Nenechte si utéct kotlíkovou dotaci. 8 důvodů pro kondenzační kotel

791

Blíží se poslední možnost získat na koupi ekologického kotle finanční příspěvek od státu. Podle statistik se však dostane jen na 10 procent majitelů neekologických kotlů. Zatímco starých kotlů na pevná paliva, které se po roce 2022 nebudou smět legálně provozovat, je podle statistik nejméně 300 000, poslední vlna počítá s výměnou cca 30 000 zařízení. Pokud uvažujete o kotlíkové dotaci a máte plynovou přípojku, přečtěte si, proč je pro vás investice do kondenzačního kotle ideálním řešením.

1. Zemního plynu je dostatek

Vyčerpání zásob zemního plynu v horizontu 50 a více let nehrozí. Česká republika má dostatečně diverzifikované zdroje na to, aby nedošlo ani k jeho krátkodobému nedostatku. Vývoj cen plynu na burzách kopíruje ceny elektrické energie, nelze tedy očekávat, že by oproti ní výrazně podražil. Mýtus o tom, že zemní plyn je drahý, vychází ze zkušeností se starším a méně úsporným typem kotlů, které navíc byly často naddimenzovány, a jejich použitím v nezateplených domech. Trh navíc prošel masivní liberalizací, a platby za plyn tak lze výrazně snížit změnou jeho dodavatele.

2. Kondenzační kotle jsou účinné a dostupné

Kondenzačních plynových kotlů je na trhu dostatek. Vzhledem k tomu, že díky úpravě legislativy se dnes atmosférické plynové kotle v Česku prakticky neprodávají, klesla cena kondenzační technologie a moderní kotle jsou již k dispozici za ceny kolem 30 000 korun. „Přestože kotlíkové dotace způsobují určité výkyvy v prodejích, jsme na poslední vlnu dobře připraveni,“ uvedl Milan Kubíček, obchodní ředitel Thermony, největšího českého výrobce plynových kotlů.

3. Dotace pokryje téměř všechny náklady

V rámci třetí vlny kotlíkových dotací je možné získat až 80 procent na pokrytí nákladů na investici do moderního vytápění. U kondenzačního kotle je horní hranice stanovena na 95 000 korun, což je nejméně z podporovaných typů kotlů. Vzhledem k nízkým cenám kondenzačních kotlů je ale reálné provést instalaci, včetně všech doprovodných prací, do 100 000 korun, a využít tak dotaci na maximum. Na rozdíl od kotlů na biomasu není třeba dokupovat akumulační nádrže a na rozdíl od tepelných čerpadel se majitelé nemovitostí vyhnou náročným stavebním úpravám. Z dotacemi podporovaných zdrojů tepla tak mají kondenzační kotle nejnižší pořizovací náklady.

4. Kondenzační kotle jsou ekologickým zdrojem vytápění

I ten nejmodernější kotel na pevná paliva je méně ekologický než plynový kotel. Při spalování plynu nevznikají emise pevných částic, které jsou považovány za jednoho z hlavních znečišťovatelů ovzduší. Kvalita plynu je také pravidelně sledována a účinnost a ekologie kondenzačních kotlů tak nejsou ovlivněny nekvalitním palivem, jeho nevhodným skladováním nebo přikládáním do kotle. Pokud je hlavním smyslem kotlíkových dotací zlepšení kvality ovzduší, splňují plynové kotle tento cíl ze všech podporovaných zdrojů vytápění nejlépe.

5. Vytápění plynem je komfortní

Dnešní plynové kotle mají širokou modulaci výkonu. Ten tak lze přesně přizpůsobit tepelným ztrátám konkrétní nemovitosti i specifickým potřebám jejích obyvatel. Teplo je dostupné pouhým stisknutím tlačítka a teplotu v domácnosti je možné plánovat podle libovolného časového plánu. Kondenzační kotle fungují automaticky bez nutnosti jakéhokoliv zásahu ze strany uživatele.

6. Rychlá instalace

Na trhu je dostatek výrobků, slabým místem je ale nedostatek montážních firem. Instalace kondenzačního kotle patří mezi jednodušší úkony a v případě dobré dostupnosti rozvodů je možné ji zvládnout za jeden den. K odvodu spalin lze využít komínovou cestu od starého kotle. Ta se pouze „vyvložkuje“ plastovým nebo nerezovým potrubím, které je odolné vůči působení kyselých spalin.

7. Zajištění ohřevu vody i v létě

Majitelé kotlů na pevná paliva musí v létě využívat druhé zařízení pro ohřev teplé užitkové vody (elektrokotel, bojler). S volbou kondenzačního kotle tento problém odpadá, protože kondenzační kotle lze zakoupit i ve variantě s ohřevem TUV. Na výběr je hned ze tří variant: s průtokovým ohřevem TUV, s vestavěným nebo externím zásobníkem ohřevu vody.

8. Uvolněný prostor v domě

Kondenzační kotle patří mezi nejmenší zdroje vytápění. Díky tichému provozu je možné je instalovat přímo v interiéru domácnosti, například v kuchyni, koupelně nebo na chodbě. Stávající kotelna tak může získat nové využití. Není třeba skladovat pevné palivo, které v případě dřeva, pelet i uhlí zabírá nemálo místa.