Plánujete rekonstrukci? 5 tipů aby vám to šlo líp

466
Rekonstrukce - ilustrační foto 1

Jaro, které je v plném proudu, momentálně trávíme většinou doma. To vám dává dostatek času zamyslet se nad důležitými životními změnami, které jste dlouho odkládali. Jednou z nich může být i vlastní bydlení. Pokud se chystáte rekonstruovat, přijde vám vhod těchto pět tipů, jak přestavbu vašeho domova naplánovat a co při ní neopomenout.

1) Co všechno se chystáte předělávat?

V první řadě byste si měli ujasnit, co od rekonstrukce očekáváte a jak velký rozsah budou předělávky vašeho bytu mít. Je totiž rozdíl mezi úpravami malé koupelny a velkou rekonstrukcí bytu od podlahy až po strop.

Od velikosti rekonstrukce se odvíjejí další záludnosti, na které byste měli pamatovat, takže si napevno určete, jestli vezmete všechno šmahem, anebo budete předělávat bydlení postupně.

2) Jak budete postupovat?

Čím obtížnější renovaci plánujete, tím více se vám bude hodit časový rozpis jednotlivých úkonů. Vypište si je na papír a udělejte si jasno, jak půjdou za sebou. Pokuste se maximálně předvídat, myslete na detaily.

Dobře si ujasněte, jestli třeba příčku opravdu chcete zbourat, nebo jestli ji necháte tam, kde je. Dodržujte technologický postup a vyhněte se změnám na poslední chvíli. Z nichž skoro vždycky vzejde nepovedený paskvil. Pamatujte si, že nedomyšlenosti jsou nepřítelem komfortního a útulného domova.

3) Kolik to bude stát?

Bydlení je velká životní investice, každý chce mít přece pěknou střechu nad hlavou. Jenomže se nejedná o zrovna nejlevnější záležitost. Pokud má rekonstrukce bytu dopadnout dobře, musí být podpořena dostatkem finančních prostředků. Ideálně si našetřete předem, třeba na stavebku.

„Předtím, než se do rekonstrukce pustíte, si stanovte rozpočet a snažte se ho dodržet. Pokud chystáte nákladnější bytové úpravy anebo nechcete zbytečně otálet, můžete si půjčit od stavební spořitelny,“ říká Jiří Šedivý, tajemník Asociace českých stavebních spořitelen. Úvěr od stavební spořitelny nemusí být jen plán B. Do rozpočtu rekonstrukce můžete úvěr přímo naplánovat. Alespoň se nevydáte ze všech vlastních peněz a ponecháte si rezervu na nečekané životní situace.

4) Jak dlouho to bude trvat?

Kdo se pustí do modernizace bydlení, ať počítá s tím, že nějaký čas potrvá. Představte si, že máte týden rozkopaný byt – nebo měsíc, anebo ještě déle. Přebývat v místě, kde se neustále práší a není tam k hnutí kvůli stavebnímu materiálu, vás zajisté pěkně otráví.

Takže popřemýšlejte o tom, jestli na přechodnou dobu nesložíte hlavu u příbuzných nebo kamarádů. A proč ještě nezapomenout na harmonogram prací? Informujte o něm své sousedy. Rozhodně si u nich uděláte malé plus, když se dozvědí, jak dlouho je bude obtěžovat hluk a další nepříjemnosti, které se k rekonstrukci vážou.

5) Svépomocí, nebo s řemeslníky?

Vymalovat dokáže skoro každý, ale složitější stavební práce mohou být docela oříšek. Často lidé přecení svou zručnost a v půlce rekonstrukce zjistí, že jim došly síly i nápady. Plánujete‑li u sebe doma jakékoliv náročnější změny, určitě neváhejte obrátit se na zkušené odborníky.

Jde o nákladnější variantu, ale za klid a pohodlí to jistojistě stojí. Ověřte si, alespoň trochu, že si do bytu zvete opravdu kvalifikovaného řemeslníka, a předpokládaný výsledek ošetřete smluvně. V nedokončené, nebo dokonce zfušované klícce přece bydlet nechcete. Myslete také na to, že (dobří) řemeslníci bývají zarezervovaní až několik měsíců dopředu.