Mýty kolem mytí (a údržby) plastových oken – jak na to a jak ne

1452
Čištění oken - mytí skel 1

Na mytí oken má každý svůj vlastní názor a postup, někdy se dokonce dědí z generace na generaci. Co je tedy dnes nejlepší? Speciální vysavač, obyčejná stěrka, nebo noviny? Vyzkoušeli jsme to za vás! Více se dozvíte v článku a tipech „Mýty kolem mytí (a údržby) plastových oken – jak na to a jak ne“.

Samotné mytí oken

Asi se shodneme, že okna je dobré mýt alespoň dvakrát za rok – v létě, kdy na nich ulpí spousta prachu a pylu, a po zimě, kdy bývají špinavá nejen zvenku, ale i zevnitř od rukou dětí, které vyhlížely Ježíška.

Nejprve je dobré odstranit hrubé nečistoty, prach, možná i zbytky listí či hmyzu vysát běžným domácím vysavačem.

Čištění oken - vysátí hrubých nečistot

Pro následné „omytí z nejhoršího“ opravdu postačí běžný saponát a voda. Nesmí se ale používat abrazivní prostředky (např. tekutý písek), které by mohly plastové profily poškrábat. Začneme s okenními profily (rámy oken i křídel) zvenku, zevnitř a pak teprve umyjeme sklo. Vodu mezi jednotlivými kroky i následně měníme za čistou.

Čištění oken - očištění vnějších částí

Velkou výhodou je samozřejmě speciální vysavač na okna (aku stěrka), který zabrání tomu, aby špinavá voda stékala dolů a dále znečišťovala sklo, profil i parapet. Navíc taková aku stěrka okno dokonale umyje a není pak už většinou potřeba ho leštit.

Pokud nemáme doma elektrickou stěrku, můžeme použít tu klasickou. Musíme dát ale pozor, aby neměla ostré kovové hrany, které by také mohly okno poškrábat.

Čištění oken - vysavač na okna - aku stěrka

Tip – proč nemyjeme okna za mrazu?

Není to proto, že by se nám těsnění mohlo mrazem poškodit. Okno je venkovní prvek a mráz musí vydržet. Ale mokré těsnění by se mrazem mohlo „přilepit“. Při dalším otevření okna bychom ho mohli od/roztrhnout. Takové těsnění už pak neplní svou funkci.

Myjeme a čistíme – nejen skla

Doporučit však nemůžeme parní čističe, které produkují páru o teplotě vyšší než 60 °C. Takto vysoká teplota poškozuje těsnění,“ upozorňuje Petr Sýs, technický a produktový manažer výrobce PVC okenních profilů Deceuninck.

Čištění a údržba oken a dveří - vyčištění odtokových kanálků zevnitř

Zapomenout nesmíme ani na vyčištění odtokových kanálků, třeba špejlí nebo párátkem. Jejich průchodnost je důležitá, aby se v drážce rámu nehromadila voda, ať už ta zkondenzovaná nebo třeba zateklá během nárazového deště. Z venkovní strany je důležité opatřit odtokové kanálky krytkou (okapničkou). Ta zase brání zpětnému průniku vody do rámu okna při prudkém dešti a větru.

Na závěr můžeme okna přeleštit hadříkem z mikrovlákna (který nepouští chloupky) nebo klasicky novinami, ideálně s využitím antistatického přípravku, který brání opětovnému usazování prachu – alespoň po nějakou dobu. Existují i speciální čističe (Deco-clean), které dokážou z PVC profilů odstranit třeba pokreslení fixou.

Čištění oken - leštění skel

Pozor – nikdy rámy nečistěte organickými rozpouštědly, ředidly, louhem nebo kyselinami.

Údržba a seřízení oken

„Obecně doporučujeme si na seřízení oken a dveří pozvat servisní firmu, ideálně tu, která okna dodávala. Kování je nepřeberné množství typů a s každým typem se zachází trochu jinak. Při neodborných pokusech o seřízení může dojít k tomu, že se funkčnost (těsnost) okna naopak ještě zhorší,“ varuje Petr Sýs.

U oken by to možná zručný a poučený laik ještě zvládl, ale u dveří je to ještě složitější. Kdo by se chtěl do seřizování kování pustit sám, najde četné videonávody na YouTube. K seřízení přistupujeme, když je potřeba, tzn. když jdou okna a dveře špatně zavírat nebo pozorujeme, že hůře těsní.

Co však doma sami zvládneme, je alespoň jednou do roka promazat veškerá kování, tj. všechny kovové části, které po otevření okna vidíme – panty, táhla kování, uzavírací body. Mezi vhodné lubrikační prostředky patří mazací olej pro šicí stroje či vazelína (ideálně ve spreji) na kování, mastek na ošetření těsnění.

Čištění a údržba oken a dveří - promazání kování

Naopak se nepoužívají mazací prostředky obsahující kyseliny a pryskyřice, protože by mohly těsnění poškodit. Vhodné nejsou ani kuchyňské oleje.

Promazáním ochráníme kování před vlhkostí a korozí a výrazně tak prodloužíme užitné vlastnosti a životnost celého okna.

Dotáhnout můžeme také kliky. Posuneme plastovou krytku pod klikou a křížovým šroubovákem dotáhneme dva šroubky, které vlastně drží kliku vůči kování. Tento spoj se používáním „ochodí“ a bývá někdy příliš volný.

Čištění a údržba oken a dveří - dotažení klik

Tip: Co když mi okno otevřené „na ventilačku“ vypadne?

Dnes už mají všechna nová okna/dveře (francouzská okna) pojistku proti chybné manipulaci, ale u starších oken/dveří se to skutečně může stát.

V případě „vypadnutí“ křídla hlavně neotáčíme bezhlavě klikou. Jednou rukou držíme kliku a druhou zavřeme okno. Pak otočíme klikou do polohy „otevřeno“ (klika míří vodorovně) a zatlačíme okno zpět až do rámu. Dáme kliku do polohy „zavřeno“ (klika míří dolů) a je to.

Článek přinášíme ve spolupráci se společností Deceuninck, spol. s r.o.

Deceuninck Group

Společnost Deceuninck byla založena v roce 1937. Dnes patří mezi 3 největší výrobce PVC a kompozitních profilů pro okna a dveře. Centrála sídlí v belgickém Hooglede-Gits. Deceuninck má 15 výrobních závodů, 21 skladů a distribučních center, která zajišťují servis a rychlou dodávku zákazníkům. Společnost se zaměřuje na inovace, ekologii a design.

Deceuninck, spol. s r. o.

Česká pobočka byla založena roku 1993. Už více než čtvrt století tedy úspěšně působí na českém, slovenském a maďarském trhu. Zajišťuje zde prodej, technickou podporu a zákaznický servis okenních a dveřních systémů Deceuninck i stavebních systémů, jako jsou terasy z kompozitního materiálu Twinson či hliníkové fasádní obklady Premium.