Aktuální průzkum: proti používání herbicidů na veřejných prostranstvích je 64% lidí, zásadně pak 41% dotázaných
Likvidace plevele na chodnících, v parcích a zahradách je stále diskutovanějším tématem. Přestože existuje mnoho ekologických variant, jak si s nechtěnou vegetací poradit, řada měst a obcí stále volí herbicidy, které jsou kvůli obsahu glyfosátu toxické, pravděpodobně pro člověka karcinogenní a pro zdraví lidí při přímém kontaktu velmi nebezpečné. Dostávají se do půdy, podzemních vod a následně do lidského organismu, kde mohou napáchat nevratné škody.
Průzkum vnímání likvidace plevelů herbicidy
Společnost Kärcher si nechala vypracovat na vnímání této otázky u agentury Rondo Data průzkum mezi 2100 respondenty ve věku 21 – 61 let z celé České republiky. Proti používání herbicidů na veřejných prostranstvích je 64% lidí, 41% dotázaných pak nesouhlasí zásadně. 17,6 procentu respondentů vadí zejména negativní dopad na přírodu, 23,5% vadí negativní dopad na přírodu a zároveň lidské zdraví. 22,9% dotázaných je proti tomuto typu produktů, ale nijak zásadně. Naopak 16% proti nim nic nemá, protože jsou funkční a 20,2% dotázaných tuto otázku vůbec neřeší.
Herbicidy jsou používané hlavně jako prostředek na likvidaci plevele a dalších nežádoucích rostlin v zemědělství. Řada měst a obcí je však používá při údržbě městské zeleně, chodníků a dalších ploch. Přestože obyvatelé českých měst dle průzkumu z valné většiny s používáním herbicidů nesouhlasí, a herbicidy s obsahem glyfosátu jsou v řadě zemí na seznamu zakázaných látek, Česká republika jejich používání prozatím dovoluje. Přitom právě při údržbě a čištění veřejných prostor se dají zvolit jiné neinvazivní a ekologické přístupy.
Řešení existují, ukazují to příklady
„Ve většině německých a rakouských měst, ale už i v některých českých městech, k věci přistupují s respektem k přírodě a zdraví obyvatel. Na zelených plochách používají ekologičtější varianty boje s plevelem, na chodnících a komunikacích navíc využívají jednoduché řešení, kde postřiky nejsou třeba, a tím je pravidelné zametání,“ říká Jan Dzúr ze společnosti Kärcher a dodává: „Při pravidelném zametání se včas odstraní semínka, ze kterých by jinak vyrostl plevel. Zametání kvalitním zametacím strojem odstraní také zárodky nechtěné vegetace a ostatní materiál, který podporuje růst vegetace. Funkčním řešením je také použití horké vody či páry, které dokáží zničit i kořeny plevele a jiných nežádoucích rostlin.“
Jak likvidovat plevel (nejen) v domácím prostředí – zajímá vás více?
O problematice likvidace plevelů a rostlin v něchtěných místech jsme psali dříve zde, jedná se o velmi oblíbený článek.
Další články
- Podzim na zahradě aneb až se zima zeptá
- Stylová terasa hokejového obránce Romana Poláka
- Moderní trendy ve vybavení zahrady a terasy
- Inspirace pro domácí kutily – dětský domek 1
- Čím a jak odstranit plevel z chodníků a cest
- Kompostér šetří starosti i peníze. Jaká jsou pravidla kompostování?
- Jakou sekačku by si vybral váš trávník?
- Kompostováním přeměníte bioodpad na kvalitní přírodní hnojivo
- I starší dům může být více ekologický a nákladově úspornější…
- Pád českého stavebnictví se prohloubil, červnová produkce klesla o desetinu
- Růstový trend starších domů i bytů pokračuje, v Praze ceny…
- Ikonický radiátor Zehnder Tetris získal prestižní Red Dot Design Award