Babskými radami se označují užitečné tradiční i netradiční metody, jak vyřešit nějaký problém podomácku, bez silnější chemie, případně nabídnout alternativy. Tu něco vyčistit, odstranit skvrny, vybělit, vyleštit, napravit, vylepšit, urychlit. Babské rady často znějí jako zázračná pomoc – mohou, ale nemusejí být. Existuje spousta alternativ, které speciální prostředky nahradí, nebo fungují ještě lépe. Hledáte alternativu, došly vám čisticí nebo mycí prostředky, nebo vás obtěžuje hmyz jako mravenci nebo banánové mušky? Snad Vám pomohou babské rady pro domácnost – využijete je v kuchyni, po bytě, ve spíži i v obýváku. Více v článku „Babské rady pro domácnost“.
Poraďte si podobně, jako kdysi naše babičky. Najdete tu také řadu babských rad – některé i s videem.
Upozornění: Vyzkoušejte je na vlastní nebezpečí a bez záruky účinnosti. Pokud však babské rady fungují, ušetříte svou peněženku, nervy i životní prostředí! Při čištění nábytku, nádobí atd – se řiďte pokyny výrobce a prodejce, zapojte selský rozum, protože ne všechny čisticí „prostředky“ musejí být pro speciální či atypický kus čištěného nábytku nebo předmětu vhodné.
Babské rady pro domácnost v abecedním řazení
Barvení velikonočních vajíček
K obarvení velikonočních vajíček můžeme použít přírodní barvy. Žluté vajíčko si vezme barvu od kurkumy, nebo slupek od cibule, nebo červené řepy, modrozelenou barvu vytvoříme čerstvým fialovým zelím. Postup: do vody s asi 4 lžícemi octa vložíme buď nakrájené zelí nebo jiné zmíněné ingredience, a opatrně vložíme vajíčko nebo vajíčka. Vaříme cca 10 minut (podle toho jak hodně chceme mít vejce uvařená případně kratší dobu). Vejce ale ponecháme v barevném nálevu louhovat ideálně přes noc, nebo alespoň 2 hodiny.
Pro dosažení lesku můžeme uvařená obarvená vejce za pomocí trochy sádla nebo másla a kousku látky opatrně vyleštit.
Barvení vlasů nad umyvadlem
Před barvením vlasů nad umyvadlem, jej potřete saponátem na nádobí a po obarvení jej důkladně opláchněte teplou vodou. Předejdete tak těžko odstranitelným skvrnám na umyvadle.
Boty, obuv – neutralizace zápachu
Pro neutralizaci zápachu z bot, do nich nasypeme trochu suché jedlé sody, rozprostřeme ji do všech míst, necháme několik hodin v suchu působit a pak sodu vysypeme nebo vysajeme. Pokud se obáváte, že by soda šla z určitého typu obuvi pak hůře dostat, můžeme ji nasypat do kapesníku nebo plátna, a v botě nechat přes noc.
Cenovky
Cenovky snadněji odstraníte, když je nahřejete fénem. Mnoho druhů cenovek jde také sundat, pokud trpělivě odlepíte růžek a pomalým pohybem odlepujete další části. Je třeba nepostupovat rychle a štítek nepřetrhnout. V případě že na předmětu zůstane část lepidla z cenovky, lze jej často odstranit opakovaným přikládáním odlepené cenovky, znovu a znovu – lepidlo se rádo přichytí na cenovku. Je to většinou účinnější postup, než pokus o dočištění kartáčkem nebo jiným způsobem.
Cibule déle vydrží
Rozpůlenou cibuli můžete uchovat v chladničce, pokud ji řez potřete máslem nebo olejem a zabalíte do alobalu. Cibule si uchová plnou chuť a nebude plesnivět.,
Cirkulace vzduchu za nábytkem
Zadní stěny nábytku, který stojí přímo u zdi, brání cirkulaci vzduchu v místnosti. Za skříněmi je chladno a vlhko a to zbytečně zvyšuje náklady na topení. Proto mějte nábytek umístěn nejméně 5 cm od stěny.
Čalouněný nábytek
Čalounění nábytku bývá časem zašlé a zaprášené. Jde o přirozený proces, ale můžeme sedací soupravy nebo kuchyňské podsedáky „oživit“. Zbavit ho prachu a nečistot se povede tak, že namočíme hadřík do octové vody, pořádně vyždímáme a položíme přímo na čalounění. Přes něj potah vyklepeme nebo rovnou hadrem či houbičkou očistíme.
Čistící a dezinfekční pleťová maska
Zamíchejte tvaroh s trochou mléka a lžičkou medu. Směs naneste asi na 30 minut na pleť a pak důkladně opláchněte vlažnou vodou.
Čistící a osvěžující pleťová maska
Smíchejte a naneste na pleť lžičku medu, polovinu žloutku a lžičku olivového oleje. Po 30 minutách důkladně opláchněte vlažnou vodou.
(Pohodlné, jednoduché a funkční) čištění brýlí
Fungující tip, jak vyčistit a vyleštit brýle, využívá jen teplo vodu a mýdlo, utěrku nebo toaletní papír. I upatlané brýle snadno vyčistíme teplou vodou, mezi prsty si dáme kapku tekutého nebo tuhého mýdla, a jemně skla promneme (bereme v úvahu specifika brýlí a skel, například jemný model, tenká skla apod). Opláchneme teplou vodou. V případě silnějšího zašpinění brýlí, mírně mastných rukách, nebo ještě viditelném opatlání skel lze postup s mýdlem 1x opakovat, to už bohatě stačí. Následuje finální opláchnutí teplou vodou, rychlé skápnutí kapek a ihned leštíme jemnou (kuchyňskou) utěrkou nebo útržkem toaletního papíru. Ideální je utěrka nebo papír, které nepouštějí chloupky nebo jemné částečky. Použití teplé vody nejen lépe odmašťuje, ale trikem je i to, že vyleštění je otázkou pár vteřin.
