Pojištění domácnosti vs. bezpečnostní prvky – jaký mají vliv?

Somfy Doorlock, klávesnice - a ilustrativně zloděj v pozadí

Pravdou je, že zatímco počty loupeží tuzemských domácností podle posledních statistik klesají, pojištění domácnosti, které může následky těchto nepříjemností zmírnit, se těší větší oblibě. Zástupci pojišťoven doporučují domácnosti vybavit i bezpečnostními prvky. Proč? O tom v článku “Pojištění domácnosti vs. bezpečnostní prvky – jaký vliv mají?”

Lepší zabezpečení se vhodně doplňuje s pojištěním

Bezpečnostní prvky “nad standard” jednak zmírňují rizika, působí preventivně, zároveň mohou mít pozitivní vliv i na celkovou výši následně vyplacené částky.

Víte, že mezi tyto bezpečnostní prvky lze přitom řadit nejen bezpečnostní dveře či alarm, ale také stínicí techniku nebo prvky chytré domácnosti?

Trocha čísel

Byt po vykradení zlodějem - ilustrativní foto

V loňském roce evidovaly policejní statistiky 6029 případů vloupání do rodinných domů, bytů a víkendových chat. Meziročně to znamenalo sedmiprocentní pokles. Podobně pozitivní vývoj lze zatím sledovat i v letošním roce, řada lidí však i přesto nechce nechat nic náhodě a svoji domácnost si pojišťuje.

Uzavření pojištění k nemovitostem - ilustrativně pro Direct pojišťovnu

Sjednání tohoto druhu pojištění jim totiž pomůže zmírnit nepříznivé následky nejen u vyloupení domácnosti. V loňském roce bylo podle statistik České asociace pojišťoven pojištěno téměř dva a půl milionu domácností. Podle mluvčí asociace Veroniky Nové přitom o toto řešení v poslední době zájem mírně roste. „Průměrný meziroční růst počtu smluv do konce roku 2019 u pojištění domácnosti dosahuje cca 2,9 procenta, například v loňském roce jsme zaznamenali o 70 123 pojištěných domácností více než v roce předešlém.“ sdělila.

Vyšší zabezpečení působí preventivně, zvyšuje také vyplacenou částku od pojišťovny

Kromě pojištění domácnosti se však lidé před loupežemi snaží bránit i různými formami zabezpečení. Ty přitom mohou mít určitý vliv i na samotné pojištění „Bezpečnostní prvky, ať už jde o zajištění domácnosti, případně i jiných prostor, jako je garáž, sklep, nebo kočárkárna, se určitě vyplatí. Nejen co se týče bezpečnosti, ale i samotného pojištění. Přímo na sjednávání pojištění a jeho výši u nás ovšem nemají bezpečnostní prvky vliv, vyplatí se ale v případě, kdy ke krádeži skutečně dojde,“ uvedla mluvčí Direct pojišťovny Nela Maťašeje.

Také čtěte  Pořízení malé solární elektrárny - a co s přebytky energie?

Lomax rolety

Čím je totiž prostor lépe zajištěn, tím se zvyšuje maximální částka, kterou pojišťovna za ukradené či poškozené věci vyplatí. To potvrzuje i Petr Přichystal ze společnosti Lomax, která se zabývá produkcí stínicí techniky či vchodových dveří. „Například předokenní rolety mohou být podmínkou pro vyšší krytí škod. Ačkoliv mají primární funkci stínění, bývají také osazeny bezpečnostními článkovými pružinami, které drží lamely v jedné rovině a brání jejich nežádoucímu mechanickému zvednutí. Pro potenciálního zloděje tak představují velmi komplikovanou překážku,“ uvedl.

Násobně vyšší kompenzace u lepšího zabezpečení

Lomax - čtečka otisku prstů Scaled

Jedním z nejzranitelnějších míst z hlediska krádeží a následného řešení následků s pojišťovnou mohou být vstupní dveře. Právě na nich mluvčí Direct pojišťovny demonstruje, jak se při různé míře zabezpečení může lišit míra kompenzace. „Například při vykradení bytu zajištěného zámkem s cylindrovou vložkou můžeme klienta vyplatit až do výše 250 tisíc korun. Pokud má dveře s bezpečnostním systémem, který zahrnuje bezpečnostní vložku i kování, dosáhne až na dvojnásobnou kompenzaci,“ doplnila Maťašeje s tím, že ještě výše se lze dostat s bezpečnostními dveřmi a elektronickou bezpečnostní signalizací.

Podobně se v tomto směru vyjadřuje i produktový manažer společnosti Somfy Jan Hrnčíř. „Záleží na smlouvě s konkrétní pojišťovnou nicméně obecně lze říci, že vhodné zabezpečení dveří je podmínkou pro plnění všech pojišťoven,“ doplnil.

Somfy Doorlock 2 v interiéru

Podle odborníků je z hlediska zabezpečení dobré myslet na více míst v domě či bytě. „Zabezpečení domácnosti je komplexní záležitost, která se netýká pouze dveří. Ideálně jde o kombinaci mechanických a elektronických překážek, které dohromady tvoří funkční celek.

Somfy One

Je vhodné je doplnit bezdrátovým alarmem Somfy One+ se záložní baterií, bezdrátovými čidly pro okna a dveře, které vyvolají poplach již při pokusu o překonání dveří či rozbití okna a interiérovými či exteriérovými kamerami,“ říká produktový manažer Jan Hrnčíř.

Také čtěte  Vyměňte kotel za nové vysokoteplotní tepelné čerpadlo a ušetřete

Kamera Somfy One 2Somfy - venkovní kamera

Člověk tak díky tomu může mít informaci již o vstupu pachatele na pozemek. Notifikace o poplachu na mobilní telefon a fotografie či videa z kamer pak mohou posloužit jak k včasnému zásahu policie, tak i k případné identifikaci pachatele.

Chytrá domácnost pomůže i při nepřítomnosti

Značnou nadstavbu z hlediska zabezpečení pak podle expertů představuje systém chytré domácnosti a její automatizace. „Platí to zejména pro období častých dovolených, typicky v létě, kdy domácnosti zůstávají prázdné. Díky automatizaci však lze simulovat situace, kdy se v domě či bytu někdo nachází, například pohybem žaluzií či rolet,“ uvedl Přichystal. Toto lze doplnit i například rozsvěcením a zhasínáním světel či pouštěním hudby, obecně však lze říct, že navození tohoto dojmu potenciálního zloděje odláká a na řešení pojistky v souvislosti s vykradením domácnosti tím pádem nemusí přijít řada.

Podobně přitom automatizace funguje i mimo dovolené. „Prakticky každému už se někdy v životě stalo, že zapomněl zamknout vstupní dveře. I kdyby byly z nejvyšší bezpečnostní třídy, pouhé zabouchnutí zloději cestu dovnitř značně zjednoduší. Systém automatického zámku však toto riziko eliminuje. Kromě toho může opět zvýšit krytí případných škod,“ uzavřel Petr Přichystal ze společnosti Lomax.

Další články

Také čtěte  Aby vše dokonale ladilo. Výběr umyvadla a vany znamená i správné doplňky