Zářná budoucnost pro ohýbaná skla

415
Budova ING Amsterdam, Nizozemsko, ohýbaná skla - foto č.1

Zářná budoucnost pro ohýbaná skla. Odborné znalosti během jeho zpracování jsou klíčem k úspěchu

Jen málo architektů je omezeno svou představivostí, nicméně mnozí jsou limitování stavebními materiály, se kterými pracují. Pokud jde o skleněné fasády a zejména oblouková skla, tato omezení se naštěstí začínají uvolňovat. Pokroku bylo dosaženo například v oblasti výrobních procesů a typů skla, které umožňují vyrobit menší poloměry oblouku, větší šířky a větší celkové rozměry. Více se dočtete v článku „Zářná budoucnost pro ohýbaná skla“.

Budova ING Amsterdam, Nizozemsko, ohýbaná skla - foto č.

Při výrobě ohýbaných skel je klíčová vysoká odbornost

Během výroby zakřiveného skla je rozhodující vliv odborných znalostí dodavatele skla a správné řízení výrobního procesu je základem úspěchu. Přestože se nyní používají objemnější pece, které se starají o zvětšující se rozměry skla a došlo i k vylepšení ohýbacích strojů, dosáhnout stejných vlastností a vzhledu ohýbaných skel jako mají současná nejvýkonnější skla na rovných fasádách může být výzvou.

Budova ING Amsterdam, Nizozemsko, ohýbaná skla - foto č.5 detail

Používáme druhy skla s komplexními povlaky, abychom vyhověli nejnovějším energetickým předpisům v oblasti budov,“ uvedl Project Market Manager ve společnosti Guardian Glass Michal Hronský. „Tyto povlaky jsou mechanicky a chemicky citlivé, takže je obtížné je ohnout bez poškození nebo ztrát z hlediska výtěžnosti. To znamená, že ohýbání moderního architektonického skla s povlakem se stalo váženou specializací, a ne každý to dokáže,“ dodal Hronský.

Pokud je proces zpracování zvládnutý, výsledek stojí za to. Architekt může popustit uzdu fantazie ve formě nových povrchů, obrysů a tvarů, včetně kónického, kulového a volné 3D formy, zatímco rohy a hrany mohou být změkčeny do křivek.

Příkladem je budova ING Pavilionu v Amsterdamu, která slouží zaměstnancům, studentům i místním obyvatelům jako místo pro setkávání a předávání inspirace. Dominantou celé stavby je dřevěný prvek tvořící jádro budovy, fungující jako nosná konstrukce pro svažující se střechu. Kombinace skleněné, zakřivené fasády a přírodních materiálů a barev ladí s okolím a vytváří dynamický vztah mezi interiérem a exteriérem.

Přirozené světlo

Použití zakřiveného skla pokročilo nejen v případě materiálů a tvarů, ale i v aspektech sluneční, tepelné a akustické ochrany. Účinnější stínění může pomoci snížit potřebu chlazení a klimatizace a k tomu přidružené náklady. Skleněná zavěšená fasáda umožňuje nejen větší využití přirozeného světla, ale také pomáhá z budovy vytvořit udržitelnější a příjemnější prostor pro práci i bydlení.

Budova ING Amsterdam, Nizozemsko, ohýbaná skla - foto č.3

V případě ING Pavilionu architekt vyžadoval vysokou propustnost světla, ochranu proti slunečnímu záření, neutrální vzhled a co nejnižší úroveň zrcadlení. Pro splnění těchto požadavků bylo vybráno sklo s povlakem a s kontrolou slunečního záření SunGuard® SuperNeutral (SN 70/37). Sklo má neutrální, průhledný vzhled s nízkou odrazivostí a konzistentní barvou. Multifunkční povlak také minimalizuje potřebu umělého světla a nabízí vynikající tepelnou izolaci.

O stavbě

Projekt: ING Pavilion, Nizozemsko, Amsterdam
Architekt: Powerhouse Company
Zpracovatel skla: TVITEC + FLINTERMANN
Montáž: IFS Building Systems