8 kroků, jak vybrat správné obklady a dlažbu

5106

Kvalitní obklady a dlažba nám v ideálním případě vydrží celý život. Na co se zaměřit, abychom vybrali správně a nemuseli je už nikdy měnit? Více v článku „8 kroků, jak vybrat správné obklady a dlažbu“.

1. Zamyslete se nad prostorem

Pří plánování se v prvním kroku zaměřte na místo, kam budete obklady nebo dlažbu pokládat. V každém prostoru jsou na ně totiž kladené jiné nároky:

  • Venkovní dlažba je vystavena vlivům počasí i mrazu.
  • Obklady a dlažba do chodby jsou nejvíce zatěžovány.
  • Na dlažbu v kuchyni nám neustále něco padá, obklady často umažeme při vaření.

V koupelně musí obklady a dlažba snášet velkou vlhkost.

2. U venkovní dlažby hleďte na nasákavost a mrazuvzdornost

Na dlažbu v exteriéru jsou nároky největší. Musí vydržet déšť, vítr a hlavně přežít zimu. Zaměřte se proto na její nasákavost. Pokud je menší nebo rovna 0,5 %, našli jste z hlediska mrazuvzdornosti naprosto vyhovující materiál a máte vyhráno. Dlažba s nasákavostí od 0,5 do 3 % je stále považována za mrazuvzdornou a je také vhodná pro venkovní použití. Myslete ale na to, že čím menší číslo, tím lepší výsledky.

3. U obkladů a dlažby do chodby oceníte otěruvzdornost

Čím namáhanější prostor, tím jsou dlažba a obklady náchylnější k rychlému opotřebení. Do chodby vcházíme v botech, přezouváme se a často do ní i umísťujeme nejrůznější věci, které by nám jinde zavazely. Zaměřte se proto na stupnici PEI, podle které poznáte, co dlažba a obklady vydrží:

  • PEI I – obkladový materiál s nízkou odolností
  • PEI II – univerzální obklady vhodné například do koupelny
  • PEI III – materiál vhodný pro středně namáhaná místa, například do obývacích pokojů
  • PEI IV – materiál s vyšší odolností do chodeb, ale i na terasy
  • PEI V – nejvíce odolný materiál vhodný například do restaurací

4. Dlažba a obklady do kuchyně musí něco vydržet

V kuchyni nám v zápalu vaření čas od času něco vypadne z ruky. Kuchyňská dlažba by tedy měla být dostatečně tvrdá, aby po pádu hrnce nepraskla. Tvrdost se určuje na stupnici MOSH od 1 do 10. Platí, že kvalitní dlažby se na stupnici pohybují mezi 6 a 9. Zároveň nezapomeňte na tloušťku dlaždice. Čím tenčí je, tím snáze vám může i samovolně popraskat. U výběru obkladů do kuchyně myslete na snadnou údržbu, při vaření totiž dostávají kachličky opravdu zabrat. Čím snazší čištění, tím krásnější kuchyni budete mít.

5. Do koupelny vyberte protiskluzovou dlažbu

Protiskluzovou dlažbu oceníte převážně v koupelně, hodí se ale i na schodiště nebo do chodby. Protiskluznost povrchu, po kterém chodíme bosou nohou, je označena písmeny A, B a C. Do koupelny zvolte ideálně kategorii B.

6. Přesvědčte se na vlastní oči

Pokud jste si ujasnili, jaké mají mít dlažba a obklady vlastnosti, je čas na samotný výběr. Při něm projdete řadu katalogů nebo internetových stránek. Ty pro představu ale nestačí. Vydejte se proto do obchodu a podívejte se, jak obklady a dlažba vypadají na větší ploše. Jen tak získáte reálnou představu o barevnosti a celkovém vzhledu. V ideálním případě si pořiďte dlaždičku domů a podívejte se na ni přímo ve vybrané místnosti.

7. Zajistěte si dostatek materiálu

Před koupí důkladně změřte prostory místnosti, kam budete obklady nebo dlažbu umísťovat. Počítejte i s 10–15% rezervou, kdyby se vám některá z kachlí rozbila nebo jste je potřebovali v budoucnu. Snažte se vybrat ověřený obchod, kde budete moci materiál po čase dokoupit. Rozhodně nespoléhejte na výprodej posledních kusů nebo rušení prodejny, stejné kousky už nemusíte sehnat nikdy.

8. Vyberte si osvědčeného prodejce

Pokud nechcete riskovat, zajděte si pro dlažbu a obklady do Uni Hobby. Najděte tam široký sortiment dlaždiček na ven i do interiéru v nejrůznějších dekorech. Vyškolený personál vám poradí s výběrem a doporučí vám nejlepší doplňky a příslušenství k pozdější realizaci.