Je potřebná údržba plastových oken a dveří? A jak na to?

1193
Čištění oken - vysavač na okna - aku stěrka

Většina z nás myje okna dvakrát za rok. Jak odpovědět na otázku, zda je údržba plastových oken či dveří vůbec potřebná? Co víc můžeme ale pro prodloužení životnosti a funkčnosti plastových oken a dveří udělat? Více se dozvíte v článku „Je potřebná údržba plastových oken a dveří? A jak na to?“.

Co by to bylo za Vánoce bez umytých oken

Často to máme od dětství zažité a okna myjeme na jaře a před Vánocemi. Běžný postup obnáší odstranění hrubých nečistot a prachu, poté by mělo následovat mytí rámů a křídel zvenku, zevnitř a pak teprve přichází na řadu mytí skel.

Deceuninck - postup práce při čištění oken, foto 02

Praktickým pomocníkem může být aku stěrka (titulní foto), která zabrání tomu, aby špinavá voda stékala dolů a dále znečišťovala rám či parapet. Sklo je díky moderním čisticím prostředkům většinou dokonale umyté a už není potřeba ho leštit.

Pár rad, jak udržet plastová okna dlouho fit

  1. Na mytí plastových oken a dveří se nesmí používat abrazivní prostředky (např. tekutý písek), které by mohly plastové profily poškrábat.
  2. Pozor na parní čističe, které produkují páru o teplotě vyšší než 60 °C. Takto vysoká teplota poškozuje těsnění..
  3. Vyčištění odtokových kanálků oken je snadné a rychlé, můžete použít třeba párátka. Průchodnost odtokových kanálků je důležitá, není totiž dobré, když se v drážce rámu nahromadí voda, ať už ta zkondenzovaná nebo třeba zateklá během nárazového deště. Z venkovní strany je důležité opatřit odtokové kanálky krytkou (okapničkou), která zabrání zpětnému průniku vody do rámu okna při prudkém dešti a větru.
  4. Okna nikdy není dobré mýt za mrazu. Ne snad proto, že by se těsnění mohlo mrazem poškodit (okno je venkovní prvek a mráz musí vydržet), ale mohlo by se stát, že se mokré těsnění mrazem „přilepí“. Dalším otevřením okna by se pak těsnění mohlo poškodit nebo zcela odtrhnout. Poškozené těsnění už samozřejmě neplní svou funkci.
  5. Pokud jsou rámy znečištěné, například pokreslené fixou, nikdy je nečistěte organickými rozpouštědly, ředidly, louhem nebo kyselinami. Existují speciální čističe (Deco-clean), které dokážou z PVC profilů odstranit i pokreslení fixou.
  6. Opětovnému usazování prachu, můžeme na nějakou chvíli zabránit, tím, že okna přeleštíte hadříkem z mikrovlákna (který nepouští chloupky) s využitím antistatického přípravku.

Další informace a tipy k údržbě najdete také v článku Mýty kolem mytí (a údržby) plastových oken – jak na to a jak ne .

Okna jako doplněk

Deceuninck - vchodové dveře a okna s profily Elegant, foto 02

Okna dnes nejsou jen obyčejným stavebním prvkem, ale mohou být i designovým doplňkem. Přednostmi profilů z PVC jsou výborné tepelněizolační vlastnosti, odolnost vůči venkovním a vnitřním vlivům (voda, vlhkost, sluneční záření, nečistoty), stálobarevnost a bezúdržbovost. S profilem řady Elegant lze vkusně dotvořit a podtrhnout styl jakékoli stavby. Právě proto byl tento výrobek oceněn mezinárodní porotou a získal cenu Red Dot.

Deceuninck Elegant - minimalistický styl na rodinném domě

Řada Elegant spojuje vynikající tepelněizolační hodnoty PVC oken s nejštíhlejším designem na trhu (exteriérová hrana pouhých 9 mm). Vybírat lze pět designů křídel, které je možné kombinovat se třemi variantami rámů o stavebních hloubkách: 76, 84 a 115 mm. Dalším bonusem je možnost výběru ze škály 50 barev v lesklé nebo matné povrchové úpravě. Jádro profilu je k dispozici v bílé barvě, pro oboustranně foliované profily lze zvolit probarvené, tmavě šedé jádro.

Decenuninck Elegant, řez profilem vchodových dveří

Do produktové řady Elegant patří i nový systém vchodových dveří Elegant ThermoFibra Infinity 76 X. Jsou k nerozeznání od hliníkových, ale cenově příjemnější. Využívají technologii dlouhých skelných vláken bez ocelové výztuže. Díky tomu jsou dveře štíhlejší, lehčí a mají vynikající tepelnou izolaci Uf = 0,97 W/m2K.

Další informace a tipy k údržbě oken a dveří najdete také v článku „Mýty kolem mytí (a údržby) plastových oken – jak na to a jak ne“.