Je to jednoduché – takže ještě jednou: namočit, namydlit, spláchnout teplou vodou, okapat a ještě za teplých skel okamžitě vylešit. Hotovo!
Čištění odpadu kuchyňského dřezu
Na ústí odpadu kuchyňského dřezu nasypeme trochu jedlé sody (můžeme dát více), a dřez zalijeme horkou vodou. Dosáhneme jeho pročištění. postup můžeme opakovat.
Ještě lepšího účinku lze dosáhnout když použijete půl hrnku sody, půl hrnku soli, smíchat je a nasypat do odpadu. Zalít asi hrnkem octa – ale pozor na poměrně bouřlivou chemickou reakci – pozor na oči. Teprve potom zalít horkou vodou.
Čištění kožených předmětů
Kožené předměty nejlépe vyčistíte tak, že je otřete hadříkem namočeným v octové vodě. Poté je potřete lněným olejem, necháte ho vsáknout a nakonec vyleštíte suchým hadříkem.
Čištění šperků
Šperky k vyčištění nejprve ponořte na několik minut do misky s přípravkem na mytí nádobí. Pak je jemně vyčistěte měkkým zubním kartáčkem.
Domácí dezinfekce, přírodnější dezinfekce, bio dezinfekce
Proti virům a bakteriím se hodí příjemná domácí dezinfekce. Potřebujeme vodu (obyčejná převařená, ale lépe balená nebo destilovaná), 2 lžičky čerstvého nebo sušeného tymiánu, citrón (asi polovinu), pár kapek tea tree oleje. Všechny složky kromě vody mají antibakteriální a dezinfekční účinky. Tymián dáme do vroucí vody a 7 minut povaříme, necháme 5 minut odstát, přimícháme šťávu z citronu a/nebo 10 kapek tea tree oleje. Promícháme a přecedíme a přelijeme do tmavé nádobky, lahvičky a můžeme používat. Uchováme v temnu.
Domácí dezinfekční prostředky (i proti virům a bakteriím) na ruce jsou stejně účinné jako ty, které si koupíte, pokud do nich přidáte správné procento alkoholu. To hlavní, co musíme při výrobě vlastního dezinfekčního gelu dodržet je, že musí obsahovat alespoň šedesátiprocentní objem alkoholu, který je hlavní složkou. Vhodnými komponenty pro domácí recept na dezinfekci je isopropylalkohol, také známý jako třecí alkohol, nebo ethanol. Pro zahuštění je vhodný gel z aloe vera, takže se bude tekutina lépe nanášet na pokožku. Pár kapek nějakého éterického oleje pak gelu dodá příjemnou vůni, ta přebije zápach alkoholu. Všechny tři přísady potom už stačí smíchat a přelít do nějaké lahvičky nebo nádoby na dávkování. Vhodný příklad receptu zní: 2/3 šálku třecího alkoholu, 1/3 šálku gel z aloe vera, 5 – 10 kapek éterického oleje (není nutné). Alkohol a aloe vera nalijeme do misky a smícháme dohromady. Přidáme kapky oleje a zamícháme. Směs nalijeme do nádobky, na níž přilepíme štítek s označením obsahu.
Domácí leštěnka na nábytek
Je to jednoduché – stačí smíchat olej, nejlépe olivový se solí, nanést na hadřík nebo ubrousek a můžeme začít leštit. Také lze použít vlhký hadřík s kapkami jablečného octa.
Energie pro rostliny
Banány jsou plné vitaminů a minerálů – i proto je tak rádi jíme. Tyto živiny prospívají ovšem nejen nám. Profitovat z nich mohou i naše rostliny. Banánové slupky nakrájejte na kostičky a promíchejte se zeminou, až budete příště přesazovat či sázet pokojové i zahradní rostlinky. Banánové slupky jim totiž dodají síru, hořčík a vápník a obohatí půdu o další živiny. Takovou zahrádku či terasu vám budou všichni závidět!
Hmyzí štípnutí
Zklidnění pokožky po štípnutí nebo bodnutí hmyzem můžeme použít kašičku z jedlé sody. připravíme si ji ze sypké sody a malého podílu sody tak, aby vznikla vlhká kašička. Tuto pak stačí nanést na hmyzí štípanec a docílíme zklidnění, které vyjde levněji, než přípravky z lékárny a bude velmi dobře fungovat.
Hřeben
Chcete-li vyčistit hřeben, dejte ho do ponožky nebo jiného povlaku, vložte do pračky a vyperte ho s prádlem.
Hřebík do zdi
Do zdi zatlučete hřebík rychleji, pokud ho před tím namočíte do tekutého mýdla nebo potřete voskem.
Chléb, chleba
Chléb se dá použít nejen k jídlu, ale také jako prostředek pro úklid. Chleba dokáže čistit skvrny od červeného vína, sazí, odstraňuje zápach z vařené kapusty, starého masa a připálené omáčky, velmi dobře ho též můžete využít na čištění stěny.
Chlupy z koberců
Zvířecí chlupy z koberců odstraníte, kromě vysávání, vlhkou houbou. Zkusit také můžete navlhčené gumové rukavice, které na sebe zvířecí chlupy přitáhnou a nalepí. Rukavice průběžně oplachujte a vlhčete.
