Péče o terasy z WPC? Stačí minimum, a jen dvakrát do roka

1558
Terasa Woodplastic s bazénem

Velká odolnost, dlouhá životnost, reprezentativní vzhled a minimální potřeba údržby. To jsou důležité atributy teras z kompozitního materiálu od českého výrobce WPC – WoodPlastic. Nedojde-li během sezóny na vaší terase k nějakému nepředvídanému karambolu, stačí ji jen občas zamést a dvakrát do roka opláchnout.

Ta chvíle přichází vždy zjara a pak ještě na podzim. Zatímco s prvními hřejivými paprsky slunce probouzíme kompozitní terasu do nové sezóny, na jejím konci je vhodné věnovat trochu času její očistě. Na rozdíl od teras z jiných materiálů se však v případě kvalitního WPC jedná spíše o příjemnou povinnost. Pokud je tedy někdy ten správný čas věnovat terase trochu té péče, tak je to právě teď.

Základem je terasa z kvalitního materiálu

Každá terasa potřebuje údržbu, dokonce i ta takzvaně bezúdržbová. Tedy pokud byste rádi, aby vám vydržela desítky let stále stejně atraktivní a bez ztráty svých klíčových vlastností. Vždyť materiál, z něhož je vyrobena, musí během celého roku, den za dnem čelit často mimořádné zátěži a celé řadě nepříznivých vlivů, včetně výrazných teplotních rozdílů.

Zatímco v zimě ukazuje teploměr -20 °C, v létě může sluneční žár rozpálit povrch prken i na více než 60 °C, (o působení UV záření ani nemluvě). Do toho připočtěte sníh, prach, déšť, tlející trávu, bláto, pot, bazénovou chemii, oharky, mastnotu ze zbytků jídel, zvířecí výměšky, posunování nábytku, dupání podrážek…

Český výrobce kompozitních prken, společnost WPC – WoodPlastic doporučuje věnovat se péči o své terasy vždy na začátku a na konci sezóny. Je však třeba podotknout, že v tomto případě se bavíme o plnoprofilových prknech z prvotřídního kompozitu z čisté dřevité moučky s příměsí zdravotně nezávadného vysokohustotního polyethelynu, vyráběných za pomoci těch nejmodernějších technologií. V případě levných a nekvalitních dutých prken je vysoce pravděpodobné, že jejich omezenou životnost neprodloužíte ani těmi největšími kouzly.

Životnost terasy prodlouží i správná montáž

Vedle jakosti materiálu a způsobu výroby prken jsou pro životnost terasy a její náročnost na údržbu důležité i kvalitní návrh a správná, nejlépe profesionálně provedená montáž. To je také jeden z důvodů, proč někteří výrobci podmiňují možnost uplatnění často mimořádně velkorysé záruky na prkna (v případě WPC – WoodPlastic je to až 25 let) jejich dokonalou instalací přesně podle návodu.

Pokud už máte krásně navrženou a precizně usazenou terasu z kvalitního dřevěného kompozitu, možná jste zaregistrovali, že v průběhu prvních dvou měsíců došlo vlivem UV záření k vyzrávání barevných pigmentů ve dřevní složce. Po této době se už ale barva nemění, prkna nešednou a jejich přírodní odstín zůstává stále stejně atraktivní.

Terasová prkna z dřevěného kompozitu WoodPlastic® nevyžadují žádnou povrchovou údržbu. Není třeba je každoročně ošetřovat proti dřevokazným houbám, hmyzu nebo dále impregnovat. Kvalitní prkna z Bukovan neoprýskávají, nedrolí se a nevytvářejí třísky. Pokud se na jejich povrchu objeví plíseň, stačí použít standardní čisticí přípravek s bělidlem a následně je opláchnout vodou.

K čištění WPC nikdy nepoužívejte rozpouštědla

Prostor mezi prkny je třeba udržovat čistý, aby bylo zajištěno účelné odvodnění, proto se doporučuje terasu jednou za čas zamést. Na začátku a na konci sezóny je pak vhodné podlahu omýt běžnou mýdlovou nebo saponátovou vodou. Pokud je terasa v lokalitě, kde hrozí větší výskyt znečištění (např. prach nebo pyly), je třeba zabránit vzniku prachových stop a oplachovat ji častěji, nejlépe čistou vodou ze zahradní hadice nebo vysokotlakým čističem.

Péče o WPC terasu - zametení (foto WPC Woodplastic)

Vzhledem k tomu, že WPC materiály obsahují dřevitou složku, která má přirozenou nasákavost, můžou na nich olejové skvrny (například při grilování) zanechat stopy. V takovém případě je třeba skvrny co nejrychleji odstranit vodou, mýdlovou vodou, saponátem nebo odmašťovacím přípravkem. Klíčové je zapamatovat si jedno obecné pravidlo – při čištění WPC nikdy nepoužívejte rozpouštědla!

Péče o WPC terasu - zahradní hadicePéče o WPC terasu - kartáč

Tvrdost povrchu kvalitních WPC materiálů je srovnávána s tvrdostí dubu. Pokud však přesto dojde k poškrábaní povrchu prkna, vzniklé rýhy lze opatrně vyretušovat za použití jemného smirkového papíru nebo vykartáčovat měkkým ocelovým kartáčem, a to vždy ve směru vláken. Nejlepší je si to nejprve vyzkoušet na malém kousku terasy, někde na málo viditelném místě.

Péče o WPC terasu - houbička

Foto: Terasy WPC – Woodplastic, produktová řada Terafest