Dlouhá zima dá většině trávníků pořádně zabrat. S prvními jarními paprsky si proto trávník zaslouží vaši pozornost, aby byl na sezónu opět v kondici. Provzdušněním se z něj odstraní zplstnatělé zbytky trávy a zároveň se rozruší vrchní vrstva půdy, která pak může lépe přijímat vzduch, živiny a vláhu. Kdy a jak správně vertikutovat, si povíme v jarním článku „Tipy na jarní probuzení trávníku – kdy a jak ho správně provzdušnit?“.
Co je vertikutace, jak funguje?
Vertikutátor obvykle obsahuje rotující válec s několika prořezávacími noži nebo provzdušňovacími drátky. Výška jeho válce je nastavena tak, aby byla prořezávána vrchní vrstvička půdy, ideálně 3 – 5 mm silná (do hloubky). Některé přístroje umožňují použít vertikutační válec s noži a případně jej vymenit za provzdušňovací válec s drátky, a také hloubku řezu do půdy nastavit – účinky si vždy nejdříve vyzkoušejte.
Prořezáním se odstraní zplstnatělé zbytky trávy a zároveň rozruší vrchní vrstva půdy, která tak může lépe přijímat vzduch, živiny a vláhu. Při tom dochází i k přesekání travních výběžků, což nutí trávu vytvářet nové výhonky. Tráva tak zhoustne a zmlazuje se. Vertikutace zároveň poškozuje dvouděložné plevele, čímž podstatně omezuje jejich růst a množení a dá opět větší šanci pro růst a vítězství kvalitnímu trávníku.
Chcete trávník zdravý a reprezentativní? Pusťte se do vertikutace!
Kdy provzdušnit, vertikutovat trávník?
„Vertikutovat trávník je vhodné ideálně 2x ročně, na jaře (dle počasí březen/duben) a poté na podzim (září/říjen). Samozřejmě vždy záleží na konkrétních podmínkách a počasí, teplota by neměla nikdy klesnout pod 8 stupňů. Špatně provedená vertikutace se projeví na delší době nutné k regeneraci trávníku. Půda nesmí být promáčená, aby nedocházelo k vytrhávání drnů a zalepování nožů půdou. Také by ale neměla být vyschlá a tvrdá, protože do takové půdy se nože nezaříznou. Nejlepší období nastává cca 2 dny po dešti,“ doporučuje Petr Tichý, specialista sítě prodejen Hecht – specialista na zahradu.
Výběr (ne)vhodného počasí (půdní vlhkosti) může také vertikutaci prakticky z(ne)příjemnit. Jak již bylo uvedeno, pokud budeme prořezávat po delším období sucha, bez deště a vlhkosti, může se projevit zvýšená až neúnosná prašnost. Pak se vyplatí trávník lehce zkropit a úměrně vyčkat, nebo vyčkat na přírodní zálivku a vertikutovat několik hodin až dva dny poté (opět vyzkoušejte).
Trávník na provzdušení a vertikutaci můžete připravit
Pár dnů před vertikutací můžete na stinných místech použít prostředek na hubení mechu, aby vertikutátor odstranil již odumřelý mech. Ostrými, vertikálně rotujícími noži na hřídeli vertikutátoru prořežte trávník do hloubky nejvýše 2–3 mm. Před samotnou vertikutací pak z trávníku odstraňte nečistoty (listí, větve, klacíky).
Vertikutaci je vhodné si nejprve vyzkoušet. Vhodnost z hlediska vlhkosti půdy, ale také jejího provádění, na nějakém méně viditelném místě v zadní části zahrady, nikoliv na místě, které je nejvíce na očích. Trávník dočasně vypadá jako pohmožděný, nemá být ale vytrhaný. Travní porost se po správně provedené vertikutaci relativně brzy obnoví. Jak naložit s případnými více poničenými místy, poradíme na konci článku.
Vertikutátor Hecht – pohled dovnitř na prořezávací nože
Provzdušňovací válec s drátky jemně propichuje vrchní vrstvy půdy a trávník díky tomu neutrpí takový šok, jako při vertikutaci. Provzdušňovat drátovým válcem je tak možné po celý rok, mezi jarní a podzimní vertikutací.
Provzdušňovač Hecht (foto Hecht 22491)
Vertikutaci provádíme na dospělém trávníku, nikoliv na rašícím porostu, který jsme před pár týdny zaseli. Naopak, pokud je trávník zanedbaný a zhutnělý, lze vertikutovat v podélném i příčném řezu. Cílem je provzdušnit půdu a umožnit jí přijímat závlahu i vzduch.