Chrom a chromované předměty
Chrom a chromované předměty se budou krásně lesknout, když je vyleštíte navlhčeným hadříkem poprášeným hladkou moukou.
Inkoustové skvrny na rukou
Jak na ruce zašpiněné od inkoustu, například z plnícího pera? Namísto chemických přípravků nebo zmizíku, zkuste nejprve potírat špinavá místa banánovou slupkou. Obsahuje totiž přírodní oleje, které pomohou inkoust z kůže uvolnit. Ruce pak umyjte vodou a mýdlem. V případě potřeby postup opakujte.
Kávová sedlina
Kávová sedlina dobře čistí mastné plechy, pekáče, sklenice, výlevky umyvadel a vany.
Koberec – skvrny
Mastné skvrny z koberce nejlépe odstraníte, když je posypete solí, navlhčíte a vytřete.
Kojenecká láhev
Zahnědlou umělohmotnou kojeneckou láhev od čaje vyčistíte pomocí jednoho až dvou kypřících prášků do pečiva rozpuštěných v horké vodě. Nechte je působit alespoň půl hodiny, poté důkladně protřepte a vymyjte horkou vodou.
Komáři
Otravují vás komáři a chcete mít od nich pokoj? Potřebujete citron a koření hřebíček. Zkuste rozkrojit celý citron na dvě půlky, hřebíčky pak napíchejte do dužiny citrónu a postavte vedle postele. I při otevřeném okně budete mít od dotěrného hmyzu pokoj!
Komáři – repelent
Vyzkoušejte přírodní prostředky, které můžete použít jako repelent proti komárům. Esenciální olej z bylinek jako jsou rozmarýn, levandule, aksamitník nebo citronová tráva, smíchejte v poměru 1:3 s olivovým olejem a aplikujte na kůži. Pozor – samotný esenciální olej použít nelze, protože by došlo k podráždění pokožky.
Koupelna – skvrny na obkladech, kachličkách
Tvoří se vám v koupelně na obkladech skvrny? Po vyčištění je potřete jemně lněným olejem a vyleštěte měkkým hadříkem. Pak se lesknou a netvoří se ani skvrny od vody.
Lámavost nehtů
Na lámavé nehty zkuste koupel v nahřátém olivovém oleji. Měl by mít nejvyšší možnou teplotu, jakou snesete. Lámavým nehtům pomůže i cibule. Budete-li si opakovaně nehty potírat rozříznutou cibulí, zpevní se a ztratí svoji křehkost. Potřete-li si ruce před touto procedurou olivovým olejem, nebudou přijímat nepříjemné pachy cibule.
Lednice, lednička, chladnička, mrazák – námraza
Pokud se vám v mrazáku tvoří vrstva námrazy, zvyšuje se spotřeba energie. Jak rozmrazit a umýt lednici? Rychlejšího odmrazení chladničky dosáhnete, když do vypnuté lednice vložíte misku s teplou vodou (ne vařící). Dle potřeby můžete vodu několikrát vyměnit. Námraza se potom odlupuje po velkých kusech a nezanechává v ledničce ani v jejím okolí vodní spoušť. Ledničku či mrazničku snadněji odmrazíte, když ledový škraloup posypete solí nebo ho přetřete silným solným roztokem. Po rozmrazení ledničky ji vymyjte teplou vodou s trochou octa. Ocet pomáhá odstranit charakteristický nepříjemný zápach. Pak nechte chladničku uvnitř dobře vyschnout, případně ji vysušte, jinak by se v ní mohla rozbujet plíseň.
Po rozmrazení a umytí mrazničky její stěny potřete glycerinem. Nebude se pak vytvářet silná vrstva námrazy a při odmrazování půjde snáze odstranit.
Lednice, lednička, chladnička, mrazák – pachy
Jak na pach v lednici? Pokud chcete odstranit zápach z chladničky, vložte do ní misku s trochou vody a octa.
Další možnost neutralizace zápachů z lednice poskytuje jedlá soda. Suchou sypkou sodu vložíme do misky a do lednice. Ta by měla nežádoucí pachy „vstřebat“.
Lednice zůstane dlouho voňavá, vložíte-li do ní rozkrojené jablko, které neutralizuje pachy. Nezapomeňte na zásadu, do ledničky nikdy nevkládejte teplé pokrmy, nejen, že ji tím přetěžujete, ale také urychlujete tvorbu námrazy.
Lesk nábytku
Pro dosažení dlouhotrvajícího lesku nábytku stačí použít jemný hadřík a černý čaj. Čaj uvaříme, vychladíme (při použití až po delší době vznikají někdy na hladině škraloupy), hadřík do něho namočíte a můžete přetřít hlavně tmavý nábytek.
Malování, natírání – štětka
Malujete nebo natíráte a potřebujete si udělat pauzu? Štětku nebo štětec obalte potravinovou fólií, malířské náčiní nezaschne ani neztvrdne.
Maska pro krásné ruce
Připravte si masku, která vybělí a změkčí pokožku rukou. Použijte 2 lžíce pomletých ovesných vloček, lžíci odvaru z měsíčku lékařského, 1 lžičku oleje a 1 lžičku citrónové šťávy. Tento zábal používejte maximálně 1x týdně, nejlépe před spaním. Potřete ruce touto směsí asi na 20 minut, pak ruce umyjte a namažte hydratačním krémem.
Měkká rajčata
Příliš měkká rajčata snáze nakrájíte, pokud je namočíte na čtvrt hodiny do ledové vody.
Mikrovlnná trouba – vyčištění
Mastnotu z mikrovlnné trouby hravě odstraníte, pokud nakapete šťávu z citronu do misky s vodou a dáte zahřát do mikrovlnky.
