Nešetřete na tloušťce izolace. Investice se vám vrátí

Rodinný dům - ilustrační

Nešetřete na tloušťce izolace. Investice do ní se v budoucnosti několikanásobně vrátí

Kvalitní zateplení domu je základ spokojeného bydlení. Pokud váš domov při výstavbě či rekonstrukci správně zateplíte, ušetříte na energiích až o 70% více než v nemovitosti, kde zateplení chybí. Zateplení zvládnete i svépomocí, poraďte se ale s odborníky. Více v článku “Nešetřete na tloušťce izolace. Investice se vám vrátí”.

Brzkou návratnost investice umocní dobrý projekt

Podle dat z posledního sčítání lidu žije v Česku téměř polovina rodin v domech a bytech, které jsou starší více než 45 let. Oproti novostavbám je v těchto domech únik tepla doslova fatální. „Je-li v rodinném domě postaveném v šedesátých letech vůbec nějaká tepelná izolace, tak funguje opravdu jen minimálně. Pokud rodina utrácela za teplo ročně například čtyřicet tisíc korun, s kvalitním zateplením se její náklady ročně sníží o více než polovinu. Návratnost takové investice se pak pohybuje okolo deseti let,“ přibližuje Tomáš Kaláb z developerské firmy Kaláb.

Energetická náročnost budovy - ilustrační model rodinného domu

Kdo se plánuje pustit do zateplování, měl by mít v rukou kvalitní projekt. „Nad projektem by neměl nikdo jen mávnout rukou. Pro každou takovou práci je vhodné si najmout projektanta či architekta, který navrhne správný materiál, tloušťku izolace a také její kotvení, tedy celkovou skladbu konstrukce, která zohlední všechny známé skutečnosti. Samotnou realizaci už je možné provádět svépomocí, pokud s tím má stavebník alespoň nějaké zkušenosti,“ radí Libor Hrubý, odborný poradce z Centra pasivního domu.

Jaký materiál vybrat?

V České republice je nejpoužívanějším materiálem polystyren. Pro izolační práce existují dva typy. V prvé řadě jde o klasický pěnový, který vyniká lehkostí, snadnou opracovatelností a skvělými izolačními vlastnosti. Druhým typem je extrudovaný, jenž má zpevněný hladký povrch a snese velký tlak. Pro zateplení se využívají také minerální vaty, foukaná celulóza, ale také přírodní alternativy, mezi které patří například dřevovláknité izolace, sláma nebo konopí.

Také čtěte  Dívejte se jasně a vychutnáte si každý den

Tepelná izoplace domu - minerální vata

Který materiál je univerzálně nejlepší, se ale nedá říct. Tepelné izolace se liší jak tepelně izolačními funkcemi, tak požární odolností, únosností, nasákavostí, tepelnou kapacitou a mnoha dalšími faktory, na které je potřeba při výběru myslet. Jinou izolaci také použijeme na zateplení fasády, jinou na střechu a jinou například na zateplení suterénu. Rozdíl je také v typu stavby, zda se jedná o novostavbu, rekonstrukci, zděnou stavbu, dřevostavbu či zda jde o rodinný nebo bytový dům,“ doplňuje Hrubý.

Na zateplení nikdy nešetřete

Cena izolačního materiálu na kubík není nijak vysoká. Pokud například u polystyrenu zvětšit tloušťku z dvanácti na dvacet centimetrů, navýší to náklady o necelých pět procent. Proto pokud máte tuto možnost, na materiálu, a především na tloušťce nešetřete.

Zateplení šedým polystyrenem

„Návrh tloušťky je vždy individuální, ať už podle druhu a tvaru stavby, tak například podle použitého nosného systému, a především energetického standardu, který má daná stavba splňovat. I v tomto případě se ale raději poraďte. Volbu by měl vždy provést projektant či architekt a posoudit veškerá slabá místa a detaily, zda je obálka správně navržena a stavbě opravdu pomůže a bude fungovat,“ říká Hrubý.

Nezapomínejte ani na okna

Kvalitní zateplení, to není jen fasáda a střecha. Podle odborníků například nechráněnými okny uniká až třicet procent tepelné energie. Zabránit tomu mohou například venkovní rolety díky zatepleným hliníkovým lamelám. Zatímco v nevytápěné místnosti bez rolet může teplota přes noc klesnout až o tři stupně, při jejich použití je pokles poloviční.

Venkovní rolety - pohled z jídelny ven (zdroj Lomax)

„Rolety mohou díky omezení úniků tepla snížit celkové náklady na vytápění až o 10%. Podobně ekonomicky přívětivé jsou i v létě, kdy naopak omezí náklady na chlazení interiéru. Uživatel tak ve výsledku ušetří v řádech tisícikorun,“ uzavírá Jan Malysz ze společnosti Lomax.

Také čtěte  Novou dekádu začněte s novým šatníkem

Venkovní rolety - pohled zvenčí na RD (zdroj Lomax)

Plánujete zateplení? Cenný zdroj informací jsou také stavební výstavy

Pokud nad zateplením zatím váháte, jednou z možností cenného kontaktu s odborníky jsou stavební výstavy a veletrhy, které se každoročně konají po celé České republice. Výhodou je okamžitá odezva na obecné i konkrétní dotazy a získané rady od zkušených realizačních firem, prodejců materiálů. To vše s rychlou možností porovnání a utřídění získaných informací, často navíc akce doprovázejí i výstavní slevy.

Klíčová slova k článku: zateplení, izolace, investice, návratnost, náklady na vytápění, náklady za vytápění, náklady vytápění, kvalitní zateplení, dotace, tepelná energie, okna, fasáda, stěny, zateplení střechy, stavební otvory, okna, dveře, polystyren, šedý polystyren, minerální vata, foukaná celulóza, foukaná izolace, přírodní alternativy, dřevovláknitá izolace, sláma, konopí, úspora, ušetřit, ušetří, rok co rok, každý rok, projektant, architekt, odborník, výstava, výstavy, veletrh, stavební výstava, stavební výstavy, stavební veletrh, stavební veletrhy, realizační firma, svépomoc, svépomocí, prodejce, stavební materiál.