Proč pořídit robotickou sekačku a jak vybrat tu správnou?

1754

Krásně udržovaný trávník udělá radost snad každému

Ke kýženému výsledku vede ale spousta času stráveného sekáním. Usnadněte si práci a radujte se z dokonalého trávníku každý den.

Jak robotická sekačka trávy funguje?

Jedná se v podstatě o malý automatizovaný stroj široký maximálně 50 cm a vysoký okolo 30 cm. Je vybaven elektromotorem a rotačním systémem, které pohání Li-ion baterie. Na začátku musíte sekačku naprogramovat. Tím zároveň vaše práce končí. Nemusíte nic hlídat, a dokonce ani myslet na nabíjení. Robotická sekačka si totiž sama hlídá kapacitu baterie. Jakmile se blíží k nule, vyhledá dokovací stanici a dobije se.

Jak vybrat tu pravou?

Výběr robotické sekačky záleží na velikosti trávníku. Podle toho se liší i cenové kategorie a kapacita baterie. Na trávníky do 600 metrů čtverečních vám bohatě postačí základní robotické sekačky na trávu, které pořídíte do 30 000 Kč. Menší výdrž baterie není nijak limitující, můžete je totiž nastavit, aby sekaly brzo ráno, nebo i v noci, a tak nijak neovlivní váš pobyt na zahradě. Nemusíte se bát ani zlodějů. Díky senzoru přeruší sekačka veškeré funkce, jakmile ji zvednete z trávníku. Znovu ji aktivujete až po zadání PIN kódu.

Na začátku určete sekací zóny

Sekací zóna je prostor, který na začátku vymezíte drátkem. Ten položíte nebo zahrabete 5 cm pod povrch trávníku. Jakmile se k němu sekačka přiblíží, otočí se a pokračuje v sekání jiným směrem. Díky tomu se nemusíte bát, že byste přišli například o záhon se zeleninou. Při prvním sečení raději drátek nezahrabávejte a nejprve vyzkoušejte, jak jste s vytyčenou sekací zónou spokojení. Umístěte ho 15 cm od stromů a 25 cm od vodních ploch.

Co vše robotická sekačka poseká?

Odpověď na tuto otázku je jednoduchá – všechno. Na začátku ji musíte vhodně naprogramovat, což zabere trochu času, výsledek za to však stojí. V podstatě se jedná o nastavení doby a trasy sekání. Robotická sekačka se postará o každé stéblo a seká kdykoli, kdy neprší. Není to proto, že by jí déšť nějak ublížil, ale i tak malý stroj ví, že sekat trávu v dešti je hloupost. Díky častému sekání zůstávají v trávníku jen malé kousky posekané trávy, které padají ke kořenům a plní funkci přirozeného hnojiva. Nemusíte si tak lámat hlavu s hrabáním.

Hodí se pro vás?

Hlavním důvodem, proč stojí za to robotickou sekačku trávy koupit, je obrovská úspora času. Máte-li velkou zahradu, rozhodně se vyplatí. Vzhledem k její konstrukci a velikosti si však neporadí s každým terénem. I když je vybavena zadními kolečky pro udržování stability, prudký svah s ní zkrátka neposekáte. Pokud si nejste jistí, zda se pro vás robotická sekačka hodí, zajděte například do Uni Hobby, kde vám proškolený personál s výběrem poradí.