Umělý kámen – podle čeho vybírat a jak s ním pracovat

2498

Zájem o obkladové materiály s kamennou strukturou stále roste. Hodí se do vnitřních i venkovních prostor a podtrhují celistvý styl jak tradičních, tak moderně pojatých staveb. Samostatnou kategorii tvoří obklady z umělého kamene, které svým povrchem připomínají přírodní kámen, jsou však vyrobeny z betonu nebo sádry. Jsou dostupné v mnoha formátech, tvarech i barevných kombinacích. Víte, jaké vlastnosti umělý kámen má, podle čeho jej vybírat a jak s ním pracovat?

Jak se vyrábí umělý kámen

Díky moderním technologickým postupům je vzhled mnoha typů umělých kamenů opravdu dokonalý a věrně imituje povrch přírodního kamene. Obklady z umělého kamene se vyrábí odléváním speciálně připravené směsi z betonu či sádry s pojivy a aditivy do forem. Formy jsou pružné a zhotovené pomocí snímání otisků z různých druhů přírodního kamene. Proto na umělém kameni často nechybí ani jemné detaily, vrypy či odštěpky – vzhled kopíruje strukturu kamene z přírody.

Po vytvrdnutí směsi se forma odstraní a obklad se ručně zapraví. Některé typy umělých obkladů se dodatečně ručně dobarvují, a tak mohou mít i několik různých odstínů. Následně se nechá umělý kámen vysušit ve speciálních sušičkách.

Vlastnosti betonu a sádry jsou rozdílné

Pokud se rozhodnete pro pořízení obkladů z umělého kamene, dobře si promyslete, jaký materiál upřednostníte. Obklady z betonu i sádry vynikají svým vzhledem, liší se však vlastnostmi. Umělý obklad vybírejte v obchodech, které mají v nabídce oba typy. Materiál si díky tomu snadno porovnáte, a to jak z hlediska vlastností a vzhledu, tak ceny. Například oblíbený internetový obchod Stonegallery.cz má v nabídce stovky typů obkladů z betonu i sádry, ale také přírodního kamene.

Sortiment doplňuje o kvalitní stavební chemii, která je při obkládání nezbytná.

Sádrové obklady

Sádrové obklady jsou určené primárně pro použití ve vnitřních prostorách. Jsou lehké a křehké, cenově dostupné, na druhé straně jsou málo mechanicky odolné a při otěru se sprašují. Sádrové obklady nejsou voděodolné, takže se nesmí čistit vodou a do míst s vysokou vlhkostí (okolí kuchyňských koutů, koupelen) nepatří. Jako dekorativní prvek vyniknou v obývacích pokojích, jídelnách, v pracovnách apod.

Betonové obklady

Betonové obklady mají lepší vlastnosti než sádrové, jsou však dražší a těžší. Hodí se pro použití ve vnitřních i venkovních prostorách, protože odolávají vodě, mrazu, otěru i žáru. Proto je bez problémů využijete i na obkládání fasád, venkovních zídek, teras, ale také sprchových koutů či krbů a kamen. Z hlediska vlastností se betonové obklady nejvíce blíží obkladům z přírodního kamene. Navíc se snadno čistí a jsou dostupné v mnoha dekorech i velikostech.

Jak pracovat s umělým kamenem

S umělým kamenem se pracuje stejně jako s jakýmkoliv jiným obkladovým materiálem. Jen u sádrových obkladů je třeba s materiálem pracovat opatrně kvůli jeho křehkosti. Obklady se musí lepit na očištěný a suchý podklad. Ten by se měl ošetřit impregnačním nátěrem, který sníží nasákavost a zvýší přilnavost lepidla. Sádrové i betonové obklady se montují odspodu nahoru a na stěnu se upevňují pomocí lepidla.

Umělý kámen můžete dle potřeby řezat a zkracovat. Pro řezání betonových obkladů použijte brusku s diamantový kotoučem, sádrové obklady pak bez problémů zkrátíte i ruční pilkou na železo. Montáž vám usnadní také rohové díly, které usnadní propojení linií stěny a rohů. Po 14 dnech od montáže umělého kamene naneste na povrch impregnační nátěr, který chrání materiál před vlhkostí, znečištěním a blednutím barevných odstínů.

Obklady z umělého kamene patří mezi moderní stavební materiály, které zaujmou vzhledem i vlastnostmi. Při správném výběru a montáži vám budou dělat radost řadu let a podtrhnout osobitý styl vašeho bydlení.