Ochrana domova s pomocí kamer – co se (ne)smí?

548
Chytrá kamera Netatmo, zde s ukázkou mobilní aplikace

Bezpečnostní kamery jsou stále dostupnějším prostředkem ochrany majetku, stejně jako součástí chytrých domácností, kde pomáhají i s dohledem nad dětmi a domácími mazlíčky. Jejich instalace a používání má však jistá omezení, s ohledem na ochranu soukromí ostatních lidí, která je nutné dodržovat. Více informací v článku “Ochrana domova s pomocí kamer – co se (ne)smí?”.

V České republice v současné době není nastavena jednotná právní úprava pro instalaci kamerových systémů v soukromém prostoru. Informace o podmínkách instalace kamerových systémů lze získat u Úřadu pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ), na jehož webových stránkách se nachází praktické příklady nasazení dohledových kamer i odpovědi na nejčastější otázky kolem ochrany osobních údajů. Shrňme si alespoň nejdůležitější pravidla.

Omezení záběru kamery pro zachování soukromí

Zákony chrání všechny, kteří se mohou dostat do zorného pole soukromých kamerových systémů, jako jsou kolemjdoucí, návštěvy, příbuzní nebo sousedé. Kamera instalovaná na soukromém místě proto vždy může snímat pouze toto konkrétní místo a její majitel nesmí snímat veřejné komunikace nebo domy a zahrady sousedů.

Některé kamerové systémy, včetně chytrých venkovních kamer Netatmo, plně v souladu s touto základní podmínkou umožňují díky funkci Alert-Zones definovat oblast, kterou bude kamera sledovat. To znamená, že i když zorné pole kamery přesahuje hranice pozemku a zabírá například i kolemjdoucí na ulici, lze tuto část záběru snadno skrýt. Takové kamery lze používat k zabezpečení domova bez rizika pokuty od dohledových orgánů.

Kamery se záznamem, nebo bez?

Další podmínky používání kamerových systémů se liší podle toho, zdali se jedná o kamery se záznamem, nebo slouží pouze k monitorování aktuální situace na sledovaném místě. Pokud nedochází k ukládání záznamu není instalace takového systému podřízena Obecnému nařízení o ochraně osobních údajů (GDPR) a podléhá pouze občanskému zákoníku a Listině základních práv a svobod (zde je definováno jak právo na ochranu soukromí, tak na ochranu zdraví a majetku). Obecně lze říct, že podle předpisů nesmí být ani takové kamery umístěny tak, aby příliš narušovaly soukromí cizích osob, ale zároveň není nutné, aby snímané osoby udělovaly k monitorování souhlas.

Také čtěte  První český dům z 3D tiskárny je na světě

K ochraně majetku se ale používají především kamery se záznamem a ten je pořizovat pouze se svolením dané osoby. Ovšem se zásadní výjimkou, kterou je pořízení záznamu za účelem zájmu ochrany osob a majetku. Majitel nemovitosti, který si pořizuje záznam z bezpečnostních kamer, se záběrem výhradně na svém pozemku, tedy žádné svolení nepotřebuje. Je ale vhodné na přítomnost kamerového systému upozornit, například štítkem na plotě, což může mít samo o sobě dostatečný odrazující účinek.

Opravdu chytřejší technologie

Chytrá venkovní kamera Netatmo - detail

Liší se také způsob, jak kamery záznam osob pořizují. Na rozdíl od běžných bezpečnostních kamer, které zaznamenávají pohyb každé osoby v záběru, spouští kamery Netatmo záznam podle požadavků uživatele. Díky technologii rozpoznávání obličeje dokáže kamera rozlišit mezi osobami, které uživatel zná, a neznámými narušiteli. Záznam lze aktivovat jen když kamera rozpozná neznámou tvář, a vypnout jej pro známé tváře členů rodiny. Takové nastavení záznamu poskytuje naprostý klid v soukromí domova.

Záběr z venkovní chytré kamery Netatmo

Netatmo si plně uvědomuje problémy spojené s ochranou osobních údajů a upřednostňuje bezpečnost dat uživatelů. Proto nabízí primárně lokální záznam videa na šifrovanou paměťovou kartu. Podle rozhodnutí uživatele je ale možné využít i ukládání do cloudu.

Bezpečnostní kamery ano, ale…

Domácí kamera Netatmo

Obecně tedy platí, že kamery pro osobní použití za účelem ochrany soukromého majetku mohou být umístěny v bytě (ale nikoli na společné chodbě), v rodinném domě, na zahradě nebo jinde na pozemku rodinného domu, s limitovaným výhledem na veřejné prostranství nebo na hranice sousedního pozemku. V rámci ochrany majetku lze také uchovávat záznam z těchto kamer.

Domácí kamera Netatmo - detail

O společnosti Netatmo

Netatmo je jedním z lídrů v oblasti chytré domácnosti, který navrhuje a vyrábí intuitivní inteligentní zařízení pro bezpečnější a komfortnější domov.

V roce 2012, kdy společnost vznikla, se zavázala nadále navrhovat a uvádět na trh zařízení, pro něž platí:

  • 100 % bez poplatků: bez předplatného a jiných nákladů
  • 100% zabezpečení: garance ochrany údajů a respektování soukromého života uživatelů
  • 100% průběžný vývoj: pravidelné aktualizace a přidávání funkcí zdarma
Také čtěte  Názor - Zbytečná daň z nabytí nemovitosti (konečně) končí

Netatmo v současnosti nabízí více jak desítku propracovaných zařízení a příslušenství pro chytrou domácnost.