Exkluzivní architektura – Kloof Road House v JAR

Kloof Road House, Johannesburg

Exkluzivní dům, do kterého se v dnešním povídání a prostřednictvím úžasných fotek vypravíme, se nachází na úpatí přírodní rezervace v Bedfordview, Johannesburgu, v Jihoafrické republice. Kloof Road House je vynikající projekt architektů společnosti Nico van der Meulen. Čtěte dále v článku “Exkluzivní architektura – Kloof Road House v JAR”.

Splněná přání investora

Zadáním klienta byl rodinně zaměřený dům vhodný pro vnitřní i venkovní zábavu, maximalizující severní výhledy. Výsledkem je “sochařský” kus architektury o rozloze 1100 m², který je extrémní transformací dříve skromného příběhu. Každá místnost v domě se otevírá vnějším prostorám, propojujíce dům se zahradou, zaručující bydlení uvnitř i venku.

Werner van der Meulen použil tvarované ocelové formy, které dům obalují, a struktury rámu použitím “parazitní” architektury. Z ulice s velkoryse navrženou ohradní zdi s černými ocelovými geometrickými tvary pomalu napovídá, že toto není obyčejné architektonické dílo.

Černá ocelová posuvná vrata uzavírají čtyři nové garáže, které byly přistavěny k původní části domu, a kombinují sochařské ocelové formy strážního domku s “porte cochere” (zastřešený prostor pro vjezd aut vedoucí do objektu, nebo do dvora). Diagonální světelné pásy vsazené ve vstupní stěně vytváří v noci abstraktní vzor, který směruje návštěvníky ke vstupní bráně.

Použité materiály

V Kloof Road House byly použity převážně ocel, sklo a beton a byly integrovány do designu, od ohradní zdi až po interiér.

Šikmá ocelová střecha vstupní haly se klene přes dvojitá okna a vchodové skleněné dveře, zatímco tvarované ocelové schodiště je viditelné skrz okno.

Stěna vchodu je obložena přírodním dřevem se strukturou rybích kostí, aby změkčila tvrdost oceli, skla a betonu v tvarovaném interiéru domu, zatímco stropní protisvětla vytváří interiér beze stínů.

“M Square Lifestyle” design přenáší architektonický koncept Kloof Road House do interiéru. Ocelové děrované panely a beton byly použity v interiérových prvcích, přičemž konstrukce osvětlení podtrhuje odvážné tvary domu a definuje úhly.

Také čtěte  Infotherma 2020 - vše kolem vytápění a úspor energií

Beton, sklo a ocel vizuálně propojují interiér a exteriér, hladce propojují architekturu a design interiérů. Nábytek, dekory a vybavení světly, která dům doplňují, pocházejí všechny z nabídky M Square Lifestyle.

Podpis Nico van der Meulen

Poznávacím znamením architekta Nico van der Meulena je plynulé spojení vnitřních a venkovních prostor a je dosaženo díky použití skleněných bezrámových zasouvacích dveří, transformující zastřešený prostor (lanai) do prodloužení obývacího pokoje.

Dvouprostorový obývací pokoj a jídelna, kuchyň a zastřešený prostor (lanai) se nachází v otevřené části a soudržně spojují jedno do druhého, leštěnou betonovou podlahou vedou k zastřešenému prostoru.

Šikmé sloupy nosných ocelových nosníků jakoby proráží dvojitý prostor. Tyto konstrukční prvky byly navrženy tak, aby ukázaly skulpturální prvky, zatímco umístěné sochy doplňují tyto konstrukční prvky budovy.

Energetická efektivnost stavby byla velmi důležitá, proto bylo rozhodnuto již v rané fázi projektu o použití vodního podlahového vytápění, připojeného k solárním panelům a tepelnému čerpadlu, a to pro vytápění i chlazení. To bylo instalováno již pod leštěnou betonovou podlahu pro dobrou tepelnou vodivost.

Dům

Kloof Road House má čtyři ložnice s vlastní koupelnou; dva dětské pokoje a pokoj pro hosty se nachází v přízemí a hlavní ložnice se nachází v patře. Hlavní ložnice má velký otevřený balkon s širokým výhledem na obzor, zatímco jakoby otevřená koupelna se rozpíná přes roh do rozlehlé šatny.

Hlavní apartmá má vlastní obývací prostor s televizí a krbem, stejně jako mini kuchyňkou a barem.

“Pyžamový salonek” a herna se nachází v patře a má výhled přes dvojprostorový obývací prostor a kuchyň. Vede na severně umístěný balkón formující střechu lanai, nabízející výhled na zahradu i výhledy do dáli.

Vznášející se, 12x8m velký pavilon, se nachází v nižší úrovni svažující se zahrady a nabízí v plném rozsahu pohled na severní fasádu, stejně jako Koi jezírko a severní výhled na Sandton. Pavilon umožňuje bezstarostnou zábavu u bazénu s otevřeným ohništěm vedle něj, stejně jako grilování a bar uvnitř.

Také čtěte  Bydlení v době pandemie? Vrcholný luxus v ráji

Projekt byl kromě předchozích ocenění, navržen v letošním roce na cenu SAISC (South African Institute of Steel Construction), ale finalisté v době vydání článku ještě nebyli vybráni. Web archilovers jej označil titulem Best archilovers project 2015.

Komentář a další fotogalerie

M Square Lifestyle Design znamená praktický interiérový design, který vytváří výrazná a moderní konstrukční řešení, zatímco M Square Lifestyle Necessities je luxusnější nábytek a showroom dekorů s výběrem nejlepšího dovozového nábytku z designérských studií po celém světě. Obě společnosti byly založeny ve spolupráci s architekty z Nico van der Meulen.

Článek je z materiálů architektonického studia Werner van der Meulen. Pracuje s autorizovanými fotografiemi – pro ještě lepší vhled do celkového vyznění i detailů projektu neopomeňte navštívit další dvě fotogalerie níže.

Fotografie: David Ross a Barend Roberts
Další fotografie Kloof Road House naleznete ZDE
Další téměř padesátka fotografií na webu archilovers ZDE – archilovers best project 2015.
Webové stránky architektů: www.nicovdmeulen.com

Podívejte se na kanceláře, kde architekti Nico van der Meulen tvoří, ZDE .