Herbicidy na veřejných prostranstvích – 64% lidí je proti. Řešení?

748
Ilustrační foto hubení plevele

Aktuální průzkum: proti používání herbicidů na veřejných prostranstvích je 64% lidí, zásadně pak 41% dotázaných

Likvidace plevele na chodnících, v parcích a zahradách je stále diskutovanějším tématem. Přestože existuje mnoho ekologických variant, jak si s nechtěnou vegetací poradit, řada měst a obcí stále volí herbicidy, které jsou kvůli obsahu glyfosátu toxické, pravděpodobně pro člověka karcinogenní a pro zdraví lidí při přímém kontaktu velmi nebezpečné. Dostávají se do půdy, podzemních vod a následně do lidského organismu, kde mohou napáchat nevratné škody.

Průzkum vnímání likvidace plevelů herbicidy

Ilustrační foto hubení plevele na veřejných prostorech ve městech

Společnost Kärcher si nechala vypracovat na vnímání této otázky u agentury Rondo Data průzkum mezi 2100 respondenty ve věku 21 – 61 let z celé České republiky. Proti používání herbicidů na veřejných prostranstvích je 64% lidí, 41% dotázaných pak nesouhlasí zásadně. 17,6 procentu respondentů vadí zejména negativní dopad na přírodu, 23,5% vadí negativní dopad na přírodu a zároveň lidské zdraví. 22,9% dotázaných je proti tomuto typu produktů, ale nijak zásadně. Naopak 16% proti nim nic nemá, protože jsou funkční a 20,2% dotázaných tuto otázku vůbec neřeší.

Herbicidy jsou používané hlavně jako prostředek na likvidaci plevele a dalších nežádoucích rostlin v zemědělství. Řada měst a obcí je však používá při údržbě městské zeleně, chodníků a dalších ploch. Přestože obyvatelé českých měst dle průzkumu z valné většiny s používáním herbicidů nesouhlasí, a herbicidy s obsahem glyfosátu jsou v řadě zemí na seznamu zakázaných látek, Česká republika jejich používání prozatím dovoluje. Přitom právě při údržbě a čištění veřejných prostor se dají zvolit jiné neinvazivní a ekologické přístupy.

Řešení existují, ukazují to příklady

Zametací stroj Karcher MCM 600

„Ve většině německých a rakouských měst, ale už i v některých českých městech, k věci přistupují s respektem k přírodě a zdraví obyvatel. Na zelených plochách používají ekologičtější varianty boje s plevelem, na chodnících a komunikacích navíc využívají jednoduché řešení, kde postřiky nejsou třeba, a tím je pravidelné zametání,“ říká Jan Dzúr ze společnosti Kärcher a dodává: „Při pravidelném zametání se včas odstraní semínka, ze kterých by jinak vyrostl plevel. Zametání kvalitním zametacím strojem odstraní také zárodky nechtěné vegetace a ostatní materiál, který podporuje růst vegetace. Funkčním řešením je také použití horké vody či páry, které dokáží zničit i kořeny plevele a jiných nežádoucích rostlin.“

Jak likvidovat plevel (nejen) v domácím prostředí – zajímá vás více?

O problematice likvidace plevelů a rostlin v něchtěných místech jsme psali dříve zde, jedná se o velmi oblíbený článek.

Plevel v dlažbě - ilustrativní foto