Je smart home budoucnost bydlení? Nikoliv

813

Chytrá domácnost je prý bydlení zítřka. Kdo ví, jaký trend přijde v budoucnu, ale rozhodně to nebude smart home. Proč? To je totiž už několik let normou. Pořídit si dnes „hloupou“ elektroinstalaci je naopak krok minimálně o 10 let zpět. Více v článku „Je smart home budoucnost bydlení? Nikoliv.“

Chytré technologie

Chytré technologie jsou všude kolem nás. Porovnejte si třeba mobilní telefony před 10 lety a dnes. A co vše umí dnešní automobily? I když se to nemusí jevit na první pohled, stejný posun se udál také v oblasti bydlení. Jak je tedy možné, že všichni nežijeme jako ve sci-fi filmech?

Předně, skutečně chytrý dům zdaleka nepřipomíná představy hollywoodských tvůrců či bombastických reklam. Může se klidně stát, že si ani nevšimnete, že v inteligentní domácnosti jste.

Když si odmyslíme různé hračky s nálepkou „smart home,“ je chytré bydlení celkem nudná záležitost. O to více ale praktická a užitečná.

Co je Smart home?

Stručně se dá popsat jako domácnost, která za vás dělá a hlídá věci, které jste dříve museli vy, a v případě potřeby vám umožní okamžitě reagovat. Na rozdíl od vás to zvládne 24 hodin denně. Zjednodušuje ovládání, umožní vše kdykoli změnit a dává vám o všem podrobný přehled.

Nemusíte tak například několikrát denně otáčet hlavice topení v každé místnosti, neustále ovládat žaluzie, pokaždé složitě a zdlouhavě nastavovat několik světel či při odchodu vše vypínat a vyťukávat kód alarmu. Když někdo zazvoní a vy jste na zahradě, víte o tom díky notifikaci a rovnou můžete návštěvě otevřít. Bude-li unikat voda, sám se vypne její přívod. Příkladů praktického využití jsou desítky.

Sci-fi? Proč?

Že takto stále žije málokdo? Pochopitelně. Dům či byt prostě není jako telefon, který snadno vyměníme. Masové rozšíření brzdí přirozený životní cyklus domácnosti, nevědomost i zvyk.

Bohužel zdaleka ne všichni, kteří dnes staví či rekonstruují, si pořizují inteligentní elektroinstalaci, i když to dává rozum. Protože o této možnosti stále neví, nebo si představují věci bez praktického přínosu jako kávovar či lampičku ovládanou mobilem. Nevědomky se tak odsoudí následujících 20 i více let používat psací stroj místo počítače.

Jiný důvod, proč žít v minulosti, než nedostatečná osvěta, nevidím. Určitě to nejsou pořizovací náklady. Ty bývají často dokonce nižší, než u instalací „postaru“.

Současnost, budoucnost

Počet nových instalací Smart Home systému Loxone každý měsíc jen v Česku a na Slovensku přesáhne 100 domácností a neustále roste. Nejde tedy rozhodně jen o domy milionářů. Mnoho z nás žije nepohodlně a s více starostmi jen proto, že si nedovedeme představit alternativu. Jak bychom také mohli, když neznáme nic jiného.

Vyzkoušet a zažít

Vidět a zažít něco vydá za tisíce slov. Proto jsme postavili vzorovou inteligentní domácnost v Českých Budějovicích. Zde zájemcům zdarma ukazujeme bydlení současnosti v místnostech jako koupelna, ložnice či obývák. Navštivte ji i vy. Proč riskovat, že se připravíte o komfort, který můžete mít?

Článek vznikl z materiálů společnosti Loxone, použité fotografie archiv Loxone, projekt Lighthouse.