Betonové domy pro bydlení

8980

Když se řekne betonový dům, dům z betonu nebo prefabrikovaná stavba, jen menší části z nás se vybaví příjemné a moderní bydlení. Většinou si vybavíme mnohé z více než padesáti typů panelových domů tolik rozšířených v Československu, v lepším případě moderní atypické domy pro individuální bydlení. Víte, že beton podobný tomu dnešnímu zná svět ale již z období Antiky? Podívejte se na článek – betonové domy pro bydlení.

Co je to beton?

Pro úplnost si vysvětleme, co je to beton – jedná se o kompozitní stavební materiál (materiál ze dvou nebo více substancí) známý již z období okolo roku 200 před naším letopočtem, v podobě malt a betonů analyzovaný také v původním zdivu Karlova mostu – tedy stavební materiál sestávající z plniva, pojiva a vody, kde plnivem je obvykle kamenivo a pojivem cement. Jedná se tedy o kompozitní materiál s dlouhou historií a vývojem. Portlandský cement byl poprvé použit v roce 1756, v roce 1907 byl ve světě poprvé použit do stavební konstrukce, v Praze potom v roce 1912.

Tzv. prostý beton je odolný proti namáhání tlakem, ale málo odolný proti zatížení tahem. Toto řeší pak železobeton, který se vyrábí vložením železné výztuže, nebo předpjatý beton při vložení kabelů. Vlastnosti betonu je možné zušlechtit přidáním vláken či drátků, vznikne vláknobeton či drátkobeton, ještě pevnější s uhlíkovými vlákny, dále jmenujme sklobeton se skleněnými vlákny nebo porobeton s póry, například přidáním popílku.

Moderní dům z betonu s venkovními roletami

Zrání betonu

Beton je schopen vytuhnout resp. vyzrát od určité fáze i pod vodou, jeho krystalizaci naopak vadí nízké teploty pod +5 °C. Částečně se to může řešit přídavky speciální chemie, např. přísadami protizmrazovacími, plastifikátory, zrychlovači nebo zpomalovači tuhnutí a dalšími.

U vyšších budov nebo např. při stavbě přehrad se využívá metody nepřetržitého betonování, protože při přestávce v plnění by se vrstvy již k sobě nespojily, a takto je docíleno monolitické konstrukce. Jiný princip pak známe u některých typů výstavby, ať již u zmíněných panelových domů spojováním předem vyrobených panelů, panelů a dílců pro moderní rodinné domy nebo jiné objekty, např. garáže.

Betonové domy pro příjemné bydlení

V tomto článku se pověnujme bezpečné, příjemné a cenově zajímavé výstavbě bydlení, kde se můžete spolehnout na to, že tato investice zároveň vydrží a přečká dlouhá desetiletí. Betonové domy pro bydlení složené z masivního betonového konstrukčního systému je možné postavit za 2 až 6 měsíců, oproti některým jiným tradičním technologiím se tedy jedná o časově i cenově zajímavou úsporu. Váš dům může vypadat zcela tradičně, ale oproti vašim sousedům se dá bydlet o půl roku až rok dříve, při shodném čase zahájení stavby. Dále se v případě unikátního konstrukčního systému některých dodavatelů dá ušetřit na stejné půdorysné ploše 10% místa, tzn. na domě získat až jeden pokoj navíc a průměrnou úsporu 120 – 200 tisíc korun.

Betonové domy dříve a dnes

Oproti častým problémům panelových domů stavěných v Československu od roku 1940 či masové výstavbě od padesátých a šedesátých let – kterou trápily velké tepelné ztráty vlivem nedostatečné tepelné izolace, mnoho tepelných mostů, nebo nežádoucí vedení zvuku v konstrukci – jsou dnes charakteristikou vysoká kvalita výroby, vynikající tepelněizolační a tepelněakumulační vlastnosti a téměř neomezená životnost fasády. Domy vyrobené nebo sestavené z betonu dnes dokáží splnit i parametry nízkoenergetického či pasivního standardu. Vysoká kvalita všech použitých komponentů a výstavby šetří peníze na roky dopředu. Některé firmy nabízejí, podobně jako například u dřevostaveb, garanci pevné ceny na 12 měsíců a vy víte, že za dům nezaplatíte při výstavbě ani o korunu více. A to bez ohledu na kurs koruny, vývoj cen materiálů, nebo paliv.

Moderní betonové domy tak dokáží splnit vše potřebné pro dlouhodobě příjemné bydlení.

Dům z betonu s velkou prosklenou plochou a předokenní rolety

KW k článku „Betonové domy pro bydlení“: betonové domy, betonový dům, dům z betonu, domy z betonu, domy z betonu na klíč, zděný dům z betonu, materiál beton, pohledový beton, drásaný beton, fasáda z betonu, beton, cement, písek, voda, prefabrikát, prefabrikované domy, prefabrikovaný dům, prefa dům, montovaný dům, montované domy, modulový dům, modulové domy, stavební dílec z betonu, stavební dílce z betonu, dům z betonových tvárnic, betonové tvárnice, stavební systém, stavební systémy, betonový konstrukční systém, nízkoenergetický dům, pasivní dům, dům na klíč, domy na klíč, úspora, úspory, úsporný, tepelná setrvačnost, akumulace, izolace, zateplení, rodinný dům, obytný dům, bytový dům, panelák, panelový dům, sendvičová konstrukce, sendvičový dům, keramický beton, lehčený beton, porobeton, železobeton, předpjatý beton, drátkobeton, betonový potěr, zrání betonu, krystalizace betonu, kompozit, kompozitní materiál, monolit, dům jako z kamene.