Návštěva – luxusní nasvětlení moderní architektury i historických památek

Towneley Hall poblíž Burnley, Anglie - foto 1

Luxusní světelné instalace zdobí historické památky i nejmodernější architekturu

Dceřiná společnost skupiny Zumtobel Group, značka acdc, je výrobcem luxusního, venkovního osvětlení s instalacemi po celém světě. Veřejná prostranství od plaz, parků, mostů, přes architektonické památky a stadiony po luxusní rezidenční projekty, tam všude nalezneme řešení osvětlení společnosti acdc. Více se na osvětlení podíváme v článku “Návštěva – luxusní nasvětlení moderní architektury i historických památek”.

Venkovní osvětlení vtiskává budovám v noci nový život. Proměňuje podobu nejen samotných staveb, ale i přilehlého okolí, kolemjdoucím zprostředkovává nové zážitky. Během jeho výběru je nutné zohlednit řadu faktorů od účelu i architektury místa, kontrastu a barvy, po kontrolu a ovládání osvětlení.

Nové osvětlovací schéma propojuje moderní výstavbu s historickými prvky

London Wall Place - foto 1

Lineární nástěnné svítidlo Blade Lri se inspiruje přirozeným odleskem slunce. Místo použití tradiční metodologie více LED svítidel a optik, Blade Lri disponuje jedinou optikou, která obepíná svítidlo po celé své délce.

London Wall Place - foto 2

Nalezneme ho například v moderní komerční zóně London Wall Place, která kromě obchodů a kancelářských prostor nabízí i zónu klidu a relaxace uprostřed ruchu Londýna. Nové osvětlovací schéma zde propojuje londýnskou věž pocházející z antiky a ruiny starobylého kostela svatého Alphage.

Galerie moderního umění připomíná kamenný vrch, konstrukci podtrhla svítidla acdc

Svítidla acdc v minulém roce osvětlovala i další architektonicky unikátní stavbu v centru Londýna. Jedná se o speciální pavilon, který už pravidelně od roku 2000 na několik měsíců vyroste vedle Serpentine Gallery patřící mezi přední londýnské galerie moderního umění.

"Kamenitý vrch" od japonského architekta Junya Ishigami poblíž Serpentine Gallery, Londýn

Jeho podoba se každým rokem liší, vždy se však jedná o dílo jednoho z předních světových architektů. Pavilon z roku 2019 pochází z dílny japonského architekta Junya Ishigami, který stavbu popsal jako „kamenitý vrch“, jeho střecha je postavena z 61 tuny břidlice vytěžené v oblasti Cumbria.

Také čtěte  Bazén i mimo sezonu - tepelné čerpadlo místo slunce

Součástí pavilonu jsou svítidla acdc řady Plaza 10 a Plaza 20. „Spolupráce s firmou Zumtobel je pro mě vždy potěšením díky její neuhasínající snaze posunout hranici, toho, co osvětlení dokáže, zároveň je kladen velký důraz na detail. V případě pavilonu u Serpentine Gallery osvětlení zdůrazňuje rozličné odstíny jednotlivých kamenů,“ uvedl architekt návrhu Junya Ishigami.

Nový život pro historická místa i v noci

Shakespere’s New Place, Stratford-Upon-Avon

Dvě hodiny jízdy autem od Londýna ve městě Stratford-upon-Avon nalezneme další historicky jedinečné místo Shakespere’s New Place, nesoucí jméno anglického velikána, který zde strávil část svého života. Součástí objektu je okrasná Alžbětina zahrada, kterou osvětlují kompaktní, bodová svítidla acdc Plaza 10.

Osvětlení upozorňuje na krajinné prvky a podtrhuje stromy, zároveň je část z nich zapuštěna okolo živého plotu a pergoly. Tím byl vytvořen kontrast mezi denním a nočním charakterem zahrady. O tomto místě jsme již psali dříve.

Ocenění Red Dot pro Towneley Hall a svítidla Plaza R

Další historické místo s osvětlením acdc se nachází na severu Anglie u města Burnley. Uprostřed rozhlehlého parku stojí stavba Towneley Hall pocházející ze 14. století, je domovem muzea a historické galerie. Poprvé po několika dekádách byla doslova oděna do světla díky bodovým svítidlům acdc Plaza R nabízející několik barevných rozhraní. Instalace je doplněna o svítidla Plaza S pyšnící se designovým oceněním Red Dot.

Towneley Hall poblíž Burnley, Anglie - foto 2

Místo pobytu o dovolené je také bydlení, byť dočasné. Mělo by být o to krásnější

Nahlédněme také do příjemného prostředí hotelu Karibe na druhém konci světa, na Haiti (sousedí s u nás známější Dominikánskou republikou, každá země tvoří přibližně jednu polovinu).

Jak na úvodní stránce hotelu, tak ve fotogalerii se potvrzuje, že noční nasvícení hraje velmi důležitou roli ve vytváření té správné atmosféry.

Také čtěte  Malování bytu - desatero pro dokonalý výsledek

My pro Vás máme fotky vlastní, zasněte se …

Karibe hotel na Haiti - enteriér Karibe hotel na Haiti - interiér 1Karibe hotel na Haiti - interiér 3 Karibe hotel na Haiti - interiér 2

Materiály a fotografie Zumtobel Group a PRAM Consulting.