Jak uspořádat posezení v jídelně

1174
Jak uspořádat posezení v jídelně 006

Zmenšující se prostor bytů a domů nutí bytové architekty přemýšlet, jak využít každý centimetr čtvereční. Šetření místem se ale netýká jen obývacích pokojů a ložnic. Stále častěji lidé musejí ušetřit místo i v kuchyni a jídelně. Pomůžou sklápěcí stoly, skládací židle nebo spojení obýváku s jídelnou. Několik tipů přinášíme v článku „Jak uspořádat posezení v jídelně“.

Rovnováha je základem úspěch

Než se pustíte do výbavy kuchyně a jídelny, zamyslete se nad všemi funkcemi místnosti. Jídelna většinou funguje jako perfektní místo pro hodování a setkávání nebo třeba pro pohodové posezení po nedělním obědě, třeba u kávy nebo u dobré knihy. Tomu všemu by mělo odpovídat vybavení do kuchyně a jídelny.

https://www.bydleni12.cz/vymena-turbokotlu-v-bytovem-dome-jde-to-staci-se-domluvit 001

Určitě víte, k čemu všemu budete jídelní sestavu využívat. Podle toho si můžete naplánovat jednotlivé kousky tak, aby vyhovovaly všem vašim potřebám. Pokud se v jídelně nezdržíte, klidně můžete ušetřit na pohodlnosti židlí. Naopak třeba zvolte kombinaci moderních materiálů a líbivého designu.

Jak rozčlenit malou jídelnu

Pokud máte problém s místem, nabízí se spojení obývacího pokoje s kuchyní. Mnohdy tento krok přidá několik dalších metrů. Nezdá se to, ale když zbouráte část stěny mezi oběma místnostmi, vznikne vzdušný prostor. Navíc budete mít víc místa podél stěn, kde byste jinak museli nechat kousek na procházení.

Jestli máte kuchyni a obývák daleko od sebe, můžete si pomoct třeba sklápěcím stolkem. Ten oceníte hlavně v dlouhých a úzkých jídelnách, kde po usazení všech strávníků není dost místa na pohodlné procházení okolo. Sklápěcí stolek vám v tomto vytrhne pomyslný trn z paty. Jen nevolte nejlevnější varianty. Investujte do bytelného kousku. Vyplatí se to.

https://www.bydleni12.cz/vymena-turbokotlu-v-bytovem-dome-jde-to-staci-se-domluvit 003

Rohový set ušetří místo

Další variantou, jak můžete ušetřit místo, je rohový jídelní set. Sice ve výsledku na lavici u zdi zatarasíte cestu ven několika usazeným, ale dá se to zvládnout. Jen si pak musíte dát pozor, koho do rohu na uzavřené místo posadíte. Ideální je samozřejmě někdo z domácích, aby to hosté nepochopili jako schválnost.

https://www.bydleni12.cz/vymena-turbokotlu-v-bytovem-dome-jde-to-staci-se-domluvit 004

Rohový jídelní set je dobrou variantou také v případě, že máte děti. Na lavici si je totiž můžete snadno posadit na klín nebo je nechat jíst samotné a zároveň na ně budete mít vždy dosah. Dovnitř do lavic se dá většinou schovat náhradní prostírání nebo třeba balíček karet na odpolední partičku.

Posaďte se ke stolu všichni z jedné strany

Podobně jako pracovní deska kuchyňské linky i jídelní stůl může mít stejné, netradiční uspořádání. Pokud se rozhodnete pro tuto variantu, umístěte stůl ke stěně pod okny, abyste při jídle nemuseli hledět do stěny. Naopak hezký výhled z okna je bezvadným zpestřením během stolování.

Stejně dobře může posloužit bar, ke kterému si všichni sednete z jedné strany. U nás netradiční rozmístění lidí vedle sebe má svoje kouzlo. Ale je pravda, že se moc nehodí na probírání důležitých témat, protože si s ostatními neuvidíte do očí. Na druhou stranu můžete pohodlně sedět na barových židlích.

https://www.bydleni12.cz/vymena-turbokotlu-v-bytovem-dome-jde-to-staci-se-domluvit 005

Nezapomeňte na parádní světlo nad bar

Našli jste se ve variantě s barem? V tom případě budete potřebovat parádní osvětlení, které dodá baru tu správnou atmosféru pro běžný oběd i romantickou večeři. Nejlepší bude kombinace více světel, která nezklamou při žádné příležitosti. Ideální kombinací je LED pásek se závěsnými lustry.

LED pásek se postará o barevné ambientní osvětlení pro oslavy ale i romantické chvilky. Stačí si vybrat variantu s možností změny barvy světla. Naopak závěsné svítidlo nad barem soustředí kužel světla na všechny dobroty na baru, takže je nikdy nepřehlédnete. Uvidíte sami.