Můžete také nakrájet na plátky celý citron, vložit do misky s čtvrt litrem vody a zhruba pět minut zahřívat v mikrovlnce na plný výkon. Pak už jen stačí setřít hadříkem nebo houbičkou mastnotu s nečistotami z vnitřního prostoru mikrovlnné trouby (kam se část vody s citrónem odpařila). Bonusem bude provonění celé kuchyně příjemnou citronovou vůní.
Mlžení skel, oken, brýlí
Glycerín či glycerol by neměl chybět v žádné domácnosti, má všestranné použití. Brání zamlžení brýlí a oken.
Mlží se Vám skla brýlí/oken? Zkuste také – potřete jemně do kříže skla brýlí/oken tuhým mýdlem (pozor na odření) a toto rozetřete a nechte pár minut působit. Pak rozleštěte suchým hadříkem po ploše skel, dokud nebudou skla průzračně čistá.
Další tip – brýlová skla nebo celé brýle umyjte teplou vodou. Na skla použijte klasické nebo tekuté mýdlo, pak lehce opláchněte. Postup případně opakujte 2x. Skla ještě za tepla vyleštěte čistou (kuchyňskou) utěrkou, která nepouští chloupky.
Moli potravinoví neboli mouční
K potravinám stačí dát bobkový list. To je klasická babská rada. Potravinoví/mouční moli jinak dokážou ve spíži nadělat pořádnou neplechu.
Mravenci
Na cestičku, kudy mravenci chodí do hnízda a nebo na lup, položte na papír směs kvasnic a cukru nebo medu. Mravenci po pozření takovéto směsi umírají na kvašení v útrobách.
Na místo, kde se mravenci hromadí, nastražte osolený celer posypaný skořicí, mravenci se do pár dní odstěhují. Mravence vůně skořice odpuzuje. Na místo, kudy chodí, stačí aplikovat pár kapek esenciálního oleje nebo posypat skořicí.
Lze také umýt všechny povrchy octovou vodou.
Namočte mycí houbičku/y do cukrové vody, položte k místu častého výskytu mravenců a nechte je na houbičku/y nalézt, pak houbičky seberte a mravence na nich zlikvidujte. Houbičku/y vyperte a vysušte a postup opakujte. V kombinaci s opatřením z předchozího odstavce a případnou desinfekcí předpokládaného hnízda se může jednat o účinné opatření.
Pokud otvor, kterým k vám mravenci lezou, tvoří třeba mezera mezi stěnou a podlahou a udrží v sobě kapalinu, nalijte tam saponát.
Zamázněte veškeré škvíry a mezery, kudy mravenci vstupují do bytu silikonem.
Dokonale vysušenou kávovou sedlinu z černé kávy nadrobte a mravence jí posypte. Podobně je možno použít také prášek do pečiva.
Umístěte do mravenčích cest nebo na místa výskytu silně aromatické látky: jalovcový list, kerblík, skořici, majoránku nebo hřebíček. Na okna zkuste vyset mátu, eukalyptus, bazalku nebo levanduli.
Z běžně dostupné „chemie“ na mravence působí docela drsně obyčejné Savo. Injekční stříkačkou ho dostaňte do děr, kterými k vám mravenci lezou a pak ty díry zaslepte, například výše zmiňovaným silikonem.
Podobně jako savo lze použít roztok z pěti dílů zažívací sody a jednoho dílu cukru, slanou horkou vodu, páru nebo mrazící sprej. Opravdu drsnou, ale prý 100% účinnou variantou, je aplikace acetonového ředidla C6000.
Mraznička, mrazák – námraza
Viz Lednice
Nerezové hrnce
Na zanesené hrnce z nerezu, které mají skvrny, nalejte ocet a nechte hodinu působit. Pak opláchněte a vyleštěte.
Na nerezové nádobí také použijte citrónovou šťávu a vyleštěte suchým flanelem. Účinek citronové šťávy na odstraňování skvrn z nerezu znásobíte přidáním špetky soli.
Nerezový dřez
Starší nerezový dřez se bude opět lesknout, pokud ho po umytí přetřete rozkrojenou syrovou bramborou. Bramborový škrob navíc zabrání usazování dalších nečistot.
Odpad – zápach
Nepříjemný zápach z odpadu dokáže potrápit. Nasypte do něj prášek do pečiva a zalijte octem. Po 15 minutách propláchněte teplou vodou.
Ochrana porcelánu při balení
Pokud balíte při stěhování nebo malování porcelán, bezpečně jej uchráníte před poškrábáním tak, že každý jednotlivý kousek zabalíte do ubrousku nebo novin.
Octomilky, mušky octomilky, banánové mušky, kvasné mušky, vinné mušky
Octomilky nesnášejí nám příjemně vonící koření – hřebíček. Silně aromatické koření je odpuzuje. Zkuste proto hřebíček rozsypat na různá místa v kuchyni, stejně jako všude tam, kde se kvasné mušky objevují.
Octomilky také milují přemokřenou hlínu v květináčích. Pokud se tedy rojí kolem pokojových květin, pokud to lze, nechte zem mírně vyschnout a pak do ní zapíchněte do pár stroužků česneku. Jeho odér by je měl zaručeně vyhnat. Jen je ho třeba jednou za čas vyměnit.
Jako nástrahu můžeme postavit na stůl nebo kuchyňskou linku sklenici s trochou červeného vína. Mušky to zaručeně přiláká a za chvíli se jich v něm bude koupat velké množství. Plavat samozřejmě dlouho nevydrží a brzy se utopí. Stejně dobře jako víno poslouží i ocet.
