2022 – kdy koupě nemovitosti ochrání i před vysokou inflací?

732
Ekospol - nabídka Hodkovičky

Vysoká inflace, jakou od 90. let minulého století nepamatujeme, nepůsobí potíže jen kvůli rapidně rostoucím cenám zboží i služeb. Vrásky na čele dělá lidem i kvůli jejich úsporám, které znehodnocuje. Patnáctiprocentní inflace, ke které se pomalu blížíme, sebere z každých sto tisíc korun 15 tisíc. Jednou z mála bezpečných možností, jak tomu zabránit, je koupě nemovitosti. Růst jejich cen u nás dlouhodobě překonává inflaci. Více v článku „2022 – kdy koupě nemovitosti ochrání i před vysokou inflací?“.

Názorný příklad

Názorné je to například na pražském rezidenčním trhu. Cena nového bytu v prvním čtvrtletí letošního roku meziročně stoupla o pětinu, čímž překonala i současnou inflaci, která podle statistiků v dubnu činila 14,2 procenta. Nemovitosti ale zdražují napříč regiony a to včetně starších domů a bytů. Jejich koupě se proto vyplatí i za hranicemi hlavního města.

Nemovitosti vyhrávají i v porovnání s jiným typem investice, který Češi často vyhledávají – podílovými fondy. Podle Asociace pro kapitálový trh majetek Čechů v podílových fondech v letošním prvním čtvrtletí klesl o 6,5 miliardy korun. Nejvíce klesaly fondy smíšené, které kombinují investice do termínovaných vkladů, dluhopisů a akcií na kapitálovém trhu nebo do otevřených podílových fondů. Opačným směrem, tedy k růstu, zamířily mimo jiné fondy nemovitostní, což jen podtrhuje výhodnost investic do nemovitostí.

Uvědomuje si to stále více individuálních investorů, kteří volí většinou byt jako nejvhodnější zajištění peněz proti jejich inflačnímu znehodnocení. Pokud koupený byt pronajmou, výnos se jim ještě zvýší. I proto se podíl investorů na celkovém počtu kupujících nových bytů zvětšuje a růst bude i v budoucnu.

Ekonomické pravidlo, které funguje

Vybrat vhodný byt, který přinese zhodnocení, přitom není nic složitého. Stačí se držet jednoduchého Korcova pravidla, které říká, že cena menších bytů do 50 metrů čtverečních musí být maximálně dvacetinásobek ročního nájemného v daném místě. To platí univerzálně a ve všech lokalitách.

RNDr. Evžen Korec, CSc., generální ředitel a předseda představenstva EKOSPOL a. s.