Okna se skly z tekutých krystalů jako moderní prvek stínění

1190
Orkla City Oslo - Guardian Glass (foto 67)

Skla z tekutých krystalů zpříjemňují život zaměstnancům v kancelářském komplexu Orkla City

Cílem projektu Orkla City bylo vybudovat nové sídlo společnosti Orkla, předního norského dodavatele spotřebního zboží. (Nejen) kancelářský komplex o úctyhodné rozloze 19 500 metrů čtverečních se nachází v norském hlavním městě Oslo, ve tvrti Skøyen. O zasklení se postarala společnost Guardian Glass. Více informací a fotek přinášíme v dnešním článku “Okna se skly z tekutých krystalů jako moderní prvek stínění”.

Orkla city Oslo - Guardian Glass (foto 51)

Tvůrci projektu chtěli uvnitř budovy vytvořit miniaturní město, ve kterém budou mít obyvatelé vše potřebné k životu pod jednou střechou. V budově se tak nachází kromě kancelářských prostor i rezidenční byty, obchody a restaurace.

Orkla City Oslo - Guardian Glass (foto 02)

Jak skloubit spokojenost uživatelů s nároky na životní prostředí a moderní vzhled?

Chránit vnitřní prostor před sluncem, a přitom zachovat světlo – to je časté dilema všech architektů. V Orkla City však nebylo možné použít žaluzie ani tónovaná skla, protože brání průniku denního světla i v zimě, kdy je za chladného norského počasí slunce nejvíce potřeba. Dalším významným aspektem byl energetický výkon budovy, v případě použití velkých zasklených ploch je klíčové najít dokonalou rovnováhu mezi tepelnou izolací a propustností.

Velkou prioritou bylo také pohodlí uživatelů. Architekti brali v potaz jejich vizuální i akustický komfort. V projektu Orkla City se totiž okolní příroda Osla nachází velmi blízko. Z horních pater nabízí budova pěkné výhledy na fjordy na jedné straně a hory na straně druhé.

Orkla City Oslo, kavárna - Guardian Glass (foto 20)

V bezprostřední blízkosti kanceláří jsou navíc vlakové koleje a rušné dopravní tepny, použití správného zasklení pomáhá zajistit celkový akustický komfort. Obyvatelé budovy mohou vnímat okolní prostředí a holisticky se spojit s vnějším světem. Zároveň zůstávají v pohodlí a komfortu moderní interiérové architektury.

Orkla City Oslo - Guardian Glass (foto 09)

Unikátní dynamické zasklení z tekutých krystalů

Architekti usoudili, že optimální volbou budou vysoce účinná trojskla od společnosti Guardian Glass. Fasáda je složená z vysoce selektivního protislunečního skla nabízející velkou propustnost světla při nízké hodnotě g v kombinaci s vrstveným akustickým sklem s nízkým emisním faktorem, které dále zlepšuje hodnotu Ug a zvukovou izolaci.

Také čtěte  Různé příčiny rosení plastových oken přehledně

Fasáda pomáhá předcházet přehřívání během slunečných dnů. Protože však trojité zasklení nedokáže zabránit oslnění způsobenému sluncem, byla nutná instalace dodatečných žaluzií.

Orkla City Oslo - Guardian Glass (foto 68)Orkla City Oslo, kavárna - Guardian Glass (foto 22)Orkla City Oslo, kavárna - Guardian Glass (foto 25)

Samostatnou kapitolou je společná kafeterie v budově, která je místem setkávání a relaxace. Blokování výhledu žaluziemi a přerušení přirozeného proudění vzduchu tak nepřicházelo v úvahu. Pro vyřešení problému s oslněním a další zlepšení hodnoty g bez nutnosti instalace žaluzií bylo na západní fasádě kavárny použito dynamické sklo z tekutých krystalů eyrise®. Více k instalaci dynamického zastínění v projektu Orkla City zde.

Orkla City Oslo - detail Eyerise (foto Eyerise web)

Grant od vládní agentury pomohl vzniknout střešnímu parku se solárními panely

Tvůrci projektu navíc chtěli v budově realizovat inovativní ekologická řešení, a tak se rozhodli zažádat o grant vládní agenturu Enova. Jeho zisk pomohl zavést několik energetických opatřeních včetně střešního solárního parku, který dodává energii do budovy a je kompletně poháněn inteligentními energetickými systémy.

Další solární panely byly zabudovány do balkonových zábradlí, tím se zakryly neestetické technické prvky na spodní zelené střeše.

Orkla City Oslo - Guardian Glass (foto 58)Orkla City Oslo - Guardian Glass (foto 63)

Projekt Orkla City byl otevřen na jaře roku 2019.

O společnosti Guardian Glass

Guardian Glass, hlavní obchodní jednotka společnosti Guardian Industries, je v celosvětovém měřítku jedním z největších producentů výrobků z plaveného, pokoveného a zpracovávaného skla.

Použité fotografie: Guardian Glass a Eyerise.

Další články

Také čtěte  Světová architektura roste 20 minut od Prahy - Oaks Prague