Vinné mušky spolehlivě odpuzuje smíchaný balsamikový ocet s troškou cukru. Misku postavte poblíž košíku s ovocem, mušky zmizí.
Na likvidaci banánových mušek lze také použít nádobku (zavařovačku nebo prázdnou plastovou láhev s uříznutým hrdlem, naplněnou přezrálým ovocem, zalitým vodou. Vršek pasti pak překryjte potravinovou fólií, do které udělejte dírky. Mušky proletí dovnitř, ale ven se již nedostanou.
Okna
Okna lépe vyleštíte, když do teplé vody rozmícháte pudingový prášek. Do pěti litrů vlažné vody rozpustíte jeden balíček světlého pudingu a tímto roztokem okna umyjete. Nakonec lehce vyleštíte.
Olej do aroma lampy
Vonný olej do aroma lampy si snadno vyrobíte, pokud do vody nakapete stolní olej a přidáte koření, které máte rádi například skořici, hřebíček, vanilku nebo rozmarýn.
Pánev
Pánev, kromě odmašťovače nebo myčky nádobí, nejlépe zbavíte mastnoty a připálených zbytků dvěma hrstmi kuchyňské soli. Výsledek je lepší než použitím jakéhokoliv mycího prostředku a ušetříte pánev od drhnutí drátěnkou.
Pekáč
Připálený pekáč a trouba půjdou dobře vyčistit, když do pekáče nalijete vodu s octem, vložíte do teplé trouby a necháte asi čtvrt hodiny zahřát, pekáč i trouba pak půjdou lépe vyčistit, protože horká pára vše dobře odmastí.
Plastové nádobí – barevné skvrny od jídla
Míváte zeleninu v plastovém nádobí do mikrovlnky a na plastu zůstávají skvrny, které nejdou smýt? Na čištění pískem nebo drátěnkou zapomeňte, nádobí se nenávratně poškozuje. Zkuste nanést na houbičku pár kapek oleje a skvrnu tím vydrhnout. Pak hrnec umyjte klasicky ve vodě se saponátem. Poškozené a hodně staré misky ale raději vyměňte za kvalitní, moderní – a v případě ohřívání za ty odolné teplotám nad sto stupňů Celsia i k mražení.
Skvrny od čaje a potravin odstraníte z plastového nádobí také hadříkem, na který nasypete prášek do pečiva a jemně vydrhnete. Potom opláchněte octem a pak vodou.
Plastového nádobí – pachy
Plastové dózy nebo misky rády přejímají pach svého obsahu. Tohoto pachu se zbavíte, pokud do nich dáte kávovou sedlinu (lógr), uzavřete víkem. Pokud nemáte originální víčko, použijte potravinářskou folii nebo alobalem a nechte účinkovat přes noc. Káva zápach zneutralizuje.
Plavky – prodloužení životnosti
Plavky vydrží déle, pokud je po každém použití vyperete v teplé vodě s trochou dětského šamponu. Pozor na ždímání.
Pomačkané stuhy
Pomačkané staré ozdobné stuhy na dárky obtáhněte kolem rozehřáté varné konvice. Tím se stuha vyrovná a můžete ji znova použít. Stuhu nenechávejte na konvici bez dozoru.
Popelníky
Pokud chcete potlačit zápach z popelníků, ty ze skla nebo keramiky krátce vypláchněte octem. Na kovové popelníky použijte líh. Nepříjemný zápach zmizí.
Poškrábané sklíčko hodinek
Máte-li poškrábané sklíčko náramkových hodinek, přeleštěte jej zubní pastou. Všechny šrámy zmizí a povrch sklíčka bude opět pěkně hladký a čistý.
Prasklinky v porcelánu
Porcelán s jemnými prasklinkami dejte pomalu vařit do mléka na 30-45 minut. Je-li popraskání jemné, mléčný protein prasklinky zahladí.
Prokrvení pokožky hlavy
Spařte horkou vodou 1 lžíci kopřiv, 1 lžíci divizny a 1 lžíci přesličky a nechte 15 minut vylouhovat. Po té sceďte a vychladlé na 5 minut vetřete do vlasů. Nakonec vlasy opláchněte vlažnou vodou.
Prostředek na nádobí – video
Na eko prostředek na nádobí budeme potřebovat 200ml převařené vody, 400ml teplé vody, 50g klasického mýdla, 1 lžíci octa a 1 lžíci sody na praní. Nejprve nastrouháme 50g mýdla, dle vlastního výběru. To vložíme do převařené vody a mícháme, dokud se mýdlo nerozpustí. Do další nádoby vložíme (asi lžíci) sody na praní a ocet. Poté přidáme mýdlo s vodou, a nakonec teplou vodu. Vše důkladně zamícháme. Necháme vychladnout. Přelijeme do připravené nádoby, odkud budeme eko prostředek na nádobí už moci používat. Zdrojové video najdete ZDE na Aktuálně.TV .
Pokračujeme dál na téma „Babské rady pro domácnost“:
Připálený hrnec
Do připáleného hrnce nalijte pravou colu tak, aby byla spálenina zcela zaplavena. Poté vařte – uvidíte, jak půjde připálenina snadno dolů.
Nebo si připravte kašičku z jedlé sody (regulátoru kyselosti) a trošky vody. Vody by mělo být tolik, abychom vlastně vytvořili takový čistící písek. Tento naneseme na měkkou stranu mycí houbičky a připálený hrnec snadno vyčistíme.
Přírodní osvěžovač vzduchu
Chomáč vaty namočte v citrónovém oleji, pak ho dejte na parapet za okno (za květináč), odkud šíří svou příjemnou vůni.
