Přírodní dům a zahrada: 10 tipů pro zelenější život

1010
Zadržovat vodu se vyplatí

Práce okolo domu a zahrady může přinést spoustu starostí. O důvod víc trochu popustit přírodě uzdu a nechat ji žít vlastním životem. Nejenže si tak ušetříte čas, životní prostředí vám za to poděkuje. Víte, jak doma můžete hospodařit udržitelněji? Více v článku „Přírodní dům a zahrada: 10 tipů pro zelenější život“.

1. Dopřejte trávníku volnost

Pokud vás nebaví do nekonečna obíhat zahradu se sekačkou, máme pro vás dobrou zprávu: dokonale posekaným trávníkům odzvonilo. Nyní je naopak v módě trávu nechávat růst déle, a to kvůli lepšímu zadržování vody. Nakrátko posekaný trávník totiž vyprahne mnohem rychleji, a to neprospívá ani jeho vzhledu a ani jeho obyvatelům.

2. Vyberte správné rostliny

Na zahradu vyberte takové rostliny, jakým budou místní podmínky nejlépe vyhovovat. Ušetříte si tak starosti jak se zaléváním, tak s dalším ošetřováním či hnojivy. Například na slunečných svazích vysaďte levanduli, šalvěj či rozmarýn. Ve více stinných částech zahrady se zase bude více dařit lesním rostlinám.

3. Sečte bez emisí

I když trávu necháte růst o něco déle, úplně na sekání zapomenout nemůžete. Není žádnou novinkou, že spalovací motory znamenají škodlivé emise, a to včetně těch v sekačkách. Pokud tedy nejste připraveni přejít na sekačku na ruční pohon, zvažte aspoň pořízení té elektrické. Aspoň si pak naplno užijete vůni posekané trávy, nezkaženou výfukovými plyny. Víte, že nejkvalitnější sekání a s minimem hluku dosáhnete tzv. vřetenovou sekačkou?

Sekat lze i bez emisí

4. Zelená elektřina

Když už je potřeba zapojit silného pomocníka – elektřinu – tu si můžeme (nejen) pro domácí a zahradní spotřebiče vyrobit sami! „Malé solární elektrárny na střechách se pro nové rodinné domy či chalupy pomalu stávají standardem. Jsou skvělým způsobem, jak šetřit nejen peníze, ale právě i životní prostředí,“ popsal Robert Chmelař, zakladatel startupu bezDodavatele, který českým domácnostem dodává zelenou elektřinu od místních výrobců. Pokud navíc vaše solární panely vyrobí více elektřiny, než v danou chvíli potřebujete, bezDodavatele ji od vás vykoupí za aktuální velkoobchodní cenu a bez jakýchkoli srážek. Zelenou elektřinu pro svou domácnost můžete odebírat, i pokud nemáte na střeše solární panel.

Když už využíváte pro sekání elektřinu a chcete jej mít s minimem práce a co nejtišším způsobem, zároveň být trendy, využijte služeb některé z robotických sekaček. Okolo sečené plochy je v zemi natažen vymezovací drát a sekačka pak toto území sama obhospodařuje. Seká a po milimetrech trávu mulčuje dle nastavení, třeba v noci nebo když jste na dovolené. O sekačkách píšeme v těchto článcích.

Robotická sekačka Robomow

5. Zelenit se může i střecha

Možná jste si všimli, že novostavby čím dál častěji zdobí zelené střechy. Češi si je oblíbili například kvůli tomu, že v interiéru pomáhají vyrovnávat teplotní extrémy, a zároveň prodlužují životnost střechy. Pokud nejste připraveni na zelenou střechu přímo na domě, začněte třeba garáží nebo pergolou.

6. „Zelenější“ terasa

Chcete si pořídit nebo zrekonstruovat zahradní posezení, terasu? na výběr je řada tradičních materiálů jako kámen, dlažba, dřevěná prkna, beton (více v článku například zde), zajímavý je také materiál WPC jako spojení výhod dřeva (vzhled, dotek) a polymerů (trvanlivost, žádné třísky, bezúdržbovost).

7. Nepouštějte vodu k vodě

Česko se potýká s čím dál větším suchem, a když pak konečně zaprší, déšť po vyprahlé půdě steče rovnou do kanálů. Dešťovou vodu přitom můžete snadno zadržet! At už ji budete zachytávat do retenční nádrže, nebo aspoň do sudu pod okapem, vaše zahrada vám za to v létě poděkuje. Další využití takto zachycené vody už je na vás.

8. Zavlažujte chytře

Zahradu zalévejte v době, kdy je „před“ anebo „po“ prosluněném dni, tzn. ideálně večer nebo ráno, aby se voda neodpařila. Eliminujeme tím zároveň teplotní šok, který by dopad ledové vody na sluncem ohřáte rostliny a listy mohl mít. V zalévání větších ploch nám efektivně pomohou závlahové systémy, které bývají opatřeny časovačem a tak vše potřebné může probíhat i bez našeho zásahu. V případě konkrétních rostlin se trefujme blíže stonku a předpokládanému kořenovému systému, u některých rostlin nebo stromů může pomoci (včas) zasazená trubka svisle dolů, pomocí níž se voda z konve nebo hadice dostává několik desítek centimetrů pod úroveň terénu. Plusem pro vaši zeleň může být také voda obohacená o živiny.

9. Nech brouka žít

Užitečného hmyzu v přírodě ubývá. Proč si tedy nezaložit hmyzí domek nebo hmyzí zahrádku?  Vžilo se označení hmyzí hotel. Výběru správných druhů rostlin budete muset věnovat chvíli času, například motýli ale nepohrdnou kopretinami ani řebříčkem a vy budete odměněni možností pozorovat další kousek přírody – na zahradě nebo i na vašem balkóně.

Budujte hmyzí hotely

10. Kompost je základ

Kompostování se vrací do módy, a to tak moc, že se o něj pokoušejí i lidé v bytech. Pokud ale máte vlastní zahradu, kompostování bude přece jenom o něco jednodušší. Ekologicky se tak zbavíte popadaných listů i posekané trávy a vzniklou půdou posílíte zahradu. Chete-li vědět více o správném kompostování, psali jsme o tom například zde a zde .