dojde k vypuštění toho samého ekvivalentu špinavé vody. Mycí roztok se tak neustále pročišťuje s minimálním vypouštěním odpadních látek.

Budoucnost pro domácnosti?

Jak to tak většinou bývá, při profesionálním užití často vzniknou vynálezy, které se postupně přesunou i k soukromým uživatelům, ať se už se to týká dopravy, stavebnictví anebo vaření. Doufejme, že se tak jednou dočkáme toho, že i do domácností bude možné pořídit takovou myčku, která udělá již zmíněnou nepříjemnou práci za nás, ušetří prostředky, životní prostředí a bude neuvěřitelně rychlá.

Také čtěte  Prodlužte si koupací sezónu i o několik měsíců

Další články