Dnešním dnem, s potěšením zahajujeme na Bydlení Raz Dva, nový seriál „Inspirace pro domácí kutily“. Poskytneme prostor pro zajímavé výtvory českých kutilů v oblasti bydlení, stavby, zahrady. Podíváme se na užitečné vychytávky, budeme se snažit získávat fotografie mapující vznik díla, zjistit doporučení, tipy a triky pro zdárný postup, stejně jako perličky z průběhu výroby.
Načerpáme od Vás autentický popis, okolnosti vzniku, zajímavosti, doporučení i upozornění. Není nic těžšího, než se pustit do díla zcela poprvé, bez návodu a dokonce i bez inspirace. Věříme, že pomůžeme inspirovat, dodat odvahu dalším z vás, upozornit na chyby, poradit na co si dát pozor a na co myslet.
Na první kutilské akci se podíváme na parádní, schválně trochu kubistický, rodinný dům pro děti, chcete-li dětský domek či zahradní dům pro děti. Velmi povedené dokončené stavby jsme si všimli na facebookové skupině “KUTILOVÉ DOMÁCÍ – nápady, inspirace, domácí kutilství”. Pojďte se inspirovat, právě začínáme …
Inspirace pro domácí kutily – dětský domek 1, Petr Pauker
Osobní a kutilské začátky
Jak to vše vlastně začalo? Za hlavní faktory považuji lásku ke dřevu a narození mé dcery. Jelikož pocházím z vesnice, tak jsem již od malička ze dřeva něco vyráběl. Jako dítě autíčka, dále stolní PC, který jsem hrozně chtěl, ale rodiče na něj neměli. V pubertě i chatku pro své kamarády, kde jsme se pár let scházeli a potají kouřili.
V 15 letech, kdy sem si měl vybrat školu, tak moje maminka říkala ať jdu na truhláře, ale mě více bavily počítače, tak jsem vystudoval elektro obor, který měl k nim blíže.
Po pár letech, kdy jsme svépomocí postavili dům, jsem se k tomu opět vrátil a budoval vše potřebné k zázemí domu – dřevník s dílnou, přístřešek na auto a letos moderní pergolu a dětský baráček…
Zrození nápadu, inspirace
Po hodinách strávených u internetu a hledání toho pravého, jsem narazil na obrázky, které jsem ukázal manželce a bylo jasno. Manželka ani na chvilinku nepochybovala, že bych to nezvládl. Začal jsem tedy kreslit plánek. Když byl plánek hotov a spočítán potřebný materiál, stačilo jen objednat a čekat, než mi ho doručí.
I když máme velkou zahradu tak jsme řešili umístění, máme na zahradě krásný ořešák, na kterém jsem nejdříve chtěl stavět, ale zjistili jsme, že je nemocný, tak jsem z toho raději upustil. Našli jsme pro budoucí dětský domek krásně místo v rohu zahrady, odkud je nádherný výhled na řeku (i k sousedovi na slepice).
Materiál
Namátkou uvedu hlavní použitý materiál – jedná se o KVH hranoly, venkovní plášť je z palubek, ty jsou upevněny hřebíky ze sponkovacky, jinak všechno vruty. Na střeše je asfaltová šindel bobrovka.
Realizace
Bylo 8. července a já jsem začal nejdříve kopat patky, pak následovalo umístění roštu podlahy. Vše šlo podle plánu a stavba rostla jako z vody. Měl jsem v hlavě vše připravené, takže hrubá stavba byla za chvilku hotová.
Jednoho sobotního rána jsem odvezl dcerku k babičce a dědovi a mohl jsem se pustit do penetrace a následného stříkání barvy a šup večer bylo hotovo – ikdyž jsem byl šedý i já!
Řešení problémů
Pak jsem se pustil do druhého patra a balkónu a zde nastal problém – při hledání správné klouzačky jsem zjistil, že musí být umístěna ve výšce 150 cm a ejhle já to měl 180 cm. Chyba, která se stala už při kreslení návrhu. Samozřejmě jsem nechtěl, aby z toho byl skokanský můstek. Jak to vyřešit? Nenapadlo mě nic jiného, než se zeptat na internetu, ať mi kutilové poradí. Někteří se do mě pustili, že na to sem měl myslet už na začátku, ale už se stalo … Pak dokonce napsali ať pod klouzačkou výkopu díru a napustím vodu nebo ještě horší, nepoužitelné rady.
Nakonec byla prospěšná rada, ať udělám takovou menší podestu. Materiál jsem měl, tak šup do toho a bylo po problému!
Detaily a barvy dělají celkový dojem
Pak přišly na řadu detaily, do kterých se nikdy nikomu nechce, ale já věděl že bez toho by to nebyl můj vysněný baráček a myslím si, že ho to udělalo krásnější a útulnější!
Kombinaci barev jsme zvolili šedou, bílou a růžovou. Samozřejmě, aby zde dcerka trávila spoustu času, byla přidána i tabule na kreslení, pískoviště a horolezecká stěna. Sice je ještě malá, ale vše si hned oblíbila a musela vyzkoušet.
Každý se ptá, proč je tak veliký – no samozřejmě jsme ho dělal i pro sebe, až bude dcerka větší, tak s ní rád já nebo její kamarádi budou v létě přespávat a trávit své dny hraním. Tento baráček je prostě americký sen realizovaný v Rychnově nad Kněžnou.
Na realizaci domku padlo odhadem 100 hodin, ale myslím si, že ve volném čase ho budu ještě dál vylepšovat…
Jak se vám líbí?
Jak se vám výsledné dílko líbí? Naše hodnocení na pomyslné stupnici je ***** (maximum) a přejeme dcerce tohoto východočeského kutila mnoho příjemných chvil v tak krásném domečku i jeho okolí.
Poznámka
Hlavní text je autorský a autentický (Petr Pauker, 2019), byl jen redakčně mírně upraven a dokončen. Autor původně svoje krásné a inspirativní dílo vystavil i na facebooku, ve skupině KUTILOVÉ DOMÁCÍ – nápady, inspirace, domácí kutilství. Členy této příjemné tvůrčí skupiny zdravíme!
Další články
- Exkluzivní architektura – Kloof Road House v JAR
- Stavební a zahradní veletrhy a výstavy 2020 v ČR
- Den otevřených dřevostaveb 2019
- Co je dřevostavba a jaké druhy jsou?
- Oživte interiér díky novým barevným kombinacím
- Výpadek proudu – co na to čidla alarmů, garážová vrata…
- Očekává se suché léto. Jak se na něj připravit?
- Dvojitá fasáda splňuje náročné estetické i technické požadavky
- Plánujete rekonstrukci? 5 tipů aby vám to šlo líp
- Tepelná čerpadla – rozmar, nebo osvědčená technologie?
- Změna dispozice bytu může zásadně proměnit celé bydlení
- Budoucnost plastových oken – modulární systémy a nekonečná skelná vlákna