Jak se (také) bydlí v Česku – díl 1

Vila Barrandov (Zumtobel) - pohled zvenčí v noci

Jako maják vzhlížející do všech světových stran se tyčí nad Prahou rezidenční vila postavená na Barrandovských skalách, která je nepřehlédnutelná nejen díky své poloze, ale i funkcionalistickému vzezření. Ač stavba vznikla v roce 2010, pohled na ni vás dost možná přenese do 30. let, kdy se Barrandov těšil pověsti „malého Hollywoodu Východu“. Na samotném projektu se podílel architekt Jiří Košťál se svými kolegy z ateliéru Studio AM, s.r.o. My se do tohoto jedinečného kousku české architektury podíváme prostřednictvím společnosti Zumtobel Group, která dodala kompletní světelné řešení. Více ve fotogalerii a v článku “Jak se (také) bydlí v Česku – díl 1”.

Jedinečná poloha byla určující

Vila Barrandov (Zumtobel) - výhled z jídelny

Barrandovská vila o rozloze 1000 m2 disponuje jedním přízemním podlažím a třemi nadzemními podlažími. „Jednoznačně nejsilnější částí projektu je jeho poloha, která předurčila architektonický koncept záměru,“ uvedl architekt projektu Jiří Košťál. Ojedinělá poloha byla příčinou „obrácené dispozice“, kdy obytné podlaží s terasou po obvodu a panoramatickým výhledem je ve třetím patře, a naopak ložnicové podlaží je o patro níže. Vila disponuje také výtahem, vnitřním a venkovním bazénem nebo saunou.

Vila Barrandov (Zumtobel) - pohled zvenčí ve dneVila Barrandov (Zumtobel) - venkovní bazén a posezení ve dneVila Barrandov (Zumtobel) - vnitřní bazén

Pojďme nahlédnout do patra s obývacím pokojem, jídelnou a kuchyníVila Barrandov (Zumtobel) - obývací pokoj je dokola propojený s jídelnou a kuchyníVila Barrandov (Zumtobel) - výhled z jídelnyVila Barrandov (Zumtobel) - kuchyně s jedinečným výhledemVila Barrandov (Zumtobel) - schodiště a výtah, pokojeVila Barrandov (Zumtobel) - pohled k vnitřnímu bazénu

Komplexní osvětlení bez oslnění

Jedinečná poloha vily také ovlivnila projekt osvětlení. „Řešili jsme zejména nenásilné zvýraznění architektury po západu slunce a taktéž jsme dbali na rozmístění svítidel při pohledu zvenku,“ uvedl ředitel společnosti ZG Lighting Czech Republic Jan Vacek.

Vila Barrandov (Zumtobel) - svítání/soumrakVila Barrandov (Zumtobel) - venkovní bazén večerVila Barrandov (Zumtobel) - jídelna večerVila Barrandov (Zumtobel) - bar

Osvětlením dodaným společností Zumtobel Group je nasvícen celý interiér i exteriér včetně terasy, schodiště, vstupů a prostranství před garáží. „Po dohodě s panem architektem byla použita svítidla s homogenními vyzařovacími charakteristikami se speciální optikou pro společenské prostory a spotová svítidla pro zvýraznění prvků,“ doplnil Jan Vacek. Speciální optika vyniká svými anti oslňujícími vlastnostmi, kdy při přímém pohledu do svítidla nedochází k oslnění ani při nastavení vysoké intenzity přes 500 luxů.

Také čtěte  Názor - Zbytečná daň z nabytí nemovitosti (konečně) končí

Vila Barrandov (Zumtobel) - schodiště do patra

Celý světelný systém je napojený na protokol DALI pro jednoduché a inteligentní ovládání řízení osvětlení. V objektu nechybí dotykové panely s přednastavenými scénáři pro jednotlivé situace vyžadující odlišný typ osvětlení, jako například sledování televize, soustředěná práce či návštěvy přátel.

Vila Barrandov (Zumtobel) - pohled zvenčí v noci

Navštivte další zajímavé architektonické objekty

Další díly ze seriálu Jak se (také) bydlí v …, kde s fotoaparátem a výkladem navštěvujeme zajímavé domy k soukromému bydlení, najdete zde .

Za prohlédnutí také stojí návštěvy bydlení slavných , nebo další architektonické kousky .