Kancelářská budova 50Hertz v Berlíně s fasádou ze skel Guardian

1009
Centrála 50Hertz v Berlíně se skly Guardian (52095797611)

50Hertz Netzquartier je kancelářská budova jen pár kroků od berlínské vládní čtvrti

Do soutěže o návrh pro nové sídlo německé společnosti 50 Hertz „50Hertz Netzquartier“ v Berlíně se přihlásilo 18 architektonických studií. Nakonec vyhrál návrh německého studia kadawittfeldarchitektur, který byl také v roce 2016 úspěšně zrealizován a budova tak mohla otevřít brány svým zaměstnancům. Skla do projektu dodala společnost Guardian Glass. Více v článku a fotogalerii „Kancelářská budova 50 Hertz v Berlíně s fasádou ze skel Guardian“.

Architektura 50Hertz Netzquartier

Budova se architektonicky prezentuje jako překrytí tří různých konstrukcí: horizontální podlaží, vnější síťová struktura a vnitřní oranžová jádra. Každé podlaží nabízí jako venkovní prostory několik balkónů, které lze využít jako pracovní prostory nebo místo pro odpočinek a relaxaci. Rámová konstrukce vytvářející síť rovnoměrně uspořádaných diagonálních vzpěr abstraktně symbolizuje účel společnosti (50Hertz je provozovatelem přenosové soustavy) a zároveň vizuálně odkazuje na železniční oblast s ocelovými mosty a viadukty v okolí areálu hamburského a lehrterského nádraží. V noci jsou jednotlivé podpůrné segmenty vnější konstrukce osvětleny, což vytváří dynamické čáry, které připomínají sinusové křivky.

Centrála 50Hertz v Berlíně se skly Guardian (52095797701)

Pozoruhodná je také poloha budovy v samotném centru Berlína v sousedství s Muzeem moderního umění a kulturní zónou „Am Hamburger Bahnhof“. Lokalita se nachází také v těsné blízkosti hlavního vlakového nádraží a parlamentní a vládní čtvrti se Spolkovým kancléřstvím, Spolkovým sněmem a Spolkovým ministerstvem školství a výzkumu.

Sklo použité pro fasády

Sklo vybrané pro fasády je Guardian SunGuard® SuperNeutralTM (SN) 62/34. Toto pokovené sklo s ochranou proti slunečnímu záření kombinuje výjimečnou solární ochranuvysokou propustností světla a nízkou hodnotou U 1,0. Díky tomu poskytuje výjimečnou kontrolu nad teplotou uvnitř budovy. Tato multifunkční vrstva minimalizuje potřebu umělého světla a nabízí vynikající tepelnou izolaci. Uživatelé budovy si tak po celý rok užijí příjemné klima.

Centrála 50Hertz v Berlíně se skly Guardian (52096299335)

První budova na světě s oceněním DGNB Diamant

Budova byla zároveň první na světě, která získala cenu DGNB Diamant oceňující budovu za její design, architektonickou dokonalost, stejně jako za vynikající ekonomické i ekologické kvality.

Centrála 50Hertz v Berlíně se skly Guardian (52096299270)

O Guardian Glass

Guardian Glass, hlavní obchodní jednotka společnosti Guardian Industries, je v celosvětovém měřítku jedním z největších producentů výrobků z plaveného, pokoveného a zpracovávaného skla.

Ve svých 26 závodech na výrobu plaveného skla po celém světě vyrábí společnost Guardian Glass vysoce kvalitní sklo k použití v exteriéru (jak komerčních, tak i rezidenčních budov) a na interiérové architektonické aplikace, pro dopravu a technické výrobky.

Sklo od společnosti Guardian najdete v domácnostechkancelářích, automobilech a také některých z nejznámějších architektonických pamětihodností na světě.