Domů Bydlení Nábytek Jezte v klidu a pohodlí – prospějete svému zdraví

Jezte v klidu a pohodlí – prospějete svému zdraví

1063
jezte v klidu - prospějete svému zdraví - ilustrační foto 002

Máte občas pocit, že jste od rána do večera jako křeček v běhacím kolečku? Není se čemu divit. Současná doba nenahrává klidnému a rozvážnému styl života. Přesto si i v našlapaném dni najděte dost času na jídlo a odpočinek. Můžete si tím prodloužit život. Více se dozvíte v článku „Jezte v klidu a pohodlí – prospějete svému zdraví“.

Rychlá doba nepřeje zdraví

Pokud přes den nestíháte v klidu aspoň tři jídla, nejste jediní. Ale rozhodně s tím zkuste něco udělat, protože je to dlouhodobě cesta špatným směrem. I přes tlak na to být na příjmu 24 hodin denně a 7 dní v týdnu si na sebe během dne udělejte aspoň dvě hodiny čas. Stojí to za to, uvidíte.

jezte v klidu - prospějete svému zdraví - ilustrační foto 000

Možná vám připadá, že když otázku kolegy nebo nadřízeného necháte půl hodiny bez odpovědi, něco se stane. V tom případě schválně zkuste půl hodiny, nebo dokonce hodinu s odpovědí počkat. Zjistíte, že se ve skutečnosti nestalo nic. Málokdo vám vynadá za to, že jste se chtěli třeba v klidu najíst.

Proč se vyplatí jíst v klidu

Spěchej pomalu, praví klasik. Je na tom hodně pravdy a posledních pár let obzvlášť. U jídla to platí dvojnásob, protože uspěchaným stolováním šidíte sebe i svůj organismus. Ve skutečnosti rychlým jídlem moc času neušetříte, ale spíš si zaděláte na problém s trávením. Tak si najděte půl hodinu na každé jídlo během dne.

Pomůže vám k tomu změna prostředí. I při práci z domu je fajn posnídat, poobědvat a posvačit mimo pracovní místo. Nejlepší je odejít do kuchyně a doplnit energii na pohodlné jídelní židli. Nemusíte se bát, že by vám mezitím práce někam utekla. A pokud zrovna někdo zavolá, neberte to.

jezte v klidu - prospějete svému zdraví - ilustrační foto nábytek 006

Stres má velký vliv na zdraví

Nervozita a stres jsou obranné mechanismy, které jsou vítané v těžkých chvílích a mimořádných situacích. Díky tomu se nám lidem podařilo přežít až do 21. století. Stálý tlak a stres ale prospěšné rozhodně nejsou. Často urychlují nástup civilizačních nemocí, například vysokého tlaku nebo nespavosti.

Stres navíc často vede ke zbrklosti, protože člověk pod tlakem často rozhoduje rychle, a ne správně. To pak znamená, že ve výsledku u věci strávíte více času, protože musíte chybné rozhodnutí napravit. V extrému může dlouhodobý stres vést k podrážděnosti a nepřiměřeným reakcím na okolí. Na to si dejte pozor.

Pauza u svačiny pomůže dvojnásob

Pět jídel denně zvládá asi málokdo. Pokud patříte mezi šťastlivce, kteří ano, gratulujeme vám. Pro ostatní máme tip, jak se k pěti jídlům za den dostat. Vyberte si k dopolední a odpolední svačině zdravou pochoutku, na kterou se budete těšit. Může to být klidně něco malého – jablko nebo tyčinka.

Než se pustíte do svačiny, motivujte se dokončením zvoleného úkolu. Tím zabijete dvě mouchy jednou ranou. Díky hotové práci nebudete muset u svačiny spěchat a klidně si budete moct vychutnat každé sousto. Ideální to je u jídelního stolu a bez mobilu v ruce. Ať se můžete soustředit na chutě.

jezte v klidu - prospějete svému zdraví - ilustrační foto nábytek 005

Večeře má přednost hlavně před prací

Snažte se večeřet každý den ve stejnou hodinu a ne moc pozdě. Ideální je, když to stihnete aspoň dvě hodiny před spaním. Ale pokud chodíte spát až kolem půlnoci nebo později, jezte i tak raději před osmou večerní. Pomůžete tím svému zažívání v klidu strávit jídlo, než se rozhodnete jít na kutě.

jezte v klidu - prospějete svému zdraví - ilustrační foto 001

U večeře neřešte nic pracovního ani stresujícího. Organismus je unavený po náročném dni a potřebuje klid k načerpání energie. Vyhraďte si půl hodiny a beze spěchu si pochutnejte na něčem, co máte rádi. Zážitek můžete vylepšit atmosférou v tlumeném světle stojací lampy. Uvidíte, že vám to pomůže zrelaxovat.