Organické zbytky je potřeba během vertikutace z trávníku posbírat do sběrného koše vertikutátoru nebo je později pečlivě shrabat hráběmi.
Robotická sekačka vs vertikutátor
Máte robotickou sekačku? Při vertikutaci pozor na vodící drát většiny robotických sekaček. Ten bývá natažen u okrajů trávníkové plochy, vymezují se jím také ale některé překážky jako například stromy, květinové plochy v trávníku, studna apod. Pokud není vodící drát všude zakopán např. 3 a více centimetrů pod zemí, je hrozba že mohou nože vertikutátoru v určitém místě tento poškodit, přerušit, nebo dokonce namotat na rotující nože. Většinou se vodič umisťuje na povrch trávníku a přichytí kolíky, časem se stane neviditelným a zaroste travou. Pokud na tento povrchově položený vodič kdekoliv najedeme provzdušňovačem, máme o jeden až dva problémy navíc!
Řešením je na vodič nepřetržitě myslet a s elektrickým nebo motorovým vertikutátorem, ani případným ručním řešením nevjíždět do krajních ploch, které jsou obvykle 25-50 cm na okrajích, plus vyčleněné plochy, které má robotická sekačka eliminovat. Ten, kdo vodící drát pokládal, ví o čem je řeč a kudy je veden, pokud jste jej nepokládali sami, raději se před vítaným provzdušňováním (prořezáváním) trávníku přesvědčte, kde všude je vodič položen, nebo že máte variantu hlubšího položení a vertikutace by jej neměla zasáhnout a porušit.
Na trhu se začínají objevovat také robotické sekačky bez vodícího drátu, o jedné z nich píšeme zde . Jsou však zatím spíše vzácné.
Vyberte správného pomocníka k provzdušnění
Dnes jsou v nabídce vertikutátory s několika druhy pohonů. Hodně rozšířené jsou elektrické vertikutátory, jejichž používání je velice snadné a jsou téměř bezúdržbové. Pokud je však potřeba vertikutovat plochy bez dostupnosti elektrické energie či plochy členité a větší, hodí se k této práci vertikutátory poháněné spalovacím motorem. Pokud disponujete menší plochou a nechce se vám dávat pozor na elektrický přívodní kabel, může být vhodným a komfortním pomocníkem akumulátorový vertikutátor. Na menší plochy (nebo plochy „za“ vodícím drátem robotických sekaček) lze použít také manuální vertikutační nástroje, případně klasické pevné železné hrábě.
Motorový vertikutátor Hecht (foto 7205 Hecht)
Trávníku po vertikutaci věnujte péči
„Po vertikutaci si všimnete prázných míst v trávníku, která je cca po 2 týdnech potřeba doplnit trávníkovým substrátem, dosít a lehce přihrnout hráběmi.
A protože i trávník potřebuje výživu, je vhodné ho přihnojit. Samozřejmě je nutné ošetřený trávník dobře zalít, aby půda s novou travní výsadbou nevysychala,“ uzavírá specialista Petr Tichý, zástupce sítě prodejen Hecht – specialista na zahradu. Pro správné využití konkrétního hnojiva věnujte pozornost návodu.
Použité fotografie a schema: Hecht.
Klíčová slova: trávník, travní porost, provzdušnění, vertikutace, vertikutátor, elektrický vertikutátor, motorový vertikutátor, akumulátorový vertikutátor, manuální vertikutáror, manuální vertikutační nástroje, hrábě, pevné železné hrábě, robotická sekačka, vodicí drát robotické sekačky, výživa, přihnojení, hnojivo, osivo, dosít, jarní probuzení trávníku, jarní provzdušnění trávníku, jarní vertikutace, podzimní provzdušnění trávníku, podzimní vertikutace.
Další články
- Ještě chytřejší robotické sekačky pomohou k nejlepším trávníkům
- Až se jaro v zahradě ozve – jak se připravit?
- Podzim – ideální doba k založení záhonů. Jak na to?
- Zazimování rostlin v zahradě – jaké úkony provést, na co…
- Suché období – jak udržet trávník stále zelený?
- Podzim na zahradě aneb až se zima zeptá
- Očekává se suché léto. Jak se na něj připravit?
- Proč pořídit robotickou sekačku a jak vybrat tu správnou?
- Zahrada i na balkoně
- Jakou sekačku by si vybral váš trávník?
- Pár zajímavých rad při plánování stavby nebo rekonstrukce okolí domu
- Vtipy o zahradě a zahrádkaření