50Hertz Netzquartier je kancelářská budova jen pár kroků od berlínské vládní čtvrti
Do soutěže o návrh pro nové sídlo německé společnosti 50 Hertz „50Hertz Netzquartier“ v Berlíně se přihlásilo 18 architektonických studií. Nakonec vyhrál návrh německého studia kadawittfeldarchitektur, který byl také v roce 2016 úspěšně zrealizován a budova tak mohla otevřít brány svým zaměstnancům. Skla do projektu dodala společnost Guardian Glass. Více v článku a fotogalerii „Kancelářská budova 50 Hertz v Berlíně s fasádou ze skel Guardian“.
Architektura 50Hertz Netzquartier
Budova se architektonicky prezentuje jako překrytí tří různých konstrukcí: horizontální podlaží, vnější síťová struktura a vnitřní oranžová jádra. Každé podlaží nabízí jako venkovní prostory několik balkónů, které lze využít jako pracovní prostory nebo místo pro odpočinek a relaxaci. Rámová konstrukce vytvářející síť rovnoměrně uspořádaných diagonálních vzpěr abstraktně symbolizuje účel společnosti (50Hertz je provozovatelem přenosové soustavy) a zároveň vizuálně odkazuje na železniční oblast s ocelovými mosty a viadukty v okolí areálu hamburského a lehrterského nádraží. V noci jsou jednotlivé podpůrné segmenty vnější konstrukce osvětleny, což vytváří dynamické čáry, které připomínají sinusové křivky.
Pozoruhodná je také poloha budovy v samotném centru Berlína v sousedství s Muzeem moderního umění a kulturní zónou „Am Hamburger Bahnhof“. Lokalita se nachází také v těsné blízkosti hlavního vlakového nádraží a parlamentní a vládní čtvrti se Spolkovým kancléřstvím, Spolkovým sněmem a Spolkovým ministerstvem školství a výzkumu.
Sklo použité pro fasády
Sklo vybrané pro fasády je Guardian SunGuard® SuperNeutralTM (SN) 62/34. Toto pokovené sklo s ochranou proti slunečnímu záření kombinuje výjimečnou solární ochranu s vysokou propustností světla a nízkou hodnotou U 1,0. Díky tomu poskytuje výjimečnou kontrolu nad teplotou uvnitř budovy. Tato multifunkční vrstva minimalizuje potřebu umělého světla a nabízí vynikající tepelnou izolaci. Uživatelé budovy si tak po celý rok užijí příjemné klima.
První budova na světě s oceněním DGNB Diamant
Budova byla zároveň první na světě, která získala cenu DGNB Diamant oceňující budovu za její design, architektonickou dokonalost, stejně jako za vynikající ekonomické i ekologické kvality.
O Guardian Glass
Guardian Glass, hlavní obchodní jednotka společnosti Guardian Industries, je v celosvětovém měřítku jedním z největších producentů výrobků z plaveného, pokoveného a zpracovávaného skla.
Ve svých 26 závodech na výrobu plaveného skla po celém světě vyrábí společnost Guardian Glass vysoce kvalitní sklo k použití v exteriéru (jak komerčních, tak i rezidenčních budov) a na interiérové architektonické aplikace, pro dopravu a technické výrobky.
Sklo od společnosti Guardian najdete v domácnostech, kancelářích, automobilech a také některých z nejznámějších architektonických pamětihodností na světě.
Další články
- Okna se skly z tekutých krystalů jako moderní prvek stínění
- One Blackfriars Londýn – inspirováno sklářským géniem, umožněno technologií
- Různá zasklení v nejvyšší rezidenční budově ve švédském Stockholmu
- Netradiční architektura – dům vyrůstající z moře v Dánsku
- Nádherné výhledy z luxusní rezidence v Alicante díky sklům Guardian
- Architektonicky zajímavý A3 building v Sofii se skly Guardian Glass
- Budapešť Váci Greens – kancelářský komplex se skly Guardian
- Nerušené výhledy ze 45.patra sky lounge Uncle v Londýně
- Staré kanceláře za nové bydlení v Haagu s Guardian Glass
- OC Minto Německo – architektura i unikátní vlastnosti skla
- Představujeme vlastnosti skla – Projekt Pouštní dům
- Oceňovaná Aviatica v Jinonicích se skly Guardian