5 tipů jak připravit topný systém na zimu. Znáte je?

405

Sychravé počasí dává tušit, že topná sezóna již začíná. Řada lidí tak po více než půl roce uvádí opět do provozu topný systém. Na co si dát pozor, aby vše fungovalo tak, jak má, a v zimě nenastal nečekaný výpadek – napoví náš článek „5 tipů jak připravit topný systém na zimu. Znáte je?“.

1. Servis kotle – lépe později než vůbec

Pokud máte plynový kotel, ale ještě jste letos nepozvali servisního technika na pravidelnou kontrolu, připravte se na delší čekací lhůty. Většina lidí totiž nechává servisní prohlídky až na začátek topné sezóny a odborníci potom nestíhají řešit případné poruchy.

I tak je ale lepší si termín zarezervovat a nechat si kotel vyčistit a seřídit. Odborně udržovaný kotel má totiž menší spotřebu paliva, a hlavně předejdete riziku závažnější poruchy, nebo dokonce ohrožení zdraví únikem spalin.

Infografika servisní prohlídka plynového kotle (Thermona)

2. Topný systém není jen kotel

Kotel jede na plné obrátky, ale radiátory jsou stále studené? Zkuste je odvzdušnit. Během letních měsíců, kdy topný systém nebyl v provozu, se mohl do topného systému dostat vzduch, který se potom nahromadil v radiátorech. Topná voda jimi v takových případech nemůže dostatečně protékat a ohřívat je.

Radiátor litinový, žebrování, ilustrační (zdroj needpix.com)

Výsledkem je, že kotel stále topí vodu, ale v místnosti je zima a konce radiátorů jsou studené. Po odvzdušnění zkontrolujte, zda neklesl tlak vody v topném systému. Tlak otopné vody byste měli během sezóny pravidelně kontrolovat, alespoň jednou měsíčně – jakákoliv netěsnost systému se na něm totiž okamžitě projeví.

3. Nastavení termostatických hlavic

Termostatický ventil na topení - ilustrační

Pokud máte pokojový termostat ve stejné místnosti jako radiátory s termostatickými hlavicemi, zkontrolujte, zda jsou hlavice zcela otevřené. Požadovanou teplotu v místnosti potom regulujte pomocí termostatu. Pokud totiž budete chtít snížit teplotu v místnosti tak, že zavřete hlavice, termostat bude dále dávat kotli pokyn k vytápění. Budete tak zbytečně ohřívat vodu, která se do radiátorů ani nedostane.

4. Vlastnosti topného systému ovlivňují i rekonstrukce

Výměna oken nebo interiérových dveří přináší většinou změny v proudění vzduchu bytem či domem. Moderní – zejména plastová – okna dokáží místnosti prakticky hermeticky utěsnit. To stejné platí i o interiérových dveřích – pokud máte v koupelně plynový kotel, určitě byste měli dveře do koupelny vybavit větrací mřížkou, aby kotel mohl nasávat vzduch.

Servisní prohlídka plynového kotle technikem

Pokud jste zateplovali fasádu nebo střechu, pravděpodobně jste velmi snížili energetickou ztrátu budovy. Pozvěte topenáře, aby vám snížil výkon kotle na nové parametry, a vy tak skutečně ušetřili na vytápění.

5. Nečekejte, až starý kotel doslouží

Začněte během zimy sledovat náklady na vytápění a připravte se na případnou výměnu kotle v létě, kdy topný systém nevyužíváte. Pokud máte starý plynový kotel, zkuste si odečíst náklady na plyn na začátku a na konci topné sezóny. Moderní, kondenzační kotle mají v porovnání se svými atmosférickými předchůdci nižší spotřebu plynu, zhruba o 40 %.

Kondenzační kotel Thermona 14 na zdi

„Jejich cena navíc v posledních letech klesla, a tak například v Česku vyrobený kondenzační kotel THERM 14 KDN lze pořídit za cenu od 28 900 korun bez DPH. Sami si tak můžete spočítat, za jak dlouho se vám tato investice vrátí v podobě úspor za palivo. Navíc od nás dostanete tříletou záruku,“ uvedl Milan Kubíček, obchodní ředitel firmy Thermona, největšího českého výrobce plynových kotlů.