Do pěkné zavírací sklenice vložte střídavě vrstvy čerstvých růžových lístků (lístků z růže) a soli. Nechte asi den uležet. Po odšroubování víčka provoníte celou místnost. Na noc sklenici opět uzavřete. Pro elegantní vzhled můžete sůl obarvit potravinářským barvivem.
Byt také provoníte, pokud v mírně otevřené troubě budete chvíli péct kůru z citrusů – pomerančů a citronů.
Ropné produkty – nafta, topný olej, petrolej
Rozlité ropné produkty – naftu, topný olej nebo petrolej nejlépe odstraníte, když místo posypete pracím práškem, který tekutinu vsákne a potom ho jen zametete.
Roztřepené konečky vlasů
Na vlasy s roztřepenými konečky si připravte odvar z majoránky, podbělu a mateřídoušky. Do dvou litrů vody přidejte hrst sušené majoránky, podbělu a mateřídoušky – a přiveďte k varu. Krátce povařte a nechte půl hodiny louhovat. Vlažný odvar sceďte a jemně vmasírujte do pokožky hlavy a vlasů. Hlavu neoplachujte.
Rtěnka na sklenicích, nádobí
Otisků rtěnky na nádobí, skleničkách nebo šálcích odstraníte, pokud na houbičku nanesete sůl. Pak posolenou houbičkou pohárky vyčistěte a pak už stačí oplach teplou vodou.
Rybenky
Rybenky domácí (Lepisma saccharina) – doma sice významně neškodí, kdo by ale tyto malé živočichy ve svých bytech, domech, koupelnách či toaletách toleroval? Obvykle na ně narazíme zkraje dne – večer nebo brzy ráno. Mohou se snadno přemnožit. Základem boje s nimi je prevence, kromě chemie však existují také babské rady.
Vypudit rybenky můžeme vanilkou – ovšem pravou vanilkou, vanilkovými lusky – náhražky by neúčinkovala. Vanilkové lusky podélně rozkrojte, nakrájejte na menší kousky a umístěte tam, kde se rybenky zdržují a pohybují.
Levnějším a také účinným řešením mohou být brambory – ty nastrouháme, umístíme malé hromádky na papír (podložku). Pozor – brambora je nebude odpuzovat ale naopak – rybenky se v noci do kupičky zahrabou a ráno je můžeme snadno vynést a odstranit ven z bytu nebo domu.
Vyzkoušejte také 50% díl melasy a 100% díl octa (poměr 1:2), nebo boraxu a moučkového cukru (100% / 100% tzn 1:1).
Tyto pastičky umístěte co nejblíže jejich cestičkám.
Rychlovarná konvice – vodní kámen
Varnou konvici zbavíte vodního kamene, když v ní přes noc necháte působit množství octa. Často postačí použít vodu a ocet (množství octa bude silnější se silnějším zasažením kamenem), a směs přivedete k zahřátí. Pozor, konvice s vodou a octem má jiný bod varu a trochu pění. Stačí vodu a ocet přivést k vyšší teplotě. V případě použití samotného octa, není potřeba ohřívat. Po odležení konvici opláchněte horkou vodou a několikrát nechte převařit čistou vodu.
Sklenice, láhve
Čištění sklenic a lahví – Sklenice či lahve dobře vyčistí kávová sedlina rozmíchaná v teplé vodě, která z nich zároveň odstraní zápach. Pro odstranění zápachu musíme vydržet 2-3 dny. Stejně dobré na vyčištění lahví jsou i malé kousky papíru s vodou nebo slupky od brambor, ale jen syrových. Mastný povrch skla nejlépe vyčistíte novinovým papírem a horkou vodou s trochou sody.
Skvrny na nábytku
Máte nepěkné skvrny na nábytku? Pak pomůže kuchyňská sůl a olej. Z těchto ingrediencí připravíme roztok a jemným hadříkem naneseme na skvrnami zanedbaný nábytek. Pak setřeme.
Skvrny na varných plotýnkách
Rezavé skvrny z varných plotýnek odstraníte, když na ještě teplou plotýnku dáte pár kapek jedlého oleje a rozetřete papírovým ubrouskem. Skvrny od rzi se dají také odstranit potřením citrónovou šťávou.
Skvrny od brambor na rukou
Máte-li na rukou skvrny od loupání brambor, zbavíte se jich, když ruce potřete octem, šťávou z citronu nebo jiného kyselého ovoce.
Skvrny od ovoce
Skvrny od ovoce ihned pokapeme citrónem nebo je namočíme do mléka a poté vypereme.
Skvrny od potu
Skvrny od potu na hedvábí čistíme teplým roztokem boraxu a pak promícháním látky ve vodě, na vlněných látkách čistíme čpavkovou vodou a necháme 5 minut působit a poté potíráme pěnou ze saponátu a nakonec ještě octovou vodou.
Skvrny od rzi
Skvrny od rzi pokapeme citrónovou šťávou a napaříme chvíli nad vařící vodou. Nebo je pokapeme citrónovou šťávou a dobře navlhčíme vodou.
Rezavý nůž vyčistíte, když několikrát říznete do syrové cibule nebo jej na čas do cibule zapíchnete.
Skvrny od trávy nebo špenátu
Skvrny od špenátu nebo trávy můžeme potřít syrovým bramborem a poté vyprat v slabém roztoku a vymáchat.
Skvrny od zeleniny
Plastové prkénko zbavíte skvrn od zeleniny či ovoce, potřete-li ho olejem a pokapete citrónovou šťávou. Chvíli nechte působit a opláchněte.
