Uvažujete o kotlíkové dotaci? Odborníci radí neváhat

564

Státní fond životního prostředí již schválil poslední kolo kotlíkových dotací pro jednotlivé kraje. Uživatelé starých kotlů tak mají poslední možnost investovat do nového topného zařízení za zvýhodněných podmínek. Nyní se čeká, až kraje vyhlásí výzvy pro občany. Odborníci však radí s výměnou kotle příliš neotálet. Více v článku “Uvažujete o kotlíkové dotaci? Odborníci radí neváhat”.

Investice do nových kotlů brzdí nedostatek montážních firem

Montážních firem a živnostníků, kteří mohou nové kotle instalovat, je v Česku dlouhodobě nedostatek. Obor se potýká s nízkým zájmem mladých lidí a sehnat zkušeného odborníka může trvat i několik měsíců. Montážní firmy navíc musí vyměňovat i doslouživší kotle mimo kotlíkové dotace a instalovat nová zařízení. Do roku 2022 by se měly vyměnit všechny kotle 1. a 2. emisní třídy, jejichž provoz přestane být za tři roky legální. Přitom se odhaduje, že tyto zastaralé kotle využívají stovky tisíc domácností.

Nastává vhodný čas na domluvu posezónní výměny

Kotlíkové dotace způsobily, že se investice do nových kotlů kumulují. Lidé vyčkávali, co přinese další vlna, nebo čekali, až starý kotel doslouží. Bez ohledu na značku kotle je nyní kapacita montážních firem plná na měsíce dopředu. Tyto zkušenosti potvrzuje i firma Thermona, největší český výrobce plynových kondenzačních kotlů. „Pravidelně školíme montážní firmy, komunikujeme s nimi a sledujeme situaci na trhu. Často nám volají lidé přímo do firmy, abychom jim doporučili volné techniky. Snažíme se jim poradit a zveřejnili jsme seznam kontaktů na montážní firmy i na našem webu. Samozřejmě nikdo nebude měnit kotel v průběhu sezóny, tedy za plného provozu, ale právě teď je nejlepší doba si výměnu kotle domluvit na posezónní měsíce,“ vysvětlil obchodní ředitel Thermony Milan Kubíček.

Také čtěte  Lidé kvůli drahým energiím přestali větrat. Řešením je rekuperace

Kotlíkové dotace v kostce

Kotlíkové dotace jsou již pro kraje schváleny, a sběr žádostí o dotaci je tak otázkou nejbližších týdnů, maximálně měsíců. Pro třetí vlnu počítá Ministerstvo životního prostředí s finanční alokací 3,1 miliardy korun, přičemž pro Moravskoslezský kraj, který je z pohledu znečištěného ovzduší nejvíce postižen, je připraveno půl miliardy navíc. Kotle umožňující spalovat uhlí již nebudou podporovány v žádné formě. V některých krajích bude možné si na dotaci bezúročně půjčit, a získat tak potřebné finance předem. Očekává se, že kraje spustí sběr žádostí nejpozději v květnu tohoto roku a poslední vlna dotací vystačí pro desítky tisíc žadatelů. Veškeré informace najdou zájemci na webových stránkách jednotlivých krajů.

Jak vyplývá ze statistik, počet dotací na kombinované kotle, spalující pevná paliva, ve druhé vlně poklesl. Naopak nejvíce vzrostl zájem o plynové kondenzační kotle – oproti předchozí vlně dotací se zdvojnásobil. Plynové kotle mají také nejmenší pořizovací náklady, které v průměru jen lehce přesáhly hranici 100 000 korun.

Podíly nově instalovaných zdrojů tepla
v druhé vlně v první vlně
tepelná čerpadla 34 % 25 %
plynový kotel 28 % 14 %
kombi kotel (uhlí+biomasa) 21 % 33 %
biomasa 17 % 18 %
čistě uhelné 0 % 10 %
Průměrné pořizovací náklady na nový zdroj tepla:
  •       plynový kotel 109 535 Kč
  •       kombi kotel 126 615 Kč
  •       biomasa 133 881 Kč
  •       tepelné čerpadlo 228 568 Kč

Typy podporovaných zdrojů a výše podpory ve třetí vlně dotací:

  •       Tepelné čerpadlo – až 80 % způsobilých výdajů, nejvýše 120 000 Kč
  •       Kotel na biomasu (samočinná dodávka paliva) – až 80 % způsobilých výdajů, nejvýše 120 000 Kč
  •       Kotel na biomasu (ruční dodávka paliva) – až 80 % způsobilých výdajů, nejvýše 100 000 Kč
  •       Plynový kondenzační kotel – až 75 % způsobilých výdajů, nejvýše 95 000 Kč
Také čtěte  TV tipy - pořady o bydlení a zahradě

Zdroj: Státní fond životního prostředí