Neuspěchejte výběr cylindrické vložky

Výběr cylindrické vložky není vhodné uspěchat. Základní pravidla je třeba dodržovat vždy.

Ani v dnešním informačním věku není nákup cylindrické vložky vyloženě jednoduchou záležitostí. Pulty specializovaných obchodů často překvapí šíří nabídky nejrůznějších řešení od prověřených i méně známých výrobců rozličných cenových relací. Problém však může nastat ve chvíli, kdy zákazník žádá o objektivní radu – ne vždy se mu jí dostane. A kde ji hledat, to je většinou otázka. Více v článku “Neuspěchejte výběr cylindrické vložky”.

Přestože životnost kvalitní zámkové vložky se počítá na desítky let. Není však výjimka, že při špatném výběru je nutné měnit ji opakovaně v mnohem kratších cyklech. Důvodů bývá mnoho. Špatná volba vložky vzhledem k jejímu zatížení, montáž do nevhodných podmínek, ale také problémy, které mohou způsobit například špatné rozměry vůči dveřím a kování. A samostatnou kapitolou je pochopitelně úspora na nesprávném místě – tedy především nákup nekvalitní vložky, která se opotřebuje po několika tisícovkách cyklů.

Vybíráme podle ceny

V dnešní době je pro většinu zákazníků hlavním kritériem nákupu cena výrobku. Ale je nutné si uvědomit, že zámek slouží k zabezpečení vašeho majetku i soukromí, není radno v tomto případě šetřit. Nenechte si namluvit, že levný zámek zamyká stejně jako drahý. Ceny se dnes pohybují od 150 Kč do cca 5 000 Kč za cylindrickou vložku a je tedy jednoduché podlehnout dojmu, že na nákupu lze výrazně ušetřit (je výrazný rozdíl 450 Kč nebo 15 000 Kč při nákupu 3 vložek).  Pokud nám jde skutečně o spolehlivé bezpečí, je třeba toto kritérium přesunout až zcela na závěr, což uděláme i v tomto článku a k ceně se vrátíme ihned po kontrole všech parametrů.

Vybíráme podle rozměrů

Většina zákazníků chodí za nákupem, aniž by si uvědomila, že je nutné znát základní rozměry vložky. Při výměně dveří se zpravidla mění i jejich tloušťka a tím i délka cylindrické vložky. Na rozměr vložky má vliv rovněž typ dveřního kování (tzn. klika se štítem, případně madlo). Potřebné je tedy znát vzdálenost mezi středem otvoru pro upevňovací šroub cylindrické vložky a vnější hranou kování z vnější strany dveří a zároveň vzdálenost mezi středem otvoru pro upevňovací šroub cylindrické vložky a vnější hranou kování z vnitřní strany dveří. Tyto dvě hodnoty pak určují rozměry vložky. Zároveň vložka nesmí přesahovat okraj kování o více než 3 mm. Na webových stránkách výrobců cylindrických vložek jsou dnes k dispozici návody na správné zaměření vložky. Pokud si nevíte rady, je nejlepší vzít starou vložku s sebou a poradit se přímo na prodejně.

Také čtěte  Výpadek proudu - co na to čidla alarmů, garážová vrata nebo žaluzie?

Vybíráme podle bezpečnosti

Když pomineme cenu, je významným kritériem pro výběr cylindrické vložky její certifikace. Vložky se u nás certifikují zpravidla podle evropské normy EN 1627 a jsou rozlišeny do čtyř bezpečnostních tříd (RC 1–4). Každý odborník vám potvrdí, že dostatečným standardem pro zabezpečení bytů a rodinných domů je 3. bezpečnostní třída (RC 3). Pozor, je třeba si uvědomit, že na výběr zámku musí mít vliv kvalita a provedení dveří, i dveře a kování podléhají certifikaci. Bezpečnost obyčejných „papundeklových“ dveří nezvednete nákupem drahé a kvalitní vložky. V případě, že budete zamykat kůlnu či branku na zahradě, budete se poohlížet po 2. bezpečnostní třídě. Nejvyšší třída (RC4) je určena pro bezpečnostní dveře s vysokými požadavky na zabezpečení.

Samostatnou kapitolu tvoří tzv. stavební vložky, kterým se věnujeme v boxu níže.

Jak vypadá moderní cylindrická vložka

Vložka pro domácnosti – RC 3

  • Zinkové těleso zámku s vnitřními částmi z nerezového materiálu
  • Uzamykatelná oliva s pojistkou
  • Teoretická neopotřebitelnost díky valivým elementům nad stavítky
  • Univerzální modularita vložky
  • Orientační cena 800 Kč

Vložka pro domácnost i průmyslové využití – RC 4

  • Ocelové těleso zámku s vnitřními částmi z nerezového materiálu
  • 100% odolnost proti bumpingu a planžetování
  • Disková stavítka bez pružinkových částí zajišťují funkci i v extrémním klimatu a prašném prostředí
  • Možnost modulace šířky pro atypické šířky průmyslových dveří
  • Orientační cena 1300 Kč

Jak poznat kvalitního dodavatele

Ne vždy je nejrychlejší a nejjednodušší kupovat cylindrickou vložku přímo od výrobce. Zvláště když specializované zámkařské prodejny s výrobou klíčů dnes najdete takřka v každém okresním i krajském městě. Kvalitní firmu identifikujete podle šíře nabídky i služeb, nezřídka zde bývají vystaveny certifikáty jednotlivých výrobců, se kterými konkrétní firma spolupracuje. A jistě je podstatná také ochota zákazníkovi poradit a vyjít vstříc.

Nebojte se prověřit dodavatele na internetu a řídit se podle referencí. Důležitý je především jeho přístup k servisu, schopnost nastavovat prodávané cylindrické vložky (například pro systém generálního klíče) a také dodělávat klíče pro prodané vložky.

Také čtěte  Zářná budoucnost pro ohýbaná skla

Co je to „stavební vložka“

Tzv. stavební vložky, jsou levné výplně dveřních otvorů bez garantované kvality. Většinou neprochází žádnou certifikací, účelem výrobců je nabídnout funkční vložku za co nejnižší cenu, a to vždy na úkor bezpečnosti.

V nových objektech se používají zejména jako dočasné řešení, developeři předpokládají, že nový majitel bytu si ihned po nastěhování vymění stavební vložku za novou. To se bohužel velmi často neděje.

Vložku lze jednoduše překonat tichými zlodějskými metodami, v případě destruktivních kvůli málo odolným materiálům často stačí hrubá síla nebo jednoduché nářadí.