Stříbro, stříbrné předměty – vyčištění
Stříbrné předměty namočte přes noc do vody, ve které se před tím vařily brambory.
Stříbrné předměty namočte přes noc do sklenice plnotučného mléka smíchaného se lžící bílého octa.
Rozemelte ulity mušlí na prášek a tímto práškem stříbro vyleštěte.
Nevíte si rady se stříbrnými příbory po babičce nebo zašlým přívěskem či prstýnkem z něj? Ponechte si slupku od banánu. Nakrájejte ji na malé kousky, promíchejte s trochou vody a mixérem vytvořte směs s konzistencí pasty. Tu pak jemným hadříkem naneste na stříbro a začněte leštit. Opláchněte jej teplou vodou a vysušte. V případě skutečně zašlých kousků postup opakujte.
Svícny a odstranění vosku
Skleněné, porcelánové i kovové svícny vyčistíte od zbytků vosku či parafínu vložením do studené vody a jejím zahřáním na bod varu. Vosk ze svícnu odstraníte snadněji, pokud svícen vložíte na několik hodin do mrazničky.
Svíčky
Svíčky nekapou a také pomaleji hoří, pokud je před použitím nejméně na hodinu nebo dvě ponoříte do studené osolené vody nebo vložíte do mrazničky.
Škrábance na nábytku z masivu
Smíchejte 1:1 půl šálku octa a půl šálku olivového oleje, pak naneste na hadřík a lze začít s ošetřováním nábytku z masivu.
Špína na nábytku
Zašlá špína – nepřítel nábytku, navíc nehovoří moc dobře o majiteli a zbytečně narušuje estetický efekt. Snadno ji lze odstranit vlhkým hadříkem, a nakapaným toaletním mýdlem.
Šroubovák, plochý šroubovák
Pokud plochý šroubovák klouže z drážky, potřete jeho zakončení křídou.
Trouba
Zašpiněná trouba a připálený pekáč půjdou dobře vyčistit, když do pekáče nalijete vodu s octem, vložíte do teplé trouby a necháte asi čtvrt hodiny zahřát, pekáč i trouba pak půjdou lépe vyčistit, protože horká pára vše dobře odmastí. Ale zapečenou špínu s ním nevyčistíte. Ideální je otřít nebo čistit troubu brzy po každém pečení (dokud je ještě teplá).
Dolů do trouby můžete vložit alobal, poté co je špinavý jej stačí vyměnit za nový list.
Moderním řešením je pořízení „samočistící“ trouby – spotřebiče s pyrolýzou nebo katalýzou. Jejich princip spočívá v zahřátí vnitřku na velmi vysokou teplotu, spálení mastnoty a nečistot na prášek. Ten se následně z trouby jednoduše vymete.
Utopený mobil, tablet, zmoklé elektrické nářadí..
Pokud se vám podaří nechat krátce venku na dešti nějaký přístroj, který do vlhka a mokra rozhodně nepatří, je ještě šance zabránit zničení, oxidaci a nefunkčnosti. V každém případě přístroj nepoužívejte, vypněte (vytržením ze zásuvky, vytržením baterie). Máte v podstatě dvě možnosti – buď přístroj jen vysušit či nechat vyschnout, kdy je velká šance že dojde k vnitřní oxidaci nebo nedokonalému vysušení a další použití nebo čas přístroj urychleně zničí, nebo zkuste naopak přístroj prolít nebo přímo namočit do isopropylalkoholu nebo lihu. Tato látka vytlačí vodu, ale beze zbytku se pak rychle vypaří a pomůže tak přístroj vysušit a nezanést minerály z vody/jiné tekutiny.
Válení těsta válečkem
Aby se těsto na váleček nelepilo, vložte váleček na hodinu do mrazáku.
Vodní kámen
Vodní kámen v kuchyni, koupelně i okolo bazénu odstraníte hadříkem nebo houbičkou namočenou do octa. Místa zasažená vodním kamenem můžete nejprve potřít, navlhčit octem, poté mechanicky hadříkem nebo houbičkou sejmout. Postup při větším zasažení můžete zopakovat. Snažte se místa mechanicky nepoškrábat, ocet a trocha trpělivosti budou stačit. Opětovného lesku chromované vodovodní baterie dosáhnete potíráním vymačkaným citrónem.
Vrzání postele
Pomoci může namazat styčné plochy postele a rámu mýdlem – pak po sobě lehce klouzají a nevydávají vrzavý zvuk.
Většina dnešních postelí se prodává v rozloženém stavu. Po několika týdnech užívání je vhodné znovu dotáhnout všechny spoje. Na bočnicích bývají připevněny dřevěné hranoly, na nichž leží samotný rošt. I ony mohou být uvolněné, rošt pak neleží v perfektní rovině a při tomto zkřížení se může ozývat. Hledejte všechna místa, kde se dřevo stýká s dřevem. To se týká i lamelových roštů ležících na dřevěné konstrukci. Rám lze podložit také čímkoliv měkkým – pomohou filcové podložky, guma nebo podložky podobné těm pod nábytek.
Vysavač, vysávání
Vysavač bude vonět po vanilce – Při vysávání se bytem line nepříjemný pach ze sáčku vysavače. Když na koberec vysypete trochu vanilkového cukru, který následně vysajete, provoní vanilka byt při každém dalším luxování.
WC mísy – vodní kámen a usazeniny
Prostředek proti vodnímu kameni do varné konvice poslouží i k pročištění WC mísy. Tuto použitou vodu z konvice nalejte do mísy a nechte působit asi jednu hodinu. Pak spláchněte a dočistěte, WC bude zářit čistotou. Pozor- do mísy lijte vodu z konvice již v přiměřené teplotě, nikoliv velmi teplou, aby mísa nepraskla!
Zaschlá barva na rukou
Zaschlou barvu na rukou odstraníte snadno obyčejným stolním olejem a jemným třením rukou o sebe.
Zašlé nádobí – hrnky, hrnečky, hrníčky, šálky, podšálky, talířky, talíře
Nádobí znečištěné od čajových či kávových usazenin nebo potravin snadno vyčistíte kašičkou, připravenou z cigaretového popela a vody.
Zašlé vařečky
Zašlé vařečky přes noc ponořte do roztoku jedlé sody. Ráno je potřeba vařečky důkladně opláchnout a nechat vyschnout.
Záděrky, záděry
Pokud trpíte na záděrky, pomůže vám olivový olej. Ponořte do něj špičky prstů a deset minut je koupejte. Na závěr vmasírujte ještě trochu oleje do okolí nehtu každého jednotlivého prstu.
Zámek nezamrzne
Zámky nebudou zamrzat, pokud je před začátkem zimy promažete glycerinem.
Zápach z koberce
Zapáchající místo na koberci, například po vyčištění od domácího mazlíčka, neutralizujete a zbavíte zápachu pomocí sypké jedlé sody. Stačí ji jemně nasypat na postižené místo nebo oblast, nechte chvíli působit a vysajte vysavačem. Koberec by měl být v lepší stavu, než před naším zásahem.
Zápach z odpadu
Potřebujete jedlou sodu a citronovou šťávu nebo ocet: Nasypte sodu do misky. Trochu zahřejte citronovou šťávu a přidejte ji do jedlé sody, aby se v ní rozpustila. Lijte ji však pomalu, protože tyto dvě ingredience budou spolu reagovat a začne se vytvářet pěna. Směs mírně promíchejte a vylijte ji do odtoku. Počkejte 10 minut, aby hmota absorbovala a rozpustila všechnu zapáchající špínu uvízlou v odtokové trubce. Po zápachu už nebude ani stopy. Jen svěžest. Uvedeným způsobem dokážete vyčistit všechny odtoky a zbavit se tak nepříjemných pachů. Pokud nemáte citrónovou šťávu, klidně místo ní můžete použít i běžný ocet.
Zeď – skvrny, fleky, malůvky dětí
Pokud máte bíle vymalováno, ale časem se na zdech objeví skvrny, fleky, menší malůvky od dětí, menší oděrky.. máte možnost buď znovu malovat, ale pokud to uděláte jen lokálně na zamalování skvrn, nejspíše bude barva světlejší nebo jiná. Vyzkoušejte proto jako řešení před celkovým malováním, odlakovač na nehty (vyzkoušen bezacetonový) a měkký toaletní papír. Kápněte vždy trošku odlakovače na přeložený útržek papíru a zkuste skvrnu čistit. To nežádoucí nejspíše rychle povolí, a bílá barva na zdi pomůže zahladit zbytky špíny. Dobrým společníkem určitě bude selský rozum – velká malůvka nebo mastné pastely takto zřejmě (zcela) neodstraníte, vyzkoušejte postup a svůj odlakovač/malbu nejprve někde stranou a v menším měřítku.
Znečištěná trouba
Pokud se náhodou stane‚ že při pečení těsto překypí a znečistí troubu‚ ihned zasažené místo vydatně posypte solí. Když trouba vychladne‚ bude možné nečistotu odstranit hrubším kartáčkem. Nakonec místo otřete mokrým hadříkem. Vyhnete se tak nepříjemnému drhnutí.
Zrcadla
Na vyčištění zrcadel je nejlepší teplá voda s octem.
Ztvrdlý koláč
Ztvrdlý koláč potřete mlékem a na chvíli zapečte v troubě – bude téměř jako čerstvě upečený.
K příspěvku se váží klíčová slova jako: babské rady, babská rada, babských rad, babské rady pro domácnost, babská rada pro domácnost, babské rady pro domácnosti, babská rada pro domácnosti, babských rad domácnosti, babských rad do domácnosti, rada domácnost, rady domácnost, babské rady na, domácí rady, domácí rada, babské rady bydlení, babská rada bydlení, bydlení domácnost, úklid domácnost, úklid bez chemie, alternativa, alternativy, alternativní úklid, alternativní úklidové metody, alternativní úklidové metoda, dezinfekce, antibakteriální, jak uklízely naše babičky, rady babiček, rady babyček, rady našich babiček, babičkovské rady, rady starších, zkušené, vyzkoušené, ověřené, tradiční, úklid kuchyně, úklid domácnosti, domácí úklid, domácý úklyd, úklid jinak, babskérady, babskerady, radybabské, radybabske, babskýchrad, babskychrad, rady babské, babské radi, babskeradi, babaské, rady domácnos, babské čištění.
Další články
- Ekologická, bio a nano řešení v (profi)úklidu – nahradí chemikálie?
- Jak na probuzení chaty nebo chalupy ze zimního spánku
- TV tipy – pořady o bydlení a zahradě
- Vánoční úklid snadno a rychle
- Jak vyčistit pohovku?
- 15 úklidových tipů pro líné chlapy
- Vtipy o stavění a bydlení
- I starší dům může být více ekologický a nákladově úspornější…
- Pád českého stavebnictví se prohloubil, červnová produkce klesla o desetinu
- Růstový trend starších domů i bytů pokračuje, v Praze ceny…
- Ikonický radiátor Zehnder Tetris získal prestižní Red Dot Design Award
- 3 tipy na úsporné praní. Šetří